Apie odą

Oda yra vienas iš kelių išorinių organų, taigi ji akivaizdžiai rodo mūsų sveikatos būklę. Tačiau mes dažnai neskirtame odai reikiamo dėmesio. Nors kasmet odos priežiūros priemonėms žmones visame pasaulyje išleidžia milijonines sumas, bet pamiršta, kad odai turi įtakos ir gyvenimo būdas. Oda jautriai reaguoja į mitybos pasikeitimus ir naujus įpročius, gyvenamąją ir darbo aplinką. Jei norite, kad oda kuo geriau atrodytų, pamąstykite, ar gyvenate sveiką gyvenimo būdą ir kaip galėtumėte jį pakeisti. Visa tai padės nustatyti odos problemų priežastis ir pasiekti, kad oda būtų skaistesne ir sveikesne.

Odos būklė taipogi priklauso nuo daugelio labai skirtingų faktorių. Šiandien yra žinoma, kad oda ne tik sielos veidrodis, kaip sako sena patarlė, bet ji yra glaudžiai susijusi ir su svarbiais organiniais kūno procesais. Svarbų vaidmenį čia vaidina mityba ir virškinimas. Todėl prižiūrint ir gydant odą geriausia būtų vadovautis visuminiais principais, t. y. laikyti žmogų tuo, kuo jis yra — sielos ir kūno vienybe.

Nors visi žavisi glotnia oda, nedaugeliui pavyksta ją tokią išsaugoti visą gyvenimą. Odos struktūra žmogui augant, bręstant ir senstant kinta. Visą amžių odą žeidžia įvairūs dirgikliai ir puola ligos. Tačiau pasistengus galima daug nuveikti, kad oda atrodytų kuo geriau. To siekti padeda bendra kūno priežiūra - tinkama mityba, mankšta, žalingų veiksnių, tokių kaip rūkymas ir nepalankios oro sąlygos, vengimas, taip pat apsauginiai kremai ir kitos specialios odos priežiūros priemonės.

Odos ligomis serga vis daugiau žmonių. Netgi naujagimiai turi skausmingų egzemų. Beveik kiekvienas suaugęs žmogus kartkartėmis ar nuolat susiduria su odos problemomis. Joks kitas organas nuo pat gimimo dienos nėra taip apkrautas, kaip oda. Saulės spinduliavimas, aplinkos teršalai, kenksmingos medžiagos maiste, stresas- visa tai alina odą, ją silpnina, vargina ir netgi sukelia jos ligas.

Kaip galima apsisaugoti nuo odos ligų? Kas išlaiko odą sveiką ir jauną? Ar sveikos odos sąlyga yra jos nuolatinė priežiūra? Nėra jokios abejonės, kad žmonės nori rūpestingai prižiūrėti savo odą. Visame pasaulyje odos priežiūrai skirtiems gaminiams per metus išleidžiama milijardai dolerių. Ir vis dėlto dauguma žmonių yra nepatenkinti savo oda. Vis bandomos naujos priemonės, nauja terapija, — be to, lengva numanyti, kad nuosekli priežiūra ir efektyvus gydymas niekada negali veikti viena kryptimi.

Šioje svetainėje susipažinsite su odos struktūra ir funkcijomis, sužinosite, kokios įtakos odai turi gyvenimo būdas (pavyzdžiui, mityba ar rūkymas) bei aplinkos sąlygos. Taipogi  apžvelgsime odos pokyčius skirtingais gyvenimo tarpsniais nuo kūdikystės iki senatvės ir paaiškinsime, kaip prižiūrėti odą atsižvelgiant į amžių. Kad oda gražiai atrodytų ir būtų sveika, reikia pasirinkti tinkamus priežiūros būdus.

Labais svarbu atpažinti odos ligas, todėl svetainėje taip pat rasite informacijos, kaip nustatyti odos tipą ir kaip pasirinkti kasdienio odos valymo, drėkinamąsias ir kitas veido bei kūno odos priežiūros priemones.

Dažniausiai pasitaikantys odos negalavimai aptariami odos ligų skiltyje- čia rasite informacijos apie egzemą, dermatitą, infekcines ligas ar jaunatvinius spuogus bei pigmentacijos sutrikimus- nuo pigmento trūkumo iki pertekliaus (pavyzdžiui, strazdanų).

Tikimės kad ši svetainė padės jums geriau pažinti savo odą, išspręsti jos problemas ir išlaikyti ją gražią ir lygią bėgant gyvenimo metams.

Kodėl odai drėgmė tokia svarbi

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi

 70 % odos sudaro vanduo. 12% viso vandens kiekio yra tik šimtųjų milimetro dalių storumo raginiame sluoksnyje. Šis junginys iš negyvų, suragėjusių ląstelių turi lemiamos reikšmės drėgmės kiekiui odoje.

 Kosmetine odos priežiūra siekiama išlaikyti raginio sluoksnio elastingumą, o tai pirmiausia reiškia drėgmės kiekio stabilizavimą. Tuo būdu apsaugome ir žymiai didesnius vandens rezervus, esančius viršutiniame odos sluoksnyje bei jungiamajame audinyje.

 Patikimiausia priemonė, padedanti išlaikyti optimalų drėgmės kiekį raginiame sluoksnyje, be jokios abejonės, yra drėkinamieji preparatai. Anksčiau jie darydavo poveikį vos kelias valandas, o naudodamos dabartinius preparatus galime tikėtis, jog jie efektingai veiks visą dieną.

Nuolat juos naudojant, lauktina ilgalaikio poveikio. Jei užtepėme drėkinamojo preparato, o po dviejų trijų valandų pajutome poreikį vėl patepti odą kremu, preparatą reikia keisti. Gali būti, kad jame yra pakankamai drėkinančių medžiagų, bet per mažai riebalų. Tokie preparatai puikiai tinka riebiai odai, o sausai odai reikia emulsijų, turinčių užtektinai riebalų ir dėl to padedančių išlaikyti drėgmę. Pasirodė, kad ypač efektyvūs biokatalizatoriai yra liposomos, nanosferos ir talasferos. Puikiai veikia ir ceramidai (cerebrozidai, sfingolipidai), kurie specialiai skirti išlaikyti drėgmei odoje. Dėl kenksmingų išorinių veiksnių, tokių kaip saulė, sausas oras, dėl neteisingos priežiūros ir dėl neišvengiamo odos senėjimo proceso mažėja natūralios vandens atsargos. Jei turite sausą odą, reikėtų vengti visko, kas (iš išorės ir iš vidaus) dar daugiau ją sausina. Pavyzdžiui:

 ■ Alkoholio. Jis vienas didžiausių drėgmės žudikų, nes atima iš audinio mineralus ir tuo būdu sumažina jo gebėjimą kaupti vandenį.

 ■ Vidurius laisvinančių ir skysčius varančių vaistų. Jie taip pat išplauna iš organizmo mineralus ir kartu drėgmę iš odos.

 ■ Saulės. Ji dvigubai kenkia odos drėgmės atsargoms, nes ne tik išdžiovina raginį sluoksnį, bet ir savo ultravioletiniais spinduliais, galinčiais įsiskverbti giliai į audinius, sukietina kolageno skaidulas jungiamajame audinyje; dėl to jos kaupia mažiau vandens ir anksčiau sukietėja.

 ■ Centrinio šildymo ir oro kondicionierių. Sausą odą turintys žmonės turėtų įsigyti higrometrą ir palaikyti „normalią" oro drėgmę įvairiais oro drėkintuvais bei kambarinėmis gėlėmis (ypač tinka viksvuolės).

Taip pat skaitykite:

 

Apgamai- gražu ar pavojinga

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi

 Įvairiais laikotarpiais požiūris į apgamus buvo labai skirtingas. XVIII a. egzistavo netgi „apgamų kalba". Nesami apgamai būdavo specialiai piešiami ir vadinami musytėmis, kurios skirtingose kūno vietose reikšdavo moters charakterį, temperamentą (pavyzdžiui,nupiešta musytė krūtinės iškirptėje buvo skirta vyrui gundyti). O patarlė teigė: "Kuo daugiau apgamų, tuo laimingesnis žmogus". Dabar, deja, taip jau nesakoma.

 Apgamų turi visi

 Apgamų turi kiekvienas žmogus. Jų gali būti net iki 100 vienetų. Žinoma, paprastai žmonės apgamų neskaičiuoja, tačiau jei jų daugėja, reikia susirūpinti- būtina pasikonsultuoti su odos gydytoju ar onkologu.

Pigmentiniai apgamai atsiranda dėl odoje susikaupusių pigmentą melaniną gaminančių ląstelių - melanocitų. Tokie apgamai būna nuo šviesiai iki tamsiai rudos spalvos, įvairaus dydžio, lygiu, karpuotu ar plaukuotu paviršiumi. Jeigu odoje pigmentas pasiskirstęs tolygiai, tai odos spalva yra lygi, atrodo natūraliai. Sutrikus pigmentacijai, odoje atsiranda tamsių dėmių. Tamsios (rusvai juodos) pigmentinės dėmės gali būti ir įgimtos. Tai- apgamai. Naujagimių odoje kartais būna įvairaus dydžio ir formos rudų mdėmių. Didelės matomos dėmės (ant veido, kaklo, rankų ir pan.) nepuošia kūno. Dažniau odoje pasitaiko nedidelių rudų dėmelių. Sveikų apgamų neveikia saulės spinduliai ir visais metų laikais jie yra vienodi. Apgamai būdingesni tamsaus gymio žmonių odai. Jie būna išsibarstę po visą kūną, bet dažniau jų yra veido odoje. Paprastai apgamai būna lęšio grūdo dydžio arba kiek didesni, kartais vos iškilę virš odos paviršiaus, plokšti. Tokie apgamai laikomi defektu. Įgimti gali būti ir pigmentiniai mazgeliai, pigmentinės karpos. Dažnai jos būna plaukuotos. Neatsargiai darant kosmetines procedūras, jas galima sudirginti arba sužeisti. Tačiau nereikia bijoti kiekvieno apgamėlio,- galite masažuoti, garinti veidą, dėti kaukes ir kompresus. O jei netyčia sudilginsite ar sužeisite apgamą, būtinai parodykite jį gydytojui.

 Kada reikia susirūpinti

 Didėjant naujų apgamų skaičiui, proporcingai išauga rizika susirgti odos piktybinėmis ligomis. 70 proc. ligonių, susirgusių melanoma (agresyviausia odos vėžio forma), išsivysto iš senų apgamų. Lietuvoje melanoma serga apie 2 proc. visų sergančiųjų piktybiniais navikais. Daugiausiai serga moterys iki 50 metų.

 Nuolat dirginamas apgamas, pavyzdžiui, barzdos, ūsų srityje, plaukuotoje galvos dalyje, nuolat trinamas liemenėlės, ilgainiui gali supiktybėti. Melanomos vystymąsi taip pat skatina saulės ultravioletiniai spinduliai, hormonų apykaitos sutrikimai, paveldėtas polinkis sirgti onkologinėmis ligomis, plaukelių pešiojimas iš apgamo. Sergant melanoma, atsiranda įvairaus dydžio ir pavidalo virš odos iškilusių rusvai juodų, rečiau šviesių mazgelių židinių. Jie didėja, kietėja, išopėja, ima šlapiuoti ar kraujuoti. Melanoma greitai metastazuoja į artimiausius limfmazgius ir kitus organus.

 Kaip ir kur šalinami apgamai

 Jei apgamai dirgina, trukdo skustis, kliūna šukuojant plaukus, trinami rankinės, rūbų detalėmis, tada reikia kreiptis į specialistą.

 Jei atsirado daug naujų apgamų, pasikeitė senųjų išvaizda, forma, būtina skubiai kreipus į specialistą onkologą. Jei įtariama, kad žmogus serga melanoma, jis kruopščiai apžiūrimas, ištiriamas ir gydomas onkologinėje ligoninėje. Melanoma šalinama chirurginiu būdu, jonizuojančiu spinduliavimu, naviką slopinančiais vaistais, taikoma šiuolaikinė lazerio terapija. Šalinant apgamus ir melanomas lazeriu, trombuojamos (prideginamos) smulkiosios kraujagyslės,- taip užkertamas kelias ligos plitimui.

 Tad labai svarbu nekrapštyti, neliesti pigmentinių apgamų, nerauti plaukelių iš jų, saugoti nuo saulės spindulių. Be to, labai svarbu laiku šalinti tuos apgamus, kurie yra nuolat dirginami.

Taip pat skaitykite:

 

Skirtingo amžiaus žmonių oda

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi

 Nuo pat gimimo žmogaus oda keičiasi visą gyvenimą. Peržvelgsime keletą etapų, kuriems būdingos specifinės amžiaus savybės.

Naujagimio oda

 Naujagimių oda pasidengusi sluoksniu, panašiu į vaškinį sūrį- Vernix Caseosa, sudarytu iš riebalų, glikogeno, ekstraktyvių medžiagų, druskų, taip pat cholesterino, kvapiųjų ir lakiųjų rūgščių bei vitaminų. Pirmosiomis gyvenimo dienomis šis kūdikio odos sluoksnis išnyksta dėl aplinkos poveikio.

Kūdikio nosytės odoje dažnai būna gelsvai balti taškeliai- jie susiformuoja  dėl gimdoje išsiskiriančių riebalų sekreto. Jie irgi išnyksta per 1-2 savaites.

 Dėl pirmojo jų gyvenime sąlyčio su aplinka vystosi vadinamoji naujagimių eritema, arba fiziologinis odos kataras. Naujagimio odelė tampa hiperemizuota- ryškiai raudona, kartais netgi su mėlynu atspalviu. Po dviejų trijų dienų hiperemiją pakeičia pleiskanojimas, ypač ryškus ant delnų ir pėdučių. Štai toks savotiškas cheminis šveitimas.

 Vaiko oda

 Amžiaus nulemtas odos kitimo progresavimas tęsiasi. Oda darosi storesnė, jos apsauginės funkcijos palaipsniui tobulėja. Yra tik vaikų odai būdingų savybių:

 * Epidermis (išorinis sluoksnis)plonesnis, o ląstelės žymiai mažesnės. Lengviau vystosi sudirgimas.

 * Prakaito liaukos išsidėsčiusios 5 -7 kartus tankiau nei suaugusiųjų, o poodinio riebalinio sluoksnio audinys plonesnis. Dėl to mažesnė termoreguliacija, vaikai labiau linkę peršalti ar perkaisti.

 * Didesnis riebalinių liaukų kiekis lemia tai, kad vaikų oda dažniau priskiriama riebiam tipui nei sausam.

 * Melanino susidarymo lygis žymiai mažesnis nei suaugusiųjų, todėl mažyliai yra labai jautrūs ultravioletinių spindulių poveikiui.

 Merginos/ jaunuolio oda

 Šiame amžiuje galutinai formuojasi oda, ir nors amžiaus pokyčių kol kas nėra, kiti nemalonumai labiau matomi: oda nemaloniai blizga, poros užsikemša, tai būdinga ne tik paauglių vaikinų odai, bei ir merginų. Tokiu bodu pagrindinė jaunuolių ir merginų odos problema lytinio brendimo metu yra aknė (jaunatviški spuogai). Aknės gydymas kompleksiškas ir gana ilgas, bet menka paguoda gali būti tik tai, kad baigiantis hormonu persitvarkymo procesui spuoguotumas mažėja ir apie 35-30 metus visiškai išnyksta. Bet nereikia pamiršti, kad nepaisant to, kad tai laikinas kosmetinis defektas, jis gali rimtai paveikti nebrandžią jaunuolio psichiką, taip pat, jei susirgimas yra sunkus, gali palikti neištaisomus arba sunkiai koreguojamus grubius randus.

 Be to, nuo lytinio brendimo pradžios iki bandos veikiant moteriškiems lytiniams hormonams, vyksta procentinis skirtingų tipų keramidų santykio kitimas. Kadangi keramidai be kita ko atlieka svarbų vaidmenį formuojant odos barjerą, kontroliuojantį transepiderminį vandens netekimą (TEVN), šio barjero funkcionavimui esminį poveikį gali teikti hormonų fonas.

 Jaunos moters, virš 30 metų, oda

 Po neilgo moteriško išsiskleidimo periodo, kai jau išnykęs nemalonus spuoguotumas, atsiradęs sugebėjimas meistriškai makiažu paslėpti trūkumus ir atskleisti savo gražiausius bruožus- netikėtai pradeda rodytis pirmieji amžiaus požymiai. Tai dar ne senėjimas, bet jau vytimo pradžia. kokie gi pokyčiai vyksta po 30-ties?

 * Raginio epidermio sluoksnio dominavimas. Mažėja bazinių ląstelių dalijimosi greitis, plonėja bazinis sluoksnis, tuo metu kai raginis sluoksnis atvirkščiai- storėja. Šis procesas veda prie to, kad oda, ypač sausa, tampa panaši į pergamentą.

 * Kolageninių ir elastinių audinių degradavimas. Dermos lygyje storėja kalogeniniai ir elastiniai audiniai, jų išsidėstymas tampa chaotiškesnis, lėtėja jų regeneracijos procesas. Oda praranda elastingumą.

 * Mikrocirkuliacijos sutrikimai blogina veido odos spalvą. Laipsniškas  mikrocirkuliacijos sutrikimas blogina trofiką( maitinimą, kas savo ruožtu įjungia senėjimo procesų ratą. Be to, pablogėjusi kraujotaka blogina veido odos spalvą.

 * Raumenų distonija- raumenų tonuso sutrikimai, pirmiausia veido ir kaklo raumenų. Kaklo ir smakro srities raumenys susispaudžia, sudarydami gilias skersines ir išilgines raukšles. Skruostų srities raumenys, atvirkščiai, nukąra, tuo pačiu nusileidžia burnos kampučiai ir deformuojasi veido ovalas.

 Skiriami du senėjimo tipai: smulkių raukšlių ir deformuojantis.

 Smulkių raukšlių tipui būdinga daug raukšlių visame veide, oda palaipsniui įgyja"keptos obuolio" išvaizdą, o veido ovalas gali būti pakankamai ryškus. Šis senėjimo tipas paprastai būdingas liesoms moterims, kurių oda sausa.

 Deformuojantis tipas būdingas apkūnesnėms moterims. Čia raukšlių veide gali būti nedaug, bet veido kontūrai darosi neryškūs, skruostai nukąra žemyn, formuojasi vadinamieji "buldogo skruostai.

 Senėjimas, deja, neišvengiamas procesas, lemtas genų. Todėl, pažvelgę į savo tėvus ir senelius galime nesunkai nuspėti, kokia linkme vyks su amžiumi susiję odos pokyčiai, kas gali padėti teisingai pasirinkti kasdienės ir intensyvios odos priežiūros po 30-ties metų koncepsiją ir strategiją.

 Nereikia pamiršti, kad ne tik amžius kaltas dėl to, kad oda metai po metų sensta.

 

 Lytiniai skirtumai

 Įdomu išskirti grupę lyčių skirtumų- vyrų ir moterų odos struktūros ir savybių skirtumus. Lyginamasis kolageno tankumas, charakterizuojantis fibrilų "išsidėstymą" dermoje,bet kokio amžiaus moterų odoje žymiai mažesnis nei vyrų. Tai susiję su androgenų poveikiu, todėl vyrams pasisekė labiau- jie atrodo "jaunesni" nei jų bendraamžės moterys.

 Taip pat skirtingas poodinio riebalų sluoksnio storis, jo pasiskirstymo kūno dalyse struktūra (vadinamasis moteriškas ir vyriškas figūros tipas.

 Nepaisant paplitusios nuomonės, moterys jautresnės skausmui nei vyrai, tai priklauso nuo to, kad moterų oda žymiai plonesnė.

 Moteriški lytiniai hormonai- estrogenai- didina hialurono rūgšties kiekį dermoje veikdami estrogeninius receptorius ir didindami vandens kiekį. Tuo metu lyginamos  smulkios raukšlės. Dėl to vadinamųjų "hormoninių" kremų vartojimas sukelia indikuotą estradiolio hialurono rūgšties padidėjimą dermojw ir receptorių estrogenui kiekį odoje. Su amžiumi estrogeninių receptorių kiekis odoje mažėja, vyksta elastingųjų audinių degeneracija.

  Fiziologinių odos pokyčių procesai, aprašyti aukščiau, greitėja. Stebimas involiucijos procesas-"atvirkštinio" vystymosi, amžiaus distrofijos. Mažėja epidermio storis, hipodermos, plaukų folikulų, prasideda smulkių riebalinių liaukų atrofija. Kolageniniai audiniai storėja, vyksta jungiamojo audinio distrofija; dalis audinių sulimpa arba išyra. Odoje mažėja mukopolisacharidų, kas sukelia odos dehidraciją.

 Tačiau visi šie pokyčiai yra kiekybiniai, bet ne kokybiniai. Todėl, esant tinkamai kosmetologinei odos priežiūrai, moters virš keturiasdešimties išvaizda gali ir nelabai skirtis nuo jos dešimties metų senumo nuotraukų. Ypač jei pavyksta išsaugoti tą patį svorį, neleidžiant jam svyruoti daugiau kaip 15 procentų.

 Išoriniai amžiaus požymiai tampa pastebimi pirmiausia tose zonose, kurios yra stimuliuojamos iškart kelių nepalankių faktorių.


 Taip "žąsies pėdelės" atsiranda akių kampučiuose. tai susiję su tuo, kad oda aplink akis yra tris ar keturis kartus plonesnė nei kitose veido srityse, po ja minimalus hipodermos sluoksnis, šioje zonoje mažai riebalinių liaukų, kurios saugo odą nuo žalingų aplinkos faktorių, mažai elastinių ir kolageninių audinių. Ir dėl mimikos judesių oda aplinka akis nuolat mechaniškai deformuojama. Visa tai rodo, kad pirmieji "amžiaus" rūpesčiai prie veidrodžio kyla dėl odos aplink akis.

 Kitos "problemiškos" amžiaus sritys:

 * nosies lūpų raukšlė- palaipsniui ji gilėja ir ryškėja;

 * vokų oda- jos darosi per daug, oda sunkėja, ant vokų atsiranda klostės;

 * kaklo oda- atsiranda pirmosios raukšlės kakle, o esant viršsvoriu- dviguba pasmakrė.

 Be to daugeliui moterų atsiranda problemų, susijusių su hormonų veikla, pavyzdžiui, ant viršutinės lūpos ima augti plaukai.

 Vyresnių nei 50 metų moterų oda

 Odos senėjimo procesai užklumpa lyg lavina ir priklauso nuo bendros organizmo0 būklės. Patofiziniame lygmenyje odoje vyksta tokie pokyčiai:

 * odos plonėjimas;

 * poodinio riebalinio ląstelyno plonėjimas veido srityje, ant skruostų ir kaklo, tuo pat metu kitose kūno vietose jam storėjant;

 * dermoje mažėja mukopolisacharidų kiekis;

 * kolageno degeneracija;

 * mažėja odos aprūpinimas krauju;

 * keičiasi odos tipas, ji tampa sausa, kartais netgi "pergamentinė";

 * žymiai lėtėja regeneraciniai procesai;

 * didėja pH- postūmis į ragėjimą;

 * mažėja barjerinės savybės.

 Vienu iš svarbiausių faktorių, sukeliančių šiuo gyvenimo periodu odos pokyčių, yra moters organizmo hormonų pertvarka- klimaksas.

 Estrogenas inhibuoja riebalinių liaukų sekretinį aktyvumą, didina hialurono rūgšties kiekį, kolageną padaro netirpų, dalyvauja reguliuojant melanogenezę. Estrogeno lygio kraujyje mažėjimas sukelia odos riebumo mažėjimą, ji darosi sausa ir plona kaip pergamentas, mažėja jos elastingumas, atsiranda senatvinės pigmentinės dėmelės.

 Žemiau pateikiamas išorinių pokyčių sąrašas- būdingiausi (dažnesni nei 10 proc.) penkiasdešimtmečių moterų odos pokyčiai( sąrašas sudarytas pagal dažnumą):

 * Ratilai po akimis.

 * Horizontalios raukšlės kaktoje.

 * Vertikalios raukšlės tarp antakių.

 * Raukšlės po akimis.

 * Viršutinio voko nusileidimas.

 * Plaukų ant viršutinės lūpos augimas.

 * Pabrinkę paakiai.

 * Ryškios gilios nosies, lūpų raukšlės.

 * "Žąsų pėdelės" akių kampučiuose.

 * Senatvinis "lentigo" (senatvinės strazdanos).

* Dviguba pasmakrė.

 * Padidėjęs plaukų augimas ant skruostų ir smakro.

 * Odos nukarimas, keičiantis veido ovalą.

 Visi išvardinti požymiai, išskyrus skruostų nukarimą, pastebimi jau iki penkiasdešimtmečio.

 Fizinis aktyvumas, taisyklinga mityba, apsauga nuo žalingų aplinkos faktorių padeda išlaikyti odą geros būklės. mažas sportinis aktyvumas, skurdus racionas arba persivalgymas, alkoholio vartojimas ir rūkymas, pomėgis įdegti, įprotis markstytis arba rodyti grimasas- visa tai neišvengiamai atsispindės odoje.

Taip pat skaitykite:

Odos fiziologija

Narių vertinimas: 4 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė neaktyvi

Oda sudaryta iš epidermio, tikrosios odos ir poodžio. Oda su poodžiu sveria 18-20 kg, o epidermis - 0,5 kg. Epidermio plotas - 1,5-2 m , storis - 0,06-0,09 mm, vokų srityje iki - 0,5-0,8 mm, delnu ir padu srityje tikrosios odos storis - 0,5- 4,75 mm. Poodžio storis nevienodas ir priklauso nuo riebalų sluoksnio storio.

  Epidermis

Epidermį sudaro 5 sluoksniai: pamatinis, dygliuotasis, grūdėtasis, skaidrusis, raginis.

Pamatinis epidermio sluoksnis

 Pamatiniame sluoksnyje (stratum germinativum) esančios nediferencijuotos stulpo formos kamieninės ląstelės sudaro vienos ląstelės storio eilę.  Netaisyklingos formos pamatinis šių ląstelių paviršius yra hemidesmosomomis prisitvirtinęs prie bazinės membranos. Ląstelės turi nedideles citoplazmines ataugas, kurių galuose esančios desmosomos jungia vieną ląstelę su greta esančia. Šios ląstelės be perstojo dalijasi. Jose gausu mitozių. Pusė šių ląstelių diferencijuoja ir patekę į dygliuotąjį sluoksnį pradeda bręsti. Likusios ląstelės lieka Pamatiniame sluoksnyje ir toliau dalijasi.

 Dygliuotasis epidermio sluoksnis

 Į dygliuotąjį sluoksnį patekusios ląstelės keičia savo formą (iš stulpo formos į poligoninę, netaisyklingą). Šios, gana didelės, ląstelės turi daug citoplazminių "dyglių", kurie desmosomomis jungia vieną ląstelę su kita.

 Grūdėtasis epidermio sluoksnis

 Grūdėtasis sluoksnis pasižymi tuo, kad jį sudarančios ląstelės nebeturi branduolio ir jose pastebime tamsias bazofilines keratohialino granules. Apikaliniame šio sluoksnio paviršiuje plyšta keratinocitų lizosomos ir ląstelės žūsta.

 Blizgusis epidermio sluoksnis

 Blizgusis sluoksnis (stratum lucidum) yra tik storoje odoje.  Jis sumažina trintį tarp raginio ir grūdėtojo sluoksnių.

 Raginis epidermio sluoksnis

 Raginį sluoksnį (stratum corneum) sudaro korneocitai (corneocyte).  Tai plokščios daugiausiai iš keratino sudarytos ląstelės.  Šis sluoksnis užtikrina odos atsparumą išorės veiksniams kartu išsaugodamas drėgmę.

 Tikroji oda

 Tikroji oda sudaryta iš 2 sluoksnių (spenelinio ir tinklinio), joje išsidėstę raumenėliai, odos priedai, limfos ir kraujo indai, nervų elementai, kolageninės, elastinės, retikulinės skaidulos ir įvairūs ląsteliniai elementai.

 

Odos paskirtis

 • Neleidžia prasiskverbti mikroorganizmams ir įvairioms medžiagoms - pavyzdžiui, bakterijoms ir nuodingiems chemikalams. Jei itin veikli kenksminga medžiaga prasiskverbia pro odą, į dermą priteka daugiau kraujo ir baltieji kraujo kūneliai neutralizuoja patekusius nuodus.

 • Padeda reguliuoti kūno temperatūrą. Kai tampa šalta, odos kraujagyslės susitraukia, dėl smulkučių raumenų susitraukimo pasišiaušia odą dengiantys plaukai, sulaikydami kūno sušildytą orą. Kai karšta, kraujagyslės išsiplečia, suaktyvėja prakaito liaukų veikla ir išsiskyręs prakaitas kūną atvėsina.

 • Baltymas keratinas, svarbiausias negyvų odos paviršiaus ląstelių komponentas, neleidžia odai permirkti ir daro ją atsparią kitokiam poveikiui.


 • Prakaito liaukos išskiria feromonus -manoma, kad šios medžiagos sustiprina priešingos lyties seksualinį potraukį. Per prakaitą pasišalina ir kai kurie medžiagų apykaitos produktai.

 • Odoje esantys nervų receptoriai siunčia smegenims tiesioginius signalus apie skausmą, kontaktą su apčiuopiamais daiktais ir temperatūros pokyčius.

 Odos funkcijos :

 • apsauginė- barjerinė.
 • imunologinė,
 • termoreguliacinė,
 • medžiagų apykaitos,
 • rezorbcinė,
 • sekrecinė,
 • jutimo ir estetinė.

 Mokslininkai nustatė kad oda saugo organizmą nuo mechaninio, cheminio, terminio, spindulių poveikio ir mikrobų. Oda pasižymi baktericidinėmis savybėmis, nes apsauginę odos plėvelę sudaro lipidai, rūgščioji mantija ir antikūnai. Pamatiniame epidermio sluoksnyje esantis melaninas apsaugo nuo žalingo spindulių poveikio. Šviesiaplaukiai, šviesesnės odos žmonės blogai pakelia saulės poveikį.

 Oda yra svarbus imuninis organas, nes kartu su limfmazgiais, T ir B limfocitais, putliosiomis ląstelėmis   bei   aktyviomis   biologinėmis medžiagomis (histaminu, serotoninu ir kt.) dalyvauja padidėjusio jautrumo ir. imuniteto reakcijose. Imunodepresmiai veiksniai ir imuninis deficitas suardo organizmo apsaugines reakcijas ir sąlygoja bakterinių, virusinių, grybelinių ligų patologinius procesus ne tik odoje ir gleivinėse, bet ir kitose organizmo sistemose. Svarbios yra termoreguliacinė, medžiagų apykaitos (gamina vitaminą D2, kaupia vandenį, mikroelementus, fermentus ir kt.), sekrecinė (išskiria prakaitą, riebalus ir kai kurias nereikalingas medžiagas) ir rezorbcinė funkcijos. Per odą lengvai rezorbuojasi įvairios cheminės medžiagos ir medikamentai. Gydant odos ligas, tokie reiškiniai neretai yra nenaudingi, nes sukelia toksines ir alergines reakcijas. Tik retkarčiais rezorbcinė odos funkcija panaudojama širdies veiklai gerinti. Ant odos klijuojamas specialus pleistras su nitroglicerinu ir taip garantuojamas vaisto poveikis 24 valandas, nes nitroglicerinas lėtai rezorbuojasi ir gerina širdies veiklą.

 Oda, kaip jutimo organas, nervų galūnėmis ir gausiais nervų kūneliais jaučia lietimą, temperatūrą, spaudimą ir skausmą. Oda jaučia niežėjimą. Vadinasi, visos odos funkcijos yra svarbios.Tačiau ne mažiau svarbi ir estetinė odos funkcija. Žmogaus išvaizda priklauso nuo odos spalvos, plaukų kiekio ir spalvos, kitų individualių savybių. Šimtmečiais žmonės stengėsi pagražinti odą ir odos priedus (plaukus, nagus). Susiformavo net atskiros medicinos sritys - kosmetologija, dekoratyvinė kosmetika. Domimasi odos senėjimu, fotosenėjimu. Vis labiau plėtojamos chirurginės kosmetinės operacijos bei kitos intervencijos, naikinančios raukšles, tiesinančios nosį ir kt.

 Odos regeneracija

 Naujos odos ląstelės gaminasi apatiniame epidermio sluoksnyje ir juda aukš¬tyn. Atsidūrusios netoli paviršiaus, ląstelės miršta, suplokštėja ir įsiterpia į viršutinį odos sluoksnį (stratum corneum), kuris ir yra matomoji odos dalis. Mirusios odos ląstelės nuolatos lupasi — prausiantis arba odai trinantis į drabužius kasdien netenkama milijonų negyvų ląstelių. Jas pakeičia naujos ląstelės, atkeliaujančios iš apatinio epidermio sluoksnio. Gyvos ląstelės normaliai virsta atplaišėlėmis per 21- 40 dienų. Kuo vyresnis žmogus, tuo šis procesas lėtesnis.

Taip pat skaitykite:

Blogas kūno kvapas

Narių vertinimas: 4 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė neaktyvi

 Kodėl vieni žmonės gali kiaurą dieną bėgioti, prakaituoti ir vis tiek gaiviai kvepėti. Tuo tarpu nuo kito vos pusdieniui praėjus sklinda aplinkiniams nosis riečiantis „sodrus" prakaito kvapelis.

 Prakaituoja visi- maži ir dideli. Tik kiekvienas skleidžia skirtingą kvapą. Prakaito liaukų išskiriamas sekretas yra bekvapis. Tačiau šį sekretą skaido ant mūsų odos "gyvenantys" ir sekretu mintantys" mikroorganizmai. Sekretas suskaidomas iki riebiųjų rūgščių- taip atsiranda prakaito kvapas. Taigi, prakaito kvapas priklauso nuo jo cheminės sudėties, gausumo ir mikroorganizmų kiekio.

  Hiperhidrozė

 „Būsena, kai prakaitavimas patalogiškai padidėja, vadinama hiperhidroze. Ji gali kilti dėl ligų: diabeto, tuberkuliozes,endokrininių negalavimų, streso. Taigi gausus prakaitavimas gali būti ir ligod simptomas, ir palydovas. Sirgdamas žmogus ne tik daugiau prakaituoja, bet keičiasi ir jo prakaito kvapas. Viskas tarsi užburtame rate: daugiau prakaituoji- ant kūno gyvena daugiau mikroorganizmų; daugiau mikroorganizmų- intensyvesnis prakaito liaukų išskiriamo sekreto skaidymas;intensyvesnis skaidymas- aštresnis kvapas.

 Prakaito kvapo pašalinimas

 Nuo senų senovės žmonės ieškojo būdų, kaip pagerinti kūno skleidžiamą kvapą. Net nesiprausdami tepėsi įvairiais aliejais, tiesa, istorija nutyli, kaip iš tikrųjų jie kvepėjo. Šiuo metu egzistuoja trijų rūšių priemonės, suteikiančios kūnui gaivų kvapą:

 • Pakeičiančios (modifikuojančios) prakaito kvapą.

 • Šalinančios.

 • Neleidžiančios kvapui atsirasti (prevencines).

 Pirmoji nemalonų prakalto kvapą naikinanti priemonė- nuolatinis prausimasis. Per parą žmogus privalo mažiausiai vieną kartą palįsti po dušu. Tad rytas duše tikrai nėra ponų „išmislas". Deja, mūsų tautiečiai neretai tarsi katinai apsiprausia aplink nosį ir viskas. Aplinkiniai turi kęsti nuo jų sklindantį „kvapelį". Mediciniškai tariant, kuo žmogus dažniau prausiasi, tuo mažiau mikroorganizmų lieka ant kūno. Kuo silpnesnė mikroorganizmų veikla- tuo švelnesnis prakaito kvapas.

 Taigi nusiprausus reikia naudoti prakaito kvapą keičiančias priemones- dezodorantus. Į dezodoranto sudėti įeinančios medžiagos jungiasi su prakaitu ir kvapas keičiasi. Idealu, kai prakaito kvapo neužuodžiame- tik dezodoranto.

 Antroji minėta priemonė šalina prakaito kvapą- tai dezodorantai, turintys antibakterinį poveikį, šiuose dezodorantuose yra ir prakaitą sugeriančių medžiagų (pavyzdžiui, specialaus talko).

 Trečioji priemonė tiesiog neleidžia prakaitui atsirasti- tai antipersplrantal. Juose taip pat yra įvairių druskų (dažniausiai aliuminio) ir antibakterinių medžiagų. Antipersperantų poveikis trejopas: sugeria prakaltą, veikia antibakteriškai ir slopina prakaitą.

 Pasirinkimas

Dezodorantą, antipersperantą, net muilą nelengva pasirinkti, ypač jeigu žmogaus jautri oda. Pradėkime nuo muilo. Jei oda jautri, patariama rinktis prausimosi priemones, skirtas jautriai odai, ypač tiks bešarminiai muilai. Jų yra kiekvienoje vaistinėje. Jeigu prakaituojate nedaug užteks dezodoranto. Gausiai prakaituojantiesiems patartina rinktis antros kategorijos dezodorantus, turinčius antibakterinį poveikį. Ypač gausiai prakaituojantiems rekomenduojami antipersperantą.

  Kas gali atsitikti pasirinkus netinkamą dezodorantą? Kalbame ne tik apie blogą netikusio dezodoranto kvapą bet ir apie poveikį mūsų odai. Jeigu dezodorantas pasenęs ar prastos kokybės prastos kokybės, žmogui gresia prakaito liaukų uždegimas 9hidradenitas). Primename, jog maža kaina tikrai negarantuoja kokybės. Tada įsigiję dezodorantą už kelis litus, nesitikėkite, kad jis puikiai, kokybiškai šalins prakaito kvapą, gaivins.

Taip pat skaitykite:

 

Apgamai

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi

Kiekvienas turime bent po keletą apgamų. Kai kuriuos apgamus turime nuo pat gimimo, bet daugelis jų atsiranda vaikystėje ir paauglystėje. Sulaukus 20 metų apgamų skaičius beveik nebesikeičia. Įžengus j penktąją dešimtį naujų apgamų atsiranda tik retais atvejais. Kartais apgamai painiojami su keratozės židiniais, kurie būna iškilesni, šiurkštesnio paviršiaus ir šalinami kitaip nei tikrieji apgamai.

 ApgamaiApgamai susidaro iš pigmentą gaminančių ląstelių melanocitų, todėl jie būna įvairių rudų atspalvių, nors pasitaiko ir odos spalvos apgamų. Iš pradžių apgamai būna plokšti, bet ilgainiui tampa iškilūs. Daugiausia jie būna maži, bet maždaug 20 metų nuolat didėja. Kai kurių apgamų skersmuo pasiekia daugiau kaip 1 cm. Kartais apgamai užauga labai dideli, jų paviršius apauga plaukais. Kartais kūdikiai gimsta su dideliais apgamais. Kai kurie žmonės apgamų turi kur kas daugiau nei kiti. Daugiau apgamų turi labai šviesios odos, bet ne raudonplaukiai žmonės.

 Atsiradimo priežastys

 Dėl ko atsiranda apgamų, nežinoma. Yra nuomonių, kad daugiau apgamų turi tie žmonės, kurie vaikystėje yra daug buvę saulėje. Be to, polinkis į apgamus, kaip ir odos tipas, paveldimas iš kartos į kartą. Vyresni nei 50 metų žmonės turi mažiau apgamų. Tie, kurie lieka, dažnai būna bespalviai ir iškilūs.

 Apgamų šalinimas

 Anksčiau gydytojai patardavo šalinti apgamus, nes iš jų gali išaugti piktybinis navikas- melanoma, nors tokie atvejai reti. Dabar patariama apgamus nuolat stebėti ir šalinti tik esant reikalui, pavyzdžiui, jei apgamas nuolat trinasi į drabužius.

 Neverta apgamų šalinti vien kosmetiniais tikslais. Pašalinus apgamus, ypač esančius ant nugaros, pečių, krūtinės ir apatinėje blauzdų dalyje, lieka randų, kurie už apgamus atrodo tikrai ne gražiau. Kai kuriais atvejais dėl apgamų šalinimo gydytojas gali nukreipti į ligoninę. Dažniausiai prieš šalinant apgamą toje vietoje oda nuskausminama ir apgamas išpjaunamas. Šis apgamų šalinimo metodas vis dar plačiausiai taikomas, nes po tokios operacijos išpjautus audinius galima nusiųsti į laboratoriją ir ištirti, ar nesama polinkio į piktybinius odos navikus. Jei gydytojui nekyla jokių įtarimų, apgamas gali būti nugremžiamas skalpeliu. Operuota vieta prideginama, kad nekraujuotų.

 Kartais apgamai šalinami lazeriu, bet irgi tik tada, kai gydytojas neįžvelgia jokių anomalijų.

 Apgamų plaukų šalinimas

 Kai kurie didesni apgamai būna plaukuoti. Tai nėra didesnio vėžio pavojaus požymis, taip pat netiesa, kad ant apgamo augančius plaukus pavojinga šalinti. Juos galima skusti, išpešioti ar šalinti elektrolizės būdu. Vis dėlto tai reikia daryti atsargiai, nes visos šios procedūros gali suerzinti plauko maišelį ir sukelti uždegimą. Jei dėl uždegimo apgamą pradėjo skaudėti, kreipkitės į gydytoją, nes gali prireikti gydymo antibiotikais

 KeratozėKeratozė

 Neįgudusia akimi keratozės židinius galimas supainioti su tikraisiais apgamais.

 • Šie dažnai pasitaikantys nepavojingi suragėjusios odos dariniai yra iškilūs, šiurkštaus paviršiaus. Jie gali būti ir šviesiai rusvi, ir beveik juodi.
 • Keratozės židinių gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, bet dažniausiai jų būna ant liemens ir smilkinių.
 • Iš šių darinių neišauga piktybiniai navikai, tačiau keratozės pažeista oda atrodo neestetiškai, kartais ją niežti.
 • Keratozės židiniai lengvai šalinami krioterapijos būdu, taip pat nugremžiami taikant vietinę nejautrą. Po šių procedūrų nelieka jokių randų.

 Apgamų pokyčiai

 Jei turite daug apgamų, pravartu juos stebėti patiems, paprašyti, kad kartkartėmis jus apžiūrėtų saviškiai ar gydytojas, ir fiksuoti visus pokyčius. Ypač atidžiai reikia stebėti didesnius apgamus. Tai būtina dėl to, kad kai kuriais atvejais apgamų ląstelių pokyčiai gali būti vėžio pradžia. Antra vertus, ne visi pokyčiai pavojingi. Vos pusė piktybinių odos navikų išauga iš seniai susidariusių ar įgimtų apgamų. 50 procentų susirgimų odos vėžiu nesusiję su apgamais.

 Apgamai keičiasi visą gyvenimą. Daugeliu atvejų šie pokyčiai visiškai nepavojingi, tačiau būtų gerai, kad į juos atkreiptumėte gydytojo dėmesį. Normalu, jei vyksta šie pokyčiai:

 •Apgamas tampa iškilus arba bėgant laikui išblunka.
 •Išblunka apgamo pakraščiai.

 Per nėštumą kartais keičiasi apgamų dydis ir spalva. Po gimdymo jie ilgainiui atgauna pirmykštę spalvą. Kita vertus, nėštumo laikotarpiu padidėja rizika susirgti odos vėžiu, taigi pastebėjus apgamų pokyčius reikia kreiptis į gydytoją.

 Keliantys nerimą apgamų pokyčiai

 Į kai kuriuos apgamų pokyčius reikėtų labiau atkreipti dėmesį. Vertėtų susirūpinti, jei pastebite šiuos pokyčius:

 • Atsiranda naujų apgamų, ypač jei jums
 • Apgamas pastebimai didėja.
 • Apgamą niežti.
 • Pasikeičia apgamo spalva — pavyzdžiui, apgamas patamsėja ir tampa beveik juodas arba jo paviršiuje atsiranda raudonų taškelių.
 • Apgamas tampa asimetriškas, neaiškių ar netaisyklingų kontūrų.
 • Apgamas kraujuoja arba iš jo sunkiasi skystis.
 • Kiekvieną didesnį nei bukasis pieštuko galas apgamą turi apžiūrėti gydytojas.

Taip pat skaitykite:

Dažniausiai užduodami klausimai apie odą

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi

Sociologų tvirtinimu, šiuolaikinės moterys skiria daug daugiau dėmesio ir priemonių savo išvaizdai puoselėti nei prieš 50 ir net 20 metų. Kiekviena moteris nori žinoti apie savo odą viską. Žemiau pateikiame 100 dažniausiai užduodamų ir rūpimų moterims klausimų bei jų atsakymų, kurie padės Jums geriau pažinti savo odą ir rūpintis ja, kad būtų sveika ir graži.

 Koks naudingiausias produktas odai?

Sėlenos. Dauguma odos problemų (ypač tarpsezoniu) atsiranda dėl B grupės vitaminų trūkumo. O sėlenose jų pakanka. Be to, oda gali prastai atrodyti ir dėl blogos žarnyno veiklos. Sėlenos ne tik ją normalizuoja, bet ir padeda atsikratyti šlakų.

 Koks žalingiausias produktas?

Jų daug. Reguliarus rūkyto, sūraus ir riebaus maisto valgymas sutrikdo skrandžio ir žarnyno veiklą, sukelia jų ligas. Tai neišvengiamai atsispindi odoje.

 Ar egzistuoja dieta, gerinanti odos būklę?

Prancūzų kosmetologai mano, kad oda ilgai liks jauna, švari ir aksominė, jeigu teiksite pirmenybę garuose paruoštam maistui.

 Ar odos tipas keičiasi metams bėgant?

Žinoma. Po 45-50 metų, pavyzdžiui, riebi oda beveik 100 proc. atvejų tampa normali arba mišri. Odos tipo keitimosi priežastis gali būti klimato sąlygų pasikeitimas, ligos, vaistai ir kosmetika.

 Ar gali kremas pakeisti odos tipą?

Tinkamai parinktas geros kokybės kremas anksčiau ar vėliau gali pagydyti probleminę odą. Tiesa, išlaikyti ją tokios būklės bus sunku, kol nebus pašalintos vidinės priežastys, dėl kurių oda pernelyg riebi arba sausa.

 Per mėnesį net normali oda tampa tai riebesnė, tai sausesnė. Kodėl?

Odos išskiriamų riebalų kiekis priklauso nuo mitybos, gyvenimo sąlygų, nervų sistemos būklės, vidaus sekrecijos liaukų veiklos. O dar riebalų liaukų veiklai įtaką daro hormonų fono kitimas menstruacinio ciklo metu. Kai kraujyje didelis estrogenų kiekis, oda paprastai saikingai sausa ar saikingai riebi, lygi, nedirgli ir be uždegimų. Kai estrogenų mažai, oda sausėja, o kai testosterono daug- riebėja.

 Kaip rūpintis oda, kuriai būdingos ir sausos, ir riebios odos savybės?

Labai rūpestingai ir atidžiai. Suskirstykite odą „teminiais" ploteliais- paprastai sausi būna skruostai, o riebūs- kakta, nosis ir smakras. Kiekvienam ploteliui parinkite atitinkamą kosmetiką. Sausai odai- nespiritinį toniką, drėkinamąjį kremą; riebiai- šveitiklį, losjoną su alkoholiu (ne daugiau kaip 4 proc.), kaukes, reguliuojančias prakaito išskyrimą (nakčiai T sritį geriausiai išvis palikti be kremo). Mišriai odai egzistuoja ir specialūs preparatai, kurių aktyvieji ingredientai išlygina skirtumą.

 Kodėl T sritis- riebesnė?

Nes šioje srityje susitelkusios riebalų liaukos, kraujagyslės ir nervų galūnėlės, neduodančios riebalų liaukoms nė minutės ramybės.

 Kokiu paros metu geriausia puoselėti odą?

Bioenergetikų tyrimais, oda lengviau pakelia krūvį nuo 8 iki 12 valandos- tuo metu patariama atlikti įvairias kosmetikos procedūras. Nuo 16 valandos prasideda antras aktyvusis periodas- dėl sustiprėjusios kraujo mikrocirkuliacijos oda intensyviau aprūpinama deguonimi. Nuo 18 iki 19 valandos patartina atlikti epiliacijos seansus- sumažėja organizmo jautrumas skausmui.

 Kodėl kenksminga praustis vandeniu su muilu?

Vandenyje ištirpusios medžiagos (angliavandenilis, chloras, paviršiniai aktyvieji elementai) nusėda ant odos netirpių druskų pavidalu. Ant odos, veikiamos muilo, susiformuoja plėvelė, kuri sukelia dirglumą, tempimą, alergiją. Be to, vandentiekio vandenyje gali būti įvairių bakterijų. Jeigu neįsivaizduojate prausimosi procedūros be vandens, naudokite mineralinį. Prausimosi priemones rinkitės su ne didesniu kaip 5,5pH

 Kokia oda „nemėgsta" karšto vandens?

Bet kokia. Sausą odą jis dar labiau sausina, o riebią skatina gaminti dar daugiau odos riebalų. O tai suaktyvina ligas sukeliančius mikrobus.


 Nuo ko priklauso odos spalva?

Blyškumas nebūtinai byloja apie negalavimus, veikiau tai, kad kraujagyslės išsirangiusios  giluminiuose odos sluoksniuose. Po pasivaikščiojimo šaltame ore tokia oda net neparausta. O nosis šaltyje parausta net nuo nestipraus šaltuko, nes kraujagyslės yra arti paviršiaus. Odos spalva priklauso ir nuo gaminamo pigmento kiekio. Kol šis procesas vyksta normaliai, oda būna vienodos spalvos. Bet kartais pigmento gamyba sutrinka, ir odoje atsiranda balsvų dėmių. Ši liga vadinasi baltmė. Be to, dėl chroniškų kepenų, šlapimo pūslės, kvėpavimo takų ligų oda gali įgyti gelsvą arba pilkšvą atspalvį.

 Kaip padaryti odą blyškesnę?

Anksčiau būdavo geriamas actas (kokiomis proporcijomis- neskelbsime, nes šis būdas kenkia sveikatai). Šiandien trokštamą blyškumą galite pasiekti ne tokiais barbariškais būdais-salone atlikti balinimo procedūras (pavyzdžiui, šveitimas specialiomis rūgštimis), įsigyti balinamojo kremo, o maskuojamosios kosmetikos - puse tono šviesesnės už jūsų natūralią odos spalvą.

 Ar pienas iš tikrųjų pagerina veido spalvą, o arbata ir kava pablogina?

Nėra jokių mokslinių duomenų, patvirtinančių arba paneigiančių šį požiūrį. Greičiausiai saikingas gėrimo naudojimas negali iš esmės pakeisti odos spalvos. O žalioji arbata - puikus antioksidantas, vartojamas nuo ankstyvo odos senėjimo.

 Kas įvyksta, jeigu kremas, skirtas sausai odai, naudojamas ir riebiai?

Katastrofa! Odą išmuša raudonos niežtinčios dėmės. Juk sausai odai skirto kremo pagrindas- emulsija „vanduo su aliejumi", paprastai kalbant- riebalai. Jie sukuria odos paviršiuje šiltnamio efektą, kuris sutrikdo odos riebalų pertekliaus nuplūdimą. O riebi drėgna aplinka- puikus ligas sukeliančių bakterijų prieglobstis.

 Kodėl kosmetologai tikina, kad žiemos temperatūros svyravimai kenkia odai, juk kontrastinis dušas- grūdinimo procedūra?

Kenkia ne temperatūros svyravimai, o kiti nemalonūs atmosferos reiškiniai. Pavyzdžiui, sausas oras su vėju, kai temperatūra žemesnė už nulį, sukelia greitesnę odos dehidrataciją. Didelė oro drėgmė irgi nė kiek ne geriau- pakanka nedidelio šaltuko, kad apsauginės odos funkcijos taptų lygios nuliui. Žiemą labiausiai nukenčia sausa, jautri oda su arti išsidėsčiusiomis kraujagyslėmis.

 Kodėl po daugelio vaistų vartojimo oda atrodo nekaip?

Daugelis vaistų sutrikdo cheminius organizmo procesus, ir tai atsispindi odoje: atsiranda bėrimų, alerginė reakcija, vystosi grybelinės ligos. O dažnai oda atrodo tiesiog pavargusi. Kad ji atgytų, reikia: daug gerti, tada išsivalo toksinai; būtinai naudoti drėkinamuosius kremus ir kaukes; lygiagrečiai gerti antibiotinius antigrybelinius preparatus (pasitarus su gydytoju).

 Ar odos porų valymo procedūra turi būti skausminga?

Jeigu kalbama apie vakuuminę procedūrą, ji visiškai neskausminga. Rankinis porų valymas juntamesnis. Tačiau sprukite iš kosmetikos kabineto, jeigu jaučiate kankinamą, nepakeliamą skausmą,- tai liudija prastą specialisto kvalifikaciją.

 Ar galima naudoti įvairią kosmetiką: kremą- vienos firmos, o toniką- kitos?

Galima, jeigu kalbama apie daugmaž atsparią odą (kokia ir yra daugelio žmonių). Be to, yra vadinamasis naujumo efektas, kuris labai svarbus moterims. O kosmetinės linijos produktai būna subalansuoti pagal sudėtį ir pH lygį, todėl negresia alergija. Vadinasi, kosmetinės serijos neoptimalios jautriai odai.

 Ar toniką ir losjoną galima pakeisti vieną kitu?

Losjonas (tualetinis vanduo)- valomoji ir gaivinamoji priemonė, į jo sudėtį įeina: vandens, etilo alkoholio ir įvairių priedų, tarp jų ir tonizuojamųjų. Tonikas (tonizuojamasis skystis sauso vynuogių vyno pagrindu) neturi valomojo poveikio ir skirtas daugiausia sausai odai. Bet nereiškia, kad toniko negalima naudoti riebiai ir normaliai odai. Tonizavimo reikia visų tipų odai!

 Kodėl kai kuriose šalyse uždrausti tonikai ir losjonai spirito pagrindu?

Manoma, kad spiritas tiesiog sausina odą. Naujausių tyrimų duomenimis, jis naikina odos proteinus, todėl ji šerpetoja, prasideda uždegimai ir net gresia „pomirtinė kaukė"- taip profesionalai vadina greitą ir negrįžtamą raukšlių fiksavimą.

 Kodėl odos nerekomenduojama valyti vandenilio peroksidu?

Vandenilio peroksidas griauna odos struktūrą. Pačios saugiausios medžiagos, kurios turi antiseptinį poveikį,- ozonas, išvestinis jodas, diamidinai ir įvairūs eteriniai aliejai.


 Ar odą reikia šveisti?

Dauguma kosmetologų mano, kad šveitimas- giluminis odos valymas- tiesiog būtinas. Šveitikliu pašalinamos negyvos ląstelės, riebalų kamščiai, stimuliuojamas odos riebalų nuplūdimas. Be to, pagerėja medžiagų apykaita odoje ir suaktyvėja vadinamosios imunokomplektinės ląstelės, atsakingos už kovą su ligų sukėlėjais. Bet esama ir kitokių nuomonių: šveitiklis kišasi į natūralius procesus- sutrikdo vandens pusiausvyrą, pakeičia raginį odos sluoksnį. Kitaip sakant, giluminis šveitimas pagreitina odos senėjimą.

 Kokiais atvejais rekomenduojamas tas pats kremas ir dienai, ir nakčiai?

 Pavyzdžiui, jeigu ilsitės kalnų kurorte. Juk nesitepsite veido nakčiai riebiu kremu su UV filtru, kurio rodiklis 40 ir daugiau! Apskritai specialistų nuomonė apie naktinį ir dieninį kremą nesutampa. Vieni kosmetologai tvirtina, kad kremą reikia rinktis ne pagal principą „dieninis ar naktinis", o orientuojantis į odos būklę-nes jos problemos kinta, priklausomai nuo paros meto. Kiti tikina, kad naktį odoje suaktyvėja atkuriamieji procesai, todėl į naktinio kremo sudėtį turi įeiti daugiau aktyviųjų komponentų.

 Kodėl vilnoniai audiniai erzina odą?

Pirma, į pluošto sudėtį įeina specifinių baltymų, dėl kurių gali išsivystyti alergija. Antra, plonos vilnos gijos veikia panašiai kaip švitrinis popierius. Trečia, prisiminkite fizikos pamoką: vilnai trinantis į kokį nors kūną (šiuo atveju- odą) susidaro elektros srovė. Tačiau esama įvairių skalbiklių, neutralizuojančių elektrinimąsi ir dygumą (bet neužkertančių kelio alergijai).

 Ar kosmetinis masažas ištampo odą?

Geras masažas suteikia tik naudos.

 Ką reiškia posakis- „oda kvėpuoja"?

Tinkamai rūpinantis oda, pagreitėja apykaitos procesai, ji geriau aprūpinama krauju, tad ir deguonimi. Odos tonusas padidėja, atsiranda lengvumo ir gaivumo pojūtis, atrodo, kad ji kvėpuoja visomis poromis.

 Kai oda linkusi į uždegimus, kodėl nepatartina vartoti prieskonių ir valgyti kepto maisto?

Prieskoniai, rūkyti gaminiai, alkoholis ir karštas maistas, patekdami ant burnos gleivinės, išplečia veido ir kaklo kraujagysles, todėl pakinta odos rūgščių ir šarmų pusiausvyra, suaktyvėja odos riebalų gamyba ir mikrobų dauginimasis.

 Kodėl prieš menstruacijas odą išberia?

Prieš menstruacijas smarkiai padidėja hormonų kiekis organizme. Jie veikia riebalų liaukas, kurios padidėja ir gamina daugiau odos riebalų. Propiones acnae (bakterijos, skatinančius spuogų atsiradimą) tai labai mėgsta!

 Kodėl depiliacinis kremas nenaudojamas veidui?

Nes veido odoje gausu riebalinių liaukų, arti galvos smegenų kraujagyslės, daug kapiliarų Ir nervų galūnėlių. Visi šie veiksniai daro odą labai jautrią.

 Kodėl trūksta lūpų kampučiai?

Priežasčių labai daug: nekokybiški lūpų dažai, ultravioletiniai spinduliai, B grupės vitaminų trūkumas, burnos ertmės infekcijos, kai kurių rūšių stomatologinės plombos ir protezai. Jeigu lūpų kampučiuose atsirado žaizdelių, jokiu būdu nelaižykite jų, nes tuomet atsiras įtrūkų.

 Kokie naujausi kremų komponentai?

XX amžiaus pabaigos ir XXI amžiaus pradžios naujovės: augaliniai ekstraktai su dideliu vitaminų, ceramidų, enzimų kiekiu, alfa- ir betahidroksido rūgščių ekstraktai; augaliniai proteinai- biologiškai aktyvios medžiagos, skatinančios odos medžiagų apykaitą ir didinančios jos stangrumą; antioksidantai - medžiagos, neutralizuojančios laisvuosius radikalus; biotechnologinės substancijos (odos atkuriamoji, koenzimas A, koenzimas Q10), turinčios galingą regeneruojamąjį poveikį.

 Kada oda pradeda senti?

Teoriškai - nuo žmogaus gimimo, nes ląstelės nuolat kuriasi ir žūva. Pragaištingi procesai odoje, sukeliantys senėjimą, prasideda nuo 14-15 metų. Net tokiai jaunai odai reikia specialios priežiūros: profilaktinės kosmetikos su ultravioletine apsauga. Bet tik ne mamos kremų! Pirmųjų senėjimo požymių gali atsirasti ir 20 metų, bet pagrindiniai prasideda po 30-ties, kai įvyksta hormonų pakitimai.

 Kokio tipo oda vysta greičiausiai?

Sausa- ji nepakankamai drėkinama, linkusi sudirgti, išskiria nedaug riebalų ir greitai netenka elastingumo. Odos sausumas dažnai susijęs su paveldimumu bei vidiniais negalavimais, hormonų ypatumais, netinkama priežiūra.

 Kokie odos plotai ypač kinta dėl amžiaus?

Priekinis kaklo ir vokų paviršius- dėl labai plono epidermio Kaktos sritis ir tarpunosis bei lūpų kampučiai- dėl aktyvios mimikos. Plaštakos- dėl nuolatinio lietimosi su vandeniu, oru ir kitais aplinkos „žavumynais". Apatinė pilvo dalis ir krūtinė- dėl nuolatinių hormonų kitimų organizme.


 Kodėl oda netenka stangrumo?

Metams bėgant oda netenka drėgmės- tačiau ne tos, kuri išsilaiko viršutiniame epidermio sluoksnyje, o giluminės, kurią gamina kolagenas. Laikui bėgant kolageno skaidulos nebesugeba išlaikyti drėgmės - oda tampa glebna, plona. Už odos elastingumą atsako stangrios elastino skaidulos. Deja, elastiną ištinka lygiai tas pat kaip ir kolageną - laikui bėgant mažėja kiekis fermentų, atsakančių už jo gamybą.

 Odos tipą nesunku nustatyti testais. O ar galima testais nustatyti odos elastingumą?

Galima. Pirštų galiukais stipriai suspauskite odą skruostikaulių srityje. Jeigu liks nedidelis įdubimas- vadinasi, oda tapo nelabai elastinga. Taip pat galima patikrinti ir jos jautrumą. Lengvai spausdama bukuoju pieštuko galu nubrėžkite liniją nuo kaktos per skruostą iki smakro. Ryški žymė byloja apie pernelyg jautrią odą.

 Kodėl moterų oda sensta greičiau nei vyrų?

Tai susiję su vyru organizmo hormonų ypatybėmis. Didelis testosterono kiekis skatina riebalų liaukų gamybą - todėl vyrų oda paprastai riebesnė ir storesnė. O riebi oda saugo pati save ir ilgiau lieka jauna.

 Ar reikia išskirtinės priežiūros kaklo odai?

Kaklo oda ir poodinis riebalinis sluoksnis- ploni ir prastai aprūpinami krauju. Raumenų tonusas labai mažas, o krūvis- didelis. Pirmiausia atsiranda skersinių raukšlių, nes skaitote nuleidusios galvą arba miegate ant aukštos pagalvės. Sergant kai kuriomis kepenų ir tulžies pūslės ligomis būtent šiame plote atsiranda gelsvai rudų dėmių, o esant padidėjusiai nervų įtampai - raudonų. Papilomos taip pat „įsikuria" ant kaklo. Po 30-ties kaklo oda glemba, atsiranda naujų raukšlių- žinoma, jeigu pamirštate ją prižiūrėti. Kaklo odą būtina valyti rytą ir vakare, taisyklingai tepti maitinamuoju arba drėkinamuoju kremu- sukamaisiais judesiais iš apačios į viršų, neištempiant odos.

 Kaip konkrečiai „pavargusiai" kaklo odai gali padėti šilti aliejiniai kompresai?

Ši procedūra labai pagerina odos būklę- suaktyvina kraujotaką ir užkerta kelią drėgmės garavimui. Deja, jeigu raukšlės gilios, šiluma podraug su aliejumi niekuo negali padėti.

 Kas atsitinka jaunai odai, naudojant kremus nuo raukšlių? 

Gaminant kosmetiką brandžiai odai („antiage") naudojami aktyvesni komponentai ir tirštas pagrindas. Jauna oda gali į juos reaguoti alergija- geriausiu atveju. O blogiausiu- sutrinka pagrindinės odos funkcijos.

 Nuo kokio amžiaus imama naudoti brandžios odos kosmetika?

Manoma, kad oda ima vysti po 25-28 metų, bet šie procesai individualūs. Todėl į klausimą, kada pradėti naudoti kosmetiką brandžiai odai, geriausiai atsakys kosmetologas.

 Kaip veikia stangrinamasis kremas (lifting")?

Skverbdamiesi pro epidermį, stangrinamojo kremo komponentai tonizuoja raumenis- tai yra oda tepama iš vidaus. Tuo pat metu kyla ir viršutinio odos sluoksnio tonusas- ji tampa lygesnė ir stangresnė. Be to, šis kremas valo poras ir aprūpina odą būtinomis maistingosiomis medžiagomis.

 Kodėl vienų moterų oda vysta greičiau,  nepaisant rūpestingos priežiūros, o kitų ilgai lieka jauna be jokios priežiūros?

Viskas priklauso nuo individualios organizmo genetinės programos. Bet „užprogramuotą" ankstyvą senėjimą galima sulėtinti, jeigu žinosite savo odos ypatumus (yra specialūs testai) ir iš anksto imsitės priemonių: ne tik kosmetinės priežiūros, bet ir preparatų, reguliuojančių vytimo procesus.

 Kas yra odos rūgščių ir šarmų pusiausvyra?

Odos paviršius aptrauktas rūgščia riebalų danga. Būtent šis apsauginis sluoksnis, pirma, neleidžia mikroorganizmams daugintis, antra, palaiko drėgmės pusiausvyrą ir, trečia, apsaugo nuo ultravioletinių spindulių. Odos riebalinio tepalo rūgšti reakcija matuojama pH (tai vandenilio jonų koncentracija). Riebalinio tepalo reakcija nuo 1 iki 7 yra rūgštinė, o nuo 7 iki 14 - šarminė. Natūralus sveikos odos tepalas turi rūgštinę reakciją- pH 5,5-6,5.


 Nuo ko saugo „apsauginis odos barjeras"?

Mūsų oda- daugiasluoksnė. Tarp viršutinio ir giluminio sluoksnių gamta pastatė barjerą, apsaugantį nuo kenksmingų  dalelių, kurios stengiasi įsiskverbti į vidų Tiesa, barjeras nepraleidžia ir naudingųjų medžiagų, kurios įeina į daugelio kremų sudėtį. Kosmetologai nuolat ieško: deja, viltis, kad atsiras „tarpląstelinių taksi"- nepasitvirtino. Kol kas vienintelis veiksmingas metodas yra galvanoterapija, kurios dėka reikalingos medžiagos sugeba prasiveržti pro barjerą.

 Ar pakanka odai kremuose esančių vitaminų?

Žinoma, ne. Paprastai kremo sudėtyje yra trys keturi reikalingi vitaminai. Tačiau jie nepasiekia giluminių odos sluoksnių, o tai reiškia, kad oda nuolat jaučia vitaminų stygių. Jeigu kosmetologai įsitikinę, kad jūsų odos problemos susijusios su vitaminų (ir mikroelementų) trūkumu, jie rekomenduos intensyvų vitaminų terapijos kursą.

 Kodėl po miego atsiranda patinimų, ypač vokų srityje?

Patinimų atsiranda dėl sulėtėjusios limfos ir kraujo mikrocirkuliacijos aplink akis. Naktį šis procesas sulėtėja- juk vokai nejuda daugelį valandų. Kraujagyslės prisipildo gyvybinės veiklos produktų (vandens, druskos), audiniai išsitempia ir atsiranda paburkimų. Jeigu jie neišnyksta ir po tonizuojamųjų kaukių arba kompresų, galbūt suprastėjusi inkstų veikla arba sergate širdies liga.

 Kodėl atsiranda „maišeliai" po akimis?

Tokių vokų išvaržų („maišelių") atsiradimo tikimybė didėja po 30 metų- daugiausia toms, kurios anksčiau sirgo chroniškais paburkimais.

 Kas vyksta odoje gydomojo badavimo metu. Ar tokiu laikotarpiu reikia ją ypač prižiūrėti?

Laikantis visų badavimo taisyklių odoje prasideda regeneracijos procesai- neutralizuojami laisvieji radikalai, šalinami šlakai ir toksinai. Logiška, kad badaujant odai reikia itin rūpestingo valymo- juk visas „šiukšlynas" pašalinamas kartu su prakaitu. Ir, žinoma, reikia gerti pakankamai skysčių, kitaip oda netenka drėgmės, praranda elastingumą.

 Kodėl lūpos kartais sausėja ir trūkinėja?

Lūpose nėra prakaito ir riebalų liaukų, todėl jos nukenčia nuo nepalankių atmosferos reiškinių. Kartais nepadeda net riebūs lūpų dažai. Tokiais atvejais rekomenduojama naudoti specialius kremus bei tepalus, kurių sudėtyje esama vitaminų A ir E, be to, patariama gerti vitaminus. Vasarą riebius „žieminius" lūpų dažus pakeiskite lengvais drėkinamaisiais. Pageidautina, kad visi jie būtų su UV filtrais.

 Kodėl lūpų oda pamažu netenka pigmento?

Nes senstant lėtėja kraujo cirkuliacija ir siaurėja kraujagyslės.

 Su pirmaisiais pavasarinės saulės spinduliais vietoj lengvo įdegio odoje atsiranda raudonų dėmių. Kas tai?

Taip atsiranda fotodermatozė, arba "saulės dilgėlinė",- alergija ultravioletiniams spinduliams. Paraudimas gali virsti patinimu. Jeigu negalite pakeisti gyvenamosios vietos, lieka vengti paplūdimių, soliariumų ir nuolat naudoti kremus su apsauginiu  UV filtru.

 Ar galima paplūdimyje vietoj apsauginio kremo naudoti dieninį?

Jokiu būdu! Tokiame kreme paprastai esama mineralinio aliejaus, kuris suformuoja apsauginę plėvelę odos paviršiuje. Veikiant šilumai riebalai kaupiasi į lašelius- juose lyg mažyčiuose lęšiuose fiksuojasi saulės spinduliai. Galite sudegti.

 Kas yra šaltoji alergija?

Tai reakcija į žemą temperatūrą- oda rausta, tinsta, niežti. Padidėjęs jautrumas priklauso jūsų odos receptorių būklės. Padidėjusiam jautrumui turi įtakos imunitetas ir nervų sistema. Pamėginkite grūdinti receptorius kontrastinėmis procedūromis, pavyzdžiui, darykite rankų arba veido voneles pakaitomis šaltu ir karštu vandeniu. Prieš išeidamos į lauką, būtinai apsaugokite odą riebiu kremu.

 Koks odos alergijos atsiradimo mechanizmas? Kas vyksta organizme?

Kai alergenas įsiskverbia į organizmą įvyksta biologiškai aktyvių medžiagų - histamino, serotonino ir kt.- išlaisvinimas. Jos ir sukelia paraudimą ir niežulį. Odos reakcija- tik išorinis ligos pasireiškimas. Panašūs reiškiniai vyksta ir vidaus organuose-plaučiuose, kepenyse, šlapimtakiuose.

 Kuo pasireiškia padidėjęs odos jautrumas?

Vienas tokios odos požymių - matomas kapiliarų tinklelis, ypač ant skruostų. Itin jautri oda paprastai būna sausa, plona ir linkusi į alergiją. Savarankiškai pritaikyti kosmetiką tokiai odai sunku, todėl geriausia patikėti tai profesionalui.

  Ar tiesa, kad raudonos gijos ant nosies gali atsirasti nuo chroniško bronchito?

Tiesa. Nuolat kosėjant padidėja spaudimas, dėl to epidermyje įtrūksta smulkūs kapiliarai.

 Kodėl žaizdelės odoje vieniems gyja kelias  dienas, o kitiems- ištisas savaites.

Viskas priklauso nuo imuninės sistemos ir infekcijos pobūdžio. Jeigu žaizda ilgai negyja- kreipkitės į gydytoją.

 Ar tiesa, kad seborėja gydo endokrinologas?

Endokrinologas, neuropatologas, kosmetologas. Riebi seborėja atsiranda dėl riebalų liaukų hiperfunkcijos: latakai netenka sugebėjimo susiaurėti, todėl odos riebalai nuolat išskiriami į odos paviršių. Riebalų liaukų veiklą reguliuoja hormonai. O vidaus sekrecijos liaukų, kurios gamina hormonus, veikla savo ruožtu priklauso nuo nervų sistemos būklės. Bet koks stresas gali paleisti visą šį sudėtingą mechanizmą. Ne veltui sakoma, kad visos mūsų ligos- nuo nervų...

 Ar galima numatyti keloidinius randus?

Randų atsiradimas priklauso nuo odos ypatybių, nuo to, ar giliai pažeisti audiniai. Net tokia nekalta operacija kaip ausies penelio pradūrimas arba depiliavimas (ypač švelnios odos srityje) neretai baigiasi randelių atsiradimu. Po kosmetinių procedūrų, kai tenka smarkiai įtempti odą, beveik visuomet lieka randų. Būtent todėl neverta atlikti daugelio kosmetinių procedūrų, pavyzdžiui, elektrokoaguliacijos, nėštumo metu, ypač antroje jo pusėje. O numatyti keloidų atsiradimą galite ir pačios - apžiūrėkite, ar neliko randų po ankstesnių operacijų, nudegimų, traumų, įsipjovimų.

 Kodėl trūksta pėdų oda?

Dažniausiai tai susiję su tuo, kad pėdų oda ir šalia esantys audiniai prastai aprūpinami deguonimi- juk kojos beveik visuomet „paslėptos" avalynėje. Vasarą kyla smulkių traumų tikimybė, o jos provokuoja įtrūkimus. Mankšta, lengvas masažas, kojų kremas, reguliarus pedikiūras- ir galėsite apsiauti atviras basutes. Ilgai negyjantys įtrūkimai atsiranda greičiausiai dėl grybelinių ligų arba hormonų veiklos sutrikimų, susijusių su klimaksu. Maitinamasis kremas šiuo atveju nepadės - gydymą turi skirti gydytojas.

 Ant veido kartais atsiranda mažyčių baltų spuogelių. Kas tai?

Šie spuogeliai panašūs į grūdelius. Iš tikrųjų tai balti spuogai, arba miliumas. Kartais riebalų liaukų latakai užsikemša šerpetojančiu epidermio ląstelių sluoksniu ir po oda atsiranda gelsvų mazgelių. Jie neturi plyšių, per kuriuos galėtų išsiveržti į paviršių, todėl juos reikia pradurti. Geriausiai tai atliks kosmetologas-mažesnis infekcijos pavojus.

 Ar galima „žąsies odą" paversti minkšta ir švelnia?

Kad atsikratytumėte pumpurėlių, pagulėkite vonioje su tirštu avižinių dribsnių nuoviru. Arba į vandenį įpilkite šaukštą pušų ekstrakto. Geras rezultatas pasiekiamas ir trinant odą smulkia druska (tik nepamirškite pirma jos patepti riebiu kremu).

 Lytinė branda visuomet asocijuojasi su spuogais. Ar jie neišvengiami?

Iš esmės šie nemalonumai vyksta dėl nepakankamo rūpinimosi oda. Spuogus galima įveikti laikantis elementarių higienos taisyklių. Kartais pūlinukų ir spuogų atsiradimas susijęs su infekcija, „gyvenančia" organizme ir „pertvarkos" metu išsiveržiančia į paviršių. Šiuo atveju bėrimą reikia išgydyti, nes brandesniame amžiuje jis gali vėl pasireikšti, pavyzdžiui, ankstyvu klimaksu arba per ankstyvu odos senėjimu.

 Kodėl spuogų gydymas specialia kosmetika neduoda pageidaujamo rezultato?

Kremas „nuo spuogų" - tik pagalbinė priemonė. Spuogai- ne kosmetinė, o veikiau vidinė problema. Jų priežastis gali būti skrandžio ir žarnyno trakto ligos, nervų sistemos disfunkcija, endokrininiai sutrikimai. Losjonais ir įtrynimu šios problemos neišspręsite.

 Ar tiesa, kad veido bėrimai be priežasties gali būti susiję su seksualiniu badu?

Nesant reguliarių seksualinių santykių sutrinka hormonų pusiausvyra- o juk mes žinome: viskas, kas vyksta odoje, susiję su lyties hormonais. Turi reikšmės ir nervų sistemos būklė. Specialistai tikina, kad reguliarus lytinis gyvenimas puikiai veikia odos išvaizdą.

 Kartais po spuogų gydymo veide lieka duobučių arba randelių. Ar verta juos šalinti, gal laikui bėgant jie patys išnyks?

Tose vietose, kur liko randų, sutrinka kraujo ir limfos mikrocirkuliacija, vadinasi, ir audinių mityba. Todėl randai neišnyksta. Geriausia kreiptis į kosmetologą. Jis gali pasiūlyti naudoti šveitiklį kartu su masažu, gerinančiu kraujotaką. Šiuo atveju puikiai veikia mikrošlifavimas, sluoksnis po sluoksnio nutrinant negyvus audinius.

 Jeigu bėrimas atsiranda tam tikroje veido vietoje: ant kaktos, smakro- apie ką tai byloja?

Jeigu spuogų atsiranda ant smakro, tai gydytojas kosmetologas įtars, kad sutrikusi kiaušidžių, gimdos veikla. Spuogai viršutinėje kaktos dalyje byloja apie plonosios žarnos problemas. Apatinėje - storosios. Uždegiminis bėrimas ant skruostų dažnai susijęs su prasta skrandžio ar kasos veikla. Bet visa tai- tik iš prielaidų srities. Kiekvienu konkrečiu atveju gydytojas turi patvirtinti arba atmesti ligą, atlikęs tyrimus.

  Kartais kosmetologai, prieš pradėdami gydyti odą, pataria apsilankyti pas dantistą. Ar tai būtina?

Taip, nes ėduonis - chroniškų infekcijų šaltinis, o jos - „geriausia kompanija" spuogams.

 Kokie odos dariniai nekelia grėsmės?

Daugelio kosmetologų ir onkologų nuomone, nekaltų darinių nebūna. Viskas, kas atsiranda odoje,- apgamai, papilomos, kondilomos, karpos, keratomos- nenormalu. Netyčia nusidraskius papilomą, į žaizdą gali patekti infekcija. Geriausiu atveju viskas baigsis vietiniu uždegimu. O karpos sugeba daugintis, jeigu neišnaikinsite, jų atsiras vis daugiau. Iš pirmo žvilgsnio nekalti apgamai dėl traumų ir sudirginimo gali virsti piktybiniais.

 Ar reikia šalinti apgamą, jeigu jis netrukdo?

Tai gali nuspręsti tik gydytojas. Pagal kai kuriuos požymius- jeigu apgamas ima augti, niežėti, šerpetoti, keisti spalvą- jis galima nustatyti, ar jame prasidėjo išsigimimo procesas. O tada jau nebeturi reikšmės, ar jis trukdo, ar ne.

 Ar galima naudoti šveitiklį, jeigu yra apgamų?

Šveičiant odą nugrandomas suragėjęs jos sluoksnis, vadinasi, traumuojamas apgamo paviršius. Odos su apgamais sričių ir ant veido, ir ant kūno geriau neliesti.

 Kartais iš apgamo auga plaukelis. Ar galima jį išpešti? 

Negalima, tai- mikrotrauma, kurios padariniai gali būti labai rimti. Blogiausiu atveju plaukelį nukirpkite manikiūro žirklutėmis, tik nepažeiskite paties apgamo. Tačiau ir tai- ne geriausia išeitis, nes, nukirpusi plaukelį, stimuliuojate jo ir paties apgamo augimą.


 Ar galima užkalbėjimais atsikratyti karpų?

Kodėl ne? Jeigu tuo tikite. Net profesionalūs kosmetologai (tiesa, labai retai) naudoja sugestyviąją terapiją- tai yra gydymą įtaiga. Beje, esama prielaidų, kad karpos- ne tik virusinės kilmės dariniai. Jų atsiradimas siejamas ir su nervų sistemos būkle.

 Kodėl papilomos ir karpos dažniau atsiranda mažiems vaikams?

Apgamai - organizmo „įdirbis", tai yra jų atsiradimas sąlygotas genetiškai, o papilomos, karpos- virusinės ligos. Rizikos veiksniai - net nereikšmingi odos pažeidimai ir padidėjęs jautrumas virusams.

 Kiek laiko turi praeiti tarp dieninio kremo ir skystos pudros tepimo? 

Pakanka dviejų trijų minučių, kad dieninis kremas įsigertų, tada skysta pudra (toninis kremas) įsigeria tolygiau.

 Ar šiuolaikinės maskuojamosios priemonės nekenkia odai?

Nekenkia, jeigu laikysitės trijų sąlygų. Pirma- skysta pudra turi atitikti odos tipą. Antra- maskuojamosios kosmetikos sudėtyje turi būti ultravioleto filtrai. Trečia- makiažas neturi būti ant veido ilgiau kaip 8- 12 valandų.

 Ar skysta pudra galima teptis paakius?  

Žinoma, bet tik ne „nuogą" odą. Nepamirškite pirmiausia pasitepti veido dieniniu kremu. Dar geriau būtų jei paakiams naudotumėte specialių paakių kremą.

 Kaip savarankiškai nustatyti, ar skysta pudra neužkemša porų? 

Labai paprastai! Nuvalykite odą makiažo valikliu, palaukite 30-40 minučių ir vėl nuvalykite ją ta pačia priemone. Jeigu ant servetėlės vis tiek liko skystos pudros pėdsakų, daugiau ja nesinaudokite.

 Ar odai nekenkia pudrinukai iš natūralaus kailio?

Ne, jeigu perkate juos specializuotose parduotuvėse.

 Ar teisingas tvirtinimas, kad moteris, naudojanti mažai dekoratyviosios kosmetikos, turi sveikesnę odą?

Teisingas. Kuo mažiau sąlygiškai kenksmingų medžiagų (tai yra tų, kurios sukelia kontaktinę reakciją, galinčią pakeisti odos rūgščių ir šarmų pusiausvyrą) patenka ant odos, tuo didesnė tikimybė išsaugoti ją sveiką.

 Kodėl kosmetika, skirta kūnui, nenaudotina veidui?

Kūno kremas paprastai turi labiau riebalų prisotintą formulę, nes kūno oda- daugiasluoksnė ir jai reikia intensyvesnio maitinimo. Be to, ji ne tokia kaprizinga, todėl pakančiai reaguoja į įvairius konservantus ir aromatizatorius- o jų kūno kosmetikoje daug daugiau nei veido kosmetikoje.

 Kodėl celiulitas ypač „mėgsta" pilvą, klubus ir sėdmenis?

Todėl kad būtent šiose zonose susikaupę adipocitai- riebalų ląstelės, kurių „gyvenimo tikslas" - augti platyn ir aukštyn.

 Ar įmanoma atsikratyti celiulito tik laikantis dietos ir mankštinantis- be specialių procedūrų ir kosmetikos?

90 proc. atvejų sėkmė garantuota, jeigu kalbama apie pirmojo ir antrojo laipsnio celiulitą. Bet augant adipocitams audiniuose susidaro fibrozė (patologinis odos pasikeitimas, kuriam būdingas adipocitų išvešėjimas). Riebalų skilimo procesas fibrozinėse zonose prasideda tik 50-tą badavimo dieną. Fizinis krūvis irgi negelbėja: juk kalorijos pirmiausia sudeginamos lengviau pasiekiamose vietose- raumenyse ir vidaus organuose. Galite visiškai išsekti, o celiulitas- nė krust!

 Ar galima kartu naudoti kūno balzamą ir anticeliulitinį kremą?

Neverta. Kūno balzamo ir anticeliulitinio kremo sudėtis gali prieštarauti viena kitai. Pavyzdžiui, kofeiną, skirtą kraujotakai gerinti, gali neutralizuoti koks nors komponentas- jo antipodas.

 Ar nėštumo metu išsitempusią pilvo odą galima priversti susitraukti be plastinės chirurgijos pagalbos?

Galima tik pagerinti jos išvaizdą- injekcijomis nuo randų, kremais, įvyniojimo procedūromis, lazerine terapija. Gerų rezultatų gali duoti specialūs pratimai pilvo presui stiprinti, su sąlyga, kad iki nėštumo pilvo raumenys turėjo tonusą- kitaip visi terapiniai metodai neduos naudos.

 Ar fiziniai pratimai veikia odos būklę?

Žinoma. Fizinis krūvis sukelia kraujo priplūdimą į odos paviršių, o tai pagerina medžiagų apykaitą, reguliuoja riebalų ir prakaito išsiskyrimą- vyksta natūralus porų valymasis.

 Ar galima sumažinti prakaitavimą nenaudojant antiperspirantų?

Taip, specialiais preparatais, sukeliančiais simpatinės nervų sistemos slopinimą. Bet kam? Antiperspirantai labai veiksmingi ir daug saugesni. Kaip alternatyva taikoma jonoforezė.

 Ar esama priklausomybės tarp tamsaus gymio ir odos būklės?

Šiais klausimais domisi etninė kosmetologija. Tamsaus gymio oda paprastai gamina labai daug riebalų, jos raginis sluoksnis sustorėjęs dėl didelio pigmentų kiekio. Ji lengviau praranda drėgmę ir ant jos pastebimesni randai, žymės nuo spuogų ir kitų pažeidimų. Užtat didžiulis melanino kiekis saugo tamsesnę odą nuo saulės nudegimo.

 Kodėl kriminalistikoje naudojami pirštų, o ne, pavyzdžiui, ausies kriauklės, atspaudai?

Todėl, kad kiekvienas žmogus turi nepakartojamą pirštų odos piešinį, kuris nesikeičia visą gyvenimą. Beje, specialistai pastebėjo, kad, sergant kai kuriomis ligomis, dažniausiai paveldimomis, pirštų odos ir delnų piešiniai turi tam tikrų ypatumų. Ir nors pagal odos piešinį neįmanoma nustatyti tikslios diagnozės, į jį atsižvelgiama atliekant tolesnius tyrimus.

 Ar tiesa, kad rusvaplaukiai, baltaodžiai ir strazdanoti žmonės linkę sirgti skrandžio ligomis?

Nors ir keista, bet tokios priklausomybės iš tikrųjų esama. Beje, senovės išminčiai primygtinai siūlydavo balinti strazdanas, nes manė, kad tai sustiprina žmogaus energetines jėgas. Nebaisu, jeigu strazdanos tik ant veido- anot liaudies žiniuonių, tokiu atveju bioenergetika nenukenčia. O jeigu strazdanų atsiranda ant kūno, be to, ant „piktosios" pusės (moterims - ant dešiniosios, vyrams - kairiosios), lauk nemalonumų.

 Ar tiesa, kad dvigubo pagurklio galima atsikratyti naudojant tešlą?

Tiesa, jeigu ta tešla - mielinė ir jeigu darysite kaukę kiekvieną dieną du tris mėnesius. Mielėse gausu fermentų ir B grupės vitaminų. Toks kompleksas labai pagerina odos būklę- ją stiprina, drėkina, suaktyvina apykaitos procesus ir išlygina smulkias raukšleles. Pastaba: laikykite kaukę tol, kol ji sukietės.

 Ar galima įdegti mėnulio šviesoje?

Ispanų medikų tvirtinimu, mėnulio šviesoje galima įdegti nė kiek ne prasčiau ir net geriau nei saulėje. Pirma, toks įdegis saugesnis: ultravioletinių spindulių agresyvumas minimalus- mėnulio voniomis galite mėgautis nors ištisą naktį! Antra, ekonomiškiau- nereikia kremo nuo įdegio. Trečia, gražiau- oda tampa lydyto vario atspalvio (tiesa, toks efektas pasiekiamas mėnulio paplūdimyje praleidus ne vieną naktį).

 Japonės garsėja porcelianine oda. Kokia jų paslaptis?

Galbūt dėl ypatingo masažo, kurį japonės sau daro kasdien. Veikdamos aktyvius veido taškus, jos pasiekia puikų efektą. Pavyzdžiui, kad atsikratytumėte raukšlelių prie burnos, didžiojo ir rodomojo pirštų galiukais 30 sekundžių darykite masažuojamuosius judesius nuo apatinės lūpos vidurio aukštyn lūpų kampučių link.

 Ar tiesa, kad šampano vonia- naudinga ir maloni?

Šampanas - stipriai gazuotas natūralus vynuogių vynas. Jo poveikį odai, naudojant išoriškai,- daugialypis: šampanas gerina kraujo mikrocirkuliaciją, greitina apykaitos procesus, minkština ir truputį balina odą.

 Kodėl „vyturiai" dažniausiai atrodo geriau nei „pelėdos"?

Todėl, kad pastarosios praleidžia svarbiausią, grožio požiūriu, miego fazę- nuo 22 iki 24 valandos. Būtent tuo metu regeneracijos procesai odoje patys intensyviausi.

 Ar mėsos kaukės iš tikrųjų pagerina odos būklę?

Mėsoje esama gyvulinės kilmės baltymų, aminorūgščių (maitinančių odą) ir enzimų(veikiančių kaip švelnus cheminis šveitiklis). Be to, šviežioje mėsoje susidaro vadinamieji nekrohormonai, kurie skatina atkuriamuosius procesus odoje. Tačiau yra du „bet". Pirma, šviežia mėsa gali būti įvairių infekcijų šaltinis, pakanka menkiausio įbrėžimo odoje, kad prasidėtų uždegimas. Antra- jeigu gyvūnas numarinimo metu patyrė stresą, tai jo mėsa netinka nei dietai, nei kosmetikai.

 Strazdanos laikomos saulės žymėmis, o apgamai?

Praėjusio amžiaus viduryje apgamai buvo laikomi šėtono ženklais. Dar sakoma, kad apgamas parodo charakterį ir pranašauja likimą. Patikrinkite: apgamas ant nosies byloja apie sėkmę tvarkant sudėtingus reikalus, ant juosmens- žada gausias atžalas (kuo didesnė dėmė, tuo daugiau vaikų). Kad jūs nepataisoma koketė ir išdykėlė, papasakos apgamas ant viršutinės lūpos. O tų, kurie turi apgamą ant plaštakos, laukia svaiginama karjera, sėkmė ir turtas.

 Ar tiesa, kad bučiniai į lūpas ir skruostus gerina odos spalvą?

Bučiniai- savotiškas vakuuminis masažas. Jie pagerina odos kraujo apytaką, tad oda geriau maitinama ir gauna daugiau deguonies. Be to, bučiuotis tiesiog malonu. Į sveikatą!

Tikimės, kad šie klausimai ir atsakymai padėjo sužinoti naujų dalykų, kurie pravers rūpinantis savo oda.

Taip pat skaitykite:

Pigmento nykimas

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi

 Kartais dėl įvairių priežasčių atskiri odos plotai praranda įprastą spalvą. Pigmentą melaniną gaminančių ląstelių veikla gali sutrikti dėl įvairių sužeidimų- gyjant žaizdai, oda aplink ją tampa šviesesnė. Tas pat gali atsitikti dėl nudegimų, infekcijų ar odos ligų, pavyzdžiui, sunkios formos egzemos ar žvynelinės. Tačiau daugeliu atvejų pigmentas pradeda nykti susirgus baltme (vitiligu).

  Baltmė

 Baltme serga vienas iš maždaug 200 žmonių. Kūdikiai baltų odos dėmių niekada neturi. Dažniausiai baltme susergama iki 20 metų, nors ši liga gresia įvairaus amžiaus žmonėms. Šis pigmentacijos sutrikimas vienodai būdingas visoms rasėms ir etninėms grupėms.  Susirgus baltme odoje atsiranda baltų ar šviesiai rausvų dėmių. Baltų dėmių dažniausiai atsiranda ant veido (ypač apie akis, nosį ir burną), kūno (ypač pažastyse ir kirkšnyse) bei plaštakų. Kai kuriais atvejais nyksta ir plaukų pigmentas - pabąla atskiros plaukų sruogos.

 Priežastys

 Baltmės priežastys nežinomos. Manoma, kad įtakos turi paveldimumas, nes baltme dažnai serga keli tos pačios šeimos nariai. Dėl tam tikrų priežasčių odos ląstelės melanocitai nustoja gaminti melaniną. Šis reiškinys aiškinamas įvairiai. Kai kurie specialistai mano, kad melanino gamyba sutrinka dėl odoje vykstančių cheminių procesų, kiti daro prielaidą, kad pigmentas pradeda nykti, kai melanocitus pažeidžia toksinės medžiagos. Pagal trečiąją teoriją, baltmė prasideda dėl streso, hormonų pokyčių ir kitų kenksmingų veiksnių.

 Populiariausias aiškinimas- kad baltmė yra organizmo imuninės reakcijos rezultatas. Jei imuninė sistema į melanocitus pradeda reaguoti kaip į kenksmingą svetimkūnį, organizmas pradeda juos naikinti.

 Kartais baltmė gali būti kitos ligos- pavyzdžiui, diabeto, mažakraujystės ar Addisono (bronzinės) ligos simptomas, todėl atsiradus baltų dėmių reikia išsitirti bendrą sveikatos būklę.

 Gydymas

 Efektyvių baltmės gydymo metodų kol kas nėra. Maždaug 30 procentų baltme sergančių žmonių pigmentas vėl pradeda gamintis savaime. Baltmė sveikatai nepavojinga, tačiau baltų dėmių išmarginta oda atrodo neestetiškai, todėl įvairiais būdais stengiamasi dėmes bent laikinai užmaskuoti arba atkurti išbalusių odos vietų spalvą.

 Trumpalaikės dėmių maskavimo priemonės- dekoratyvinė kosmetika ir toninis kremas. Yra patvarių kosmetikos priemonių, tinkamų ne tik moterims, bet ir vyrams. Baltas dėmes galima paslėpti ir įdegį imituojančiais kremais.

 Kortikosteroidiniai kremai ligos pradžioje stabdo baltų dėmių plitimą ir gali net grąžinti prarastą odos spalvą. Kadangi šių preparatų poveikis labai stiprus, jais galima gydytis tik ribotą laiką ir tik su gydytojų priežiūra.

 Baltmė taip pat gydoma vaistais, kurių sudėtyje yra psoraleno, didinančio odos jautrumą šviesai. Gydantis šiais preparatais oda jautriau reaguoja į ultravioletinius A spindulius, kurie skatina pigmento gamybą baltuose odos plotuose. Dažniausiai psoralenu gydoma ligoninėje.

Baltmės pažeistuose odos plotuose visiškai nėra melanino, natūraliai apsaugančio organizmą nuo kenksmingo saulės spindulių poveikio, taigi pigmentą praradusi oda labai jautriai reaguoja net trumpai pabuvus nekaitrioje saulėje. Nuo saulės gali atsirasti dar daugiau baltų dėmių. Dėvėkite visą kūną dengiančius drabužius, nešiokite skrybėlę ir tepkite odą stipraus poveikio nuo saulės apsaugančiu kremu.

Taip pat skaitykite:

 

Graži veido spalva- moters svajonė

Narių vertinimas: 4 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė neaktyvi

 Veidas gražus ir skaistus tuomet, kai jo oda lygi, ne per riebi ir švelni. Skaistumo veidui teikia ir odos spalva. Odos baltumas priklauso nuo epidermyje esančių balzganų keratohialino grūdelių. Gelsvą atspalvį odai teikia raginiai keratino grūdeliai, esantys viršutiniame epidermio sluoksnyje. Rausvai raudoną spalvą lemia odos kraujotaka. Nuo pigmento melanino odos spalva įgauna įvairiausių spalvinių niuansų. Neryškūs pūkeliai teikia odai švelnumo. Toks veidas primena persiko vaisių.

  Odos spalva keičiasi su amžiumi

 Mažų vaikų oda švelniai rausva, minkšta ir putli, lygi, elastinga, maloniai žvilga. Lytinio brendimo amžiuje, kai suaktyvėja riebalinių liaukų funkcija ir pradeda išsiskirti daugiau riebalų, oda ima blizgėti. Išsiskyrę riebalai susimaišo su nušerpetojusiomis epidermio ląstelėmis, dulkėmis ir nemaloniai ištepa odos paviršių. Oda įgauna negražų atspalvį, o dėl išsiplėtusių porų darosi panaši į apelsino žievę. Ji greitai rausta, yra jautri uždegimams. Išsiskyrę riebalai ir epidermio šerpetos užkemša riebalų liaukų poras, susidaro juodieji inkštirai- kamedonai. Tai riebiosios seborėjos požymiai.

 Be to, dažnai veidą išberia ir jaunatviniai spuogai. Oda atrodo riebi, nešvari, kartais ji būna taip sudirginta, kad pasidaro pilkšvai geltona. Vaikystėje buvusi skaisti, lygi, švelniai rausva mergaičių oda brendimo amžiuje dėl seborėjos pasidaro netvari, pilkšva. Beje, labai dažnai tokia oda gali pasidaryti ir dėl netinkamos priežiūros, kai pasirenkami ne tie kremai, pudros ir kt. Taip dažnai atsitinka jaunoms mergaitėms.

  Kartais ir vyresnio amžiaus moterų oda atrodo nešvari ir būna nemalonaus atspalvio. Sulėtėjus veido kraujotakai, oda storėja, šiurkštėja, joje atsiranda juodų taškelių ir mažyčių balzganų sukietėjimų. Jei sausos veido odos nepradedama laiku prižiūrėti, ji taip pat gali pasidaryti negraži. Sausa oda linkusi sausėti ir šerpetoti, joje gali atsirasti žvynelių ir raudonų dėmių. Tokia oda jautri oro permainoms, ypač šaltuoju metų laiku.

 Įtakos turi individualios savybės ir ligos

 Kartais nemalonų atspalvį veidas įgauna nuo nervų sistemos pertempimo ir išsekimo- nemigos, pervargimo, nemalonių išgyvenimų. Dažnai po stiprios psichinės įtampos veido spalva taip pasikeičia, kad moterį sunku ir atpažinti.

 Veido odos spalva priklauso ir nuo moters individualių ypatybių. Blondinių veido spalva dažniausiai švelniai balta arba blyškiai rausva. Merginų, sergančių mažakraujyste, odos spalva blyški ir balzgana. Jeigu epidermis labiau išsivystęs, bet oda švelni ir pilnakraujė, veido spalva graži, gelsvai rausva.

 Kaip suteikti odai norimą atspalvį

 Vasarą atostogaudamos dažnai stengiamės įdegti, tačiau saulėje reikia būti labai saikingai, o kad gražiai ir lygiai įdegtume- naudoti specialų apsauginį kremą. Saulė ne tik suteikia veido odai bronzinį atspalvį, gaivina ir tonizuoja ją, bet dėl jos greičiau atsiranda ir raukšlių, veidas sausėja. Namuose galima šiek tiek įdegti pasvilinus veidą kvarco lempa. Tačiau pasitaiko, kad pasišvitinus lempa, vietoj lygaus įdegimo odos paviršiuje atsiranda dėmių, tad tą daryti reikėtų labai atsargiai. Gražiau įdegti galima ir soliariumuose, tačiau jais nereikėtų piktnaudžiauti, šią problemą dabar galima išspręsti paprasčiau- kad veido spalva įgautų norimą atspalvį ir nenudegintumėte odos, reikia ją patepti specialiu atspalvį suteikiančiu kremu.

 Veido oda pasidaro švelni, minkšta ir rausva išsimaudžius jūroje arba mineralinio vandens vonioje, taip pat odą galima drėkinti specialiu purškiamu drėkinamuoju vandeniu. Jo galima nusipirkti kosmetikos parduotuvėse ar vaistinėse. Net kai kurie mineraliniai vandenys ypatingai tonizuoja ir gaivina odą, nuo jų veido oda labai paskaistėja.

Taip pat skaitykite:

 

Įgimtos dėmės

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi

Kaip rodo pats šių dėmių pavadinimas, tai odos spalvos pokyčiai, su kuriais gimstama arba kurie išryškėja netrukus po gimimo. Beveik kiekvienas mūsų turime bent po vieną {gimtą odos žymę. Dėl ko jos atsiranda, nežinoma. Taip pat nenustatyta, ar polinkis į įgimtas dėmes paveldimas.

 Priežastys

 Skiriami du pagrindiniai įgimtų dėmių tipai ir kartu dvejopai aiškinamas šių dėmių atsiradimas:

 • Rusvos ar tamsios, juodo atspalvio dėmės - pigmento pertekliaus rezultatas.

 • Raudoni apgamai, kurių atspalvis įvairuoja nuo skaisčiai rožinio iki violetinio, yra tankus plonyčių kraujagyslių tinklas. Kai kurie kraujagysliniai apgamai vadinami hemangiomomis.

 Įgimtų dėmių tipai

Dėmės Požymiai Kada atsiranda ir išnyksta Paveiksliukas
Gandro grybšniai arba Saliamono dėmės

Nedidelės raudonos akių vokų, kaktos ir kaklo žymės.

Šių dėmių atsiranda ką tik gimusiems kūdi­kiams. Dažniausiai jos išnyksta per kelias savaites.

Salimono dėmė
Mongoliškos dėmės Tai melsvai juodos, pavienės ar grupėmis išsidėsčiusios dėmės. Jų būna apatinėje nugaros dalyje ar ant sėdmenų.

Su šiomis dėmėmis gimstama. Jos būdingos Azijos gyventojų ar juodao­džių kūdikiams. Mongoliškos dėmės gali išnykti per keletą pirmųjų gyvenimo metų.

Pigmentinės dėmės

Tai šviesiai ar tamsiai rudos dėmės. Paprastai jos būna nedidelės, bet jų skersmuo gali siekti ir keletą centimetrų.

Susiformuoja iki gimimo. Dauguma įgimtų pigmentinių dėmių lieka visam gyvenimui.

Pigmentinė dėmė
Liepsniniai apgamai

Ryškesni nei kitos įgimtos dėmės. Dažniausiai būna skaisčiai raudoni, iškilūs, dėmės paženklintas odos paviršius - akytas. Pirmosiomis kūdikio gyvenimo savaitėmis sparčiai plečiasi. Ilgainiui liepsninis apgamas pradeda mažėti, tampa ne toks ryškus ir iškilus.

Atsiranda tuoj po gimimo ir galutinį dydį įgyja, kai kūdikiui sueina maždaug trys mėnesiai. Maždaug pusė liepsninio apgamo išnyksta vaikui sulaukus penkerių metų, o iki dešimtųjų gyvenimo metų lieka tik 10 procentų buvusio apgamo.

Liepsninis apgamas
Purpurniai apgamai

Rečiau pasitaikančios, bet labiausiai pastebimos įgimtos dėmės. Jos būna lygios ar truputį iškilios, mėlynai raudonos spalvos. Dažniausiai mažos, bet būna ir labai didelių.

Su purpuriniais apgamais gimstama arba jie išryškėja tuoj po gimimo. Savaime neišnyksta.

Purpurinis apgamas

 Įgimtų dėmių šalinimas

 Daugeliu atvejų įgimtos dėmės visiškai nekenksmingos ir nekelia pavojaus sveikatai. Ilgainiui jos tampa beveik nepastebimos arba ir visiškai išnyksta be jokių specialių priemonių. Ypač reikėtų palikti ramybėje kūdikio odą, juo labiau kad daugelis įgimtų dėmių nėra amžinos.

 Kartais dėl menkiausio paspaudimo hemangiomos kraujuoja, ypač kol vaikas mažas. Jei dažnai pastebite kraujavimą, pasitarkite su gydytoju dėl raudono apgamo šalinimo. Žmonės, turintys didelių įgimtų dėmių, ypač gerai matomose kūno vietose, pavyzdžiui, ant veido ar rankų, dažnai kenčia dėl savo išvaizdos ir ryžtasi jas šalinti. Pažymėtina, kad įgimtos dėmės maskuojamos ar I šalinamos išimtinai kosmetinėmis priemonėmis.

 • Storesnis nei įprasta dekoratyvinės kosmetikos sluoksnis gali puikiai paslėpti įgimtas dėmes. Kai kada šios paskirties kosmetikos priemones pagal receptą skiria gydytojas.

 • Ilgalaikio poveikio priemonės- įvairūs chirurgijos metodai, pavyzdžiui, krioterapija ar odos abrazija. Konkretūs metodai taikomi pagal įgimtos dėmės tipą ir atsižvelgiant į tai, kokia kūno vieta ja paženklinta.

 • Tamsiai raudonos dėmės dažnai šalinamos lazeriu. Tačiau yra ir kitų efektyvių metodų, be to, labai tamsias dėmes retai pavyksta visiškai pašalinti. Čia verta prisiminti, kad pats lengviausias ir kartais veiksmingiausias būdas paslėpti odos trūkumus- makiažas.

Taip pat skaitykite:

 

Pokategorės

Puslapis 1 iš 2