Plaukai

Antakiai

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi

Antakiai ne vien tik puošia žmogų. Jie neleidžia prakaito lašams nuo kak­tos patekti į jautrias akis. Vis dėlto jų forma turi esminę reikšmę mūsų akių formai.

Per daug tankūs, stori antakiai užgožia akis ir jos atrodo mažesnės; labai ploni, išpešioti antakiai atrodo nenatūraliai ir juokingai.

Svarbiausia: kuo didesnis atstumas tarp akių ir antakių, tuo geriau akims. Todėl labai naudinga koreguoti per didelius arba kaip papuola išsikeroju­sius antakius, tik reikia žiūrėti, kad jie atrodytų natūraliai.

Koreguoti galima pincetu išpešiojant atskirus plaukelius, paryškinant antakių pieštuku arba šepetėliu užpudruojant šešėline vokų pudra.

Pudros ir antakių pieštuko spalvos neturi labai skirtis nuo natūralios antakių spalvos. Dažniausiai pasirenkama pilka arba ruda spalvos.

Tik moterys su natūraliais juodais plaukais gali naudoti juodą antakių pieštuką. Geriau nusidažo labai šviesūs, bespalviai antakiai. Natūraliau atrodys, jei nepersistengsite.

Štai keli patarimai, kaip suteikti taisyklingą formą vienokiems ar kitokiems antakiams:

  • Jei antakiai labai išlenkti į viršų, paprastai kakta atrodo per žema. Viršutinį antakių kraštą išpešiokite, kad jis būtų lygus, o apatinį pieštuku paplatinkite.
  • Išsikerojusių, tiesių antakių viršutinį ir apatinį kontūrus galima šiek tiek išretinti išpešiojant pincetu trečdalį plaukelių.
  • Per plačių, bet gražiai išlenktų antakių viršutinis ir apatinis kraštai si­metriškai pasiaurinami.
  • Jei antakiai suaugę ties nosies šaknimi, plaukelius reikia išpešioti, kad veido išraiška atrodytų meilesnė. Pradėti reikia nuo vidinio antakių kampo, o išorinį, jei reikia, galima pailginti pieštuku.
  • Per ilgus antakius galima paprastai sutrumpinti išpešiojant išlindusius plaukelius.
  • Per siaurus ar per retus antakius galima koreguoti pieštuku arba pud­ra ir šepetėliu.
  • Jei nešiojate akinius, antakius reikia taip koreguoti, kad jų viršutinį kraštą uždengtų rėmeliai. Rėmeliai neturi antakių nei per daug uždeng­ti, nei leisti jiems išlįsti.

Geriausiai antakius pešioti vakare, kad atsiradęs paraudimas per naktį išnyktų. Jei paraudimas labai ryškus, uždėkite ramunėlių kompresą.

Papešioję antakius patepkite ricinos aliejuje suvilgytu šepetėliu, kad jie įgautų norimą formą.

Kaip išsirinkti tinkamiausias šukas

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi

 Parduotuvėse gausu įvairiausių šukų ir šepečių plaukams. Kai kurių jų paskirtis mums dažnai visiškai neaiški. Perskaitę šį straipsnį, sužinosite, kaip išsirinkti tinkamas šukas.

 Pasirinkimas

 Namie būtina turėti visą komplektėlį- šukas ir plokščią bei apvalų šepečius, visi kiti naudingi, tačiau nebūtini- teigia plaukų specialistai. Jie pataria renkantis šukavimo įrankius ieškoti ne įmantrumo, o paprastumo ir kokybės.

 Šukos gaminamos iš plastmasės, metalo, medžio, ebonito ar kaučiuko. Geriausia rinktis pastarąsias, nes metalinės ar plastmasinės šukos paprastai nebūna gerai nušlifuotos ir gali braižyti žvynelius, o medį sunku lygiai nupoliruoti, todėl jis taip pat gali pakenkti. Be to, medinės šukos labai greitai sudyla.

  Dažniausiai mūsų parduotuvėse parduodamos lakuoto medžio šukos, tad galvos oda sąlyčio su medžiu net nepatiria, tačiau retas pirkėjas kreipia į tai dėmesį. Vien dėl psichologinio stimulo pramonininkai gamina ir medį imituojančias plastmasines šukas.

 Aptakios šukos.

 Svarbu, kad šukos būtų kuo lygesniais galiukais. Braukiant per plaukus neturi jaustis šiurkštumo. Perkant šukas paprastai negali jų išbandyti, todėl vertėtų bent gerai apžiūrėti. Danteliai turėtų būti vienodo dydžio ir bukais galais. Geriausia įsigyti pailgas vienpuses šukas, iki pusės dantytas smulkesniais, o toliau – stambesniais danteliais. Kirpėjai nepataria rinktis vadinamojo žuvies kaulo – nedidelių kvadratinių šukų, kurių danteliai išdėstyti ne vienoje, o abiejose pusėse.

  Danteliai

 Didesnių dantelių eilė naudojama šukuoti plaukams, o smulkesni sruogoms, vyrai jomis šukuoja žandenas ir barzdelę. Tiesius ilgus plaukus pirmiausia reikėtų išsišukuoti didesniais danteliais, o šukuoseną užbaigti smulkiaisiais. Ilgakotės smulkios šukos yra skirtos plaukams velti ir priglostyti. Koteliu lengviau atskirti sruogas, padaryti skyrimą.

 Plaukų pažeidžiamumas

 Kuo ilgesni plaukai, tuo retesnėmis šukomis juos reikia šukuoti. Be to, tai daryti reikėtų pradėti ne nuo viršugalvio, o nuo galiukų. Gaminamos specialios šukos drėgniems plaukams šukuoti, jas būtinai reikėtų įsigyti garbaniams. Jokiu būdu negalima šukuoti šlapių plaukų – prisigėrę vandens jie yra lengvai pažeidžiami. Iš pradžių juos reikėtų nusausinti rankšluosčiu, pakedenti pirštais, šiek tiek palaukti ir tik tada šukuoti.

 Plaukų šepečiai

 Plokšti šepečiai taip pat naudojami plaukams iššukuoti. Kokybiškesniais laikomi platūs šepečiai, jie iššukuoja lygiau, tačiau populiaresni nedideli ovalo formos. Šepečio danteliai gali būti su bumbuliukais, geriau, kad jie būtų išlieti iš tos pačios medžiagos, o ne priklijuoti, nes šie greitai nukrinta ir likę šereliai gali draskyti odą bei plaukus.

 Nereikėtų naudoti ir senų šepečių, su klibančiais, sulinkusiais ar iškritusiais šereliais. Gerai, jei šepečio pagalvėlė šiek tiek spyruokliuoja, šiek tiek plastiški gali būti ir patys šereliai, tačiau pernelyg lankstūs plaukų gerai neiššukuos. Kuo ilgesni plaukai, tuo ilgesni turi būti šepečio šereliai.

 Apvalūs šepečiai.

 Didelių apvalių šepečių reikia garbanoms tiesinti, o siaurų- užriestiems plaukų galiukams. Moterys aplink siaurą šepetį plaukus dažnai suka keletą kartų. Dėl šios klaidos plaukų gali būti neįmanoma išpainioti, tad tektų juos nukirpti. Siauros šukos skirtos tik galiukams banguoti.

 Natūralūs šepečiai

 Šepečiai gaminami iš dirbtinių ir natūralių medžiagų. Plastmasiniai tinka plaukams kedenti, džiovinti su džiovintuvu, nes yra atsparūs karščiui. Jie švelniau slysta oda ir puikiai tinka storiems plaukams. Natūralios šukos dažniausiai gaminamos iš šerno šerelių, kurių sandara labai artima žmogaus plaukui. Jie geriau pašalina nešvarumus, dulkes, riebalus, nuo jų plaukai nesielektrina, tačiau jais sunkiau šukuoti storus plaukus.

 Apvalūs šepečiai būna iš šerelių ir metalo. Jais išgaunamas skirtingas efektas – šeriniais iššukuoti plaukai atrodo gausesni, puresni, metaliniais – lygesni, prigludę. Metaliniu šepečiu ar šukomis lengva sulaižyti plaukus, tačiau juos naudoti reikėtų itin atsargiai, nespausti ir neskubėti.

 Šukavimas

 Šukavimas stimuliuoja galvos odą, todėl plaukai gražėja, ima žvilgėti. Jei plaukai turi polinkį riebaluotis, prieš trenkant galvą juos keliolika minučių reikėtų pamasažuoti šepečiu, tada po plovimo jie bus gražesni ir ne taip greitai riebaluosis. Dažnai sakoma, kad per dieną šimtą kartų plaukus perbraukus šepečiu jie tampa sveiki, vis dėl to persistengti nevertėtų. Per daug energingai šukuojant nugramdomos katilulės – išorinis raginis plauko sluoksnis, tad sumažėja atsparumas, galiukai pradeda skilinėti. Ypač atsargiai ir ne per dažnai reikia šukuoti sausus, dažytus ir chemiškai šukuotus plaukus.

 Prieš plaunant galvą susivėlusius plaukus geriau bandyti išpainioti pirštais, o ne draskyti šukomis. Plaukai lengviau šukuosis, jei naudosite kondicionierius dedama antistatinių medžiagų, neleidžiančių plaukui elektrintis. Yra gaminamos ir specialios antistatiniu poveikiu pasižyminčios šukos, ypač iš ebonito.

 Plovimas

 Norint šepetį ir šukas išlaikyti švarius, iš jų reikia šalinti apsivyniojusius plaukus. Iškrapštyti likusius plaukus galima kitomis šukomis. Šepetį ir šukas reguliariai reikia plauti muiluotame vandenyje. Balinimo ar skalbimo priemonių naudoti negalima. Praskalavus muiluotame vandenyje jas reikia kruopščiai nuplauti po tekančiu vandeniu ir padėti džiūti šereliais į apačią. Tinkamai prižiūrimas šepetys laikys kelerius metus.

 

Ką daryti, jei plaukai slenka ar dažnai riebaluojasi

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi

Reklama, straipsniai ir knygos be paliovos kartoja, kad plaukai - viena pagrindinių moters puošmenų, todėl juos reikia ypač rūpestingai prižiūrėti. Išsaugoti gražius ir sveikus plaukus - ištisas mokslas, kuris net turi pavadinimą - trichologija. Jo pradmenis perprasti gali kiekvienas.

Tipiški skirtumai

* Normalūs plaukai. Normaliems plaukams nereikia specialistų pagalbos. Juos rekomenduojama plauti kas antrą dieną, t.y. tris kartus per savaitę.

* Sausi plaukai. Plaukai sausėja, kai jų riebalų liaukos išskiria per mažai „tepalo" plaukams. Tuomet jie praranda natūralų blizgesį, atrodo lyg negyvi. Sausus plaukus rekomenduojama plauti ne rečiau kaip kas tris dienas ir būtinai naudoti skalaujamuosius balzamus. Kartą per savaitę naudokite drėkinamąją kaukę. Sausus plaukus džiovinkite tik vėsia plaukų džiovintuvo oro srove, saugokite nuo bet kokio perdžiūvimo (vasarą - nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių, žiemą - nuo šalto oro).

* Riebūs plaukai. Riebios būna tik plaukų šaknys. Galvos odos išskiriami riebalai šukuojantis išsiterlioja per visą plaukų ilgj, todėl plaukai susiriebaluoja. Tokius plaukus specialiu šampūnu galima plauti kiekvieną dieną. Patartina juos skalauti džiovinamaisiais vaistažolių nuovirais (pavyzdžiui, dilgėlių).

* Pažeisti plaukai. Šis plaukų tipas atsiranda dėl cheminio arba šilumos poveikio, jj apibūdina riebi galvos oda ir sausi plaukų galiukai.

Plaukų galiukus gali pažeisti dažnas išorinis negatyvus poveikis (ultravioletiniai spinduliai, šaltas vėjas, krituliai) - plaukų galiukai ima skilinėti.

Šių dviejų tipų plaukai prižiūrimi kaip sausi.

Galvos odos ligos

Net pati geriausia plaukų priežiūra negali apsaugoti plaukų nuo slinkimo. Na, o per didelis plaukų slinkimas jau turėtų kelti nerimą, nes tai signalas, kad organizme kažkas sutriko. Priežastys būna įvairios: žalingas aplinkos poveikis, stresai, nesubalansuota dieta, hormoninių kontraceptikų vartojimas, organizmo persitvarkymas po gimdymo ir daugelis kitų.

Plaukų slinkimo priežastis gali būti ir galvos odos ligos: pleiskanojimas, plaukuotos galvos dalies dermatomikozė ar trichofitija (užkrečiamos plaukų, odos, ir nagų grybelinė ligos).

Neišsiaiškinusi plaukų slinkimo priežasties ir jos nepašalinusi, vien išorinėmis priemonėmis problemos neišspręsite. Rimtais atvejais būtina kreiptis į specialistus.

Tačiau privalome ir pačios pagelbėti savo plaukams, tai yra suteikti jiems visavertę mitybą. Plaukų svogūnėlis, į kurį įeina kraujagyslė, priklauso nuo žmogaus kraujyje esančių maitinamųjų medžiagų. Vadinasi, plaukai kenčia nuo netaisyklingos mitybos. Jiems būtini baltymai, todėl vegetarai dėl plaukų turi daugiau problemų nei mėsėdžiai. Neribotas saldumynų valgymas ir gazuoto vandens vartojimas taip pat ne per geriausiai veikia plaukų būklę. O vitaminus A ir E, grikius, kviečius, rupių miltų duoną, avižinius dribsnius plaukai labai mėgsta.

Gydyti ar negydyti

Specialistai nerekomenduoja pačioms gydytis plaukus ir galvos odą. Vaistinės ir kosmetikos parduotuvės siūlo daug gydomųjų priemonių plaukams.

Paprastai anotacijose smulkiai aprašoma, kaip vieni ar kiti vaistai veikia galvos odą. Tačiau dažnai moterys neatkreipia dėmesio j šalutinj tų vaistų poveikį. Todėl patariama kreiptis į specialistus, nes dažnai jų konsultacijos kainuoja pigiau nei kai kurios stebuklingos priemonės.

Ar verta naudotis močiučių patikrintomis priemonėmis ir teptis įvairiomis kaukėmis? Niekas nesiginčija, kad dilgėlių nuoviras arba juodos duonos antpilas gali neilgam išspręsti pleiskanų problemą. Tačiau šie receptai taip pat gali smarkiai sudirginti galvos odą.

Anksčiau į specialistus kreipdavosi trisdešimtmečiai, o šiais laikais didelę pacientų dalį sudaro aštuoniolikmečiai. Tad gydytojų rekomendacijos lieka tos pačios: jeigu jūsų plaukai problemiški, kartą per pusmetį raskite laiko kompetentingai konsultacijai. Puiku, jeigu tai taps tokiu pat įpročiu kaip apsilankyti pas stomatologą.

Kaip dažnai šukuotis?

Galva prakaituoja, o kai prakaitas išgaruoja, lieka riebalai. Jeigu tada neplausite plaukų, ant galvos odos dauginsis patogeninė flora (jvairūs mikrobai), ims niežėti, oda sudirgs, paraus.

Nėra tikslaus atsakymo, kaip dažnai reikia šukuotis. Svarbiausia - kad nesusiveltų kaltūnų. Jeigu per dieną keletą kartų susišukuosite, plaukams bus tik geriau. Šukas geriau rinktis su storais dantukais ir apvaliais galiukais, kad netraumuotų galvos odos. Rekomenduojama naudoti masažinius šepečius su natūraliais šereliais.

Dažyti plaukai

Kiekvienam žmogui norisi atrodyti patraukliai. Tai pasiekiama įvairiais būdais, tarp jų - dažant plaukus. Bet koks aktyvus poveikis, ypač naudojant cheminius preparatus, negatyviai veikia plaukus ir galvos odą.

Jei plaukus dažotės, trichologai pataria naudoti tik žinomų gamintojų dažus (jie daug investuoja į įvairius tyrimus, tad žala plaukams, tikėtina, bus minimali). Po dažymo plaukus džiovinkite tik vėsaus oro srove, naudokite regeneruojamąjį balzamą bei kaukę.

Išorės priešai

Daugelis didmiesčių gyventojų šaltuoju metų laiku retai nešioja galvos apdangalą. O kad plaukai sušaltų, užtenka kelias valandas pabūti spaudžiant šaltukui.

Tie, kurie nešioja kepures, kartais metasi j kitą kraštutinumą - jų nenusiima užsukę j uždarą patalpą, o tai sukelia šiltnamio efektą ir žaloja galvos odą kaip ir šaltas oras. Be to, galvos apdangalus irgi reikia prižiūrėti: juos būtina išdžiovinti ir vėdinti po šaltojo sezono, kepurės pamušalą - apdoroti spiritu.

SOS: įvairios priemonės

Kuo skiriasi šampūnai, balzamai, kaukės, skirtos jvairių tipų plaukų priežiūrai? Ant vienų parašyta „sausiems ir lūžinėjantiems", ant kitų - „riebiems".

Priemonėse, skirtose jvairiems plaukų tipams, yra skirtingi priedai, nes riebius plaukus reikia padžiovinti, o sausus - drėkinti. Jeigu naudosite produktus ne savo plaukų tipui, nieko baisaus neatsitiks. Tačiau, renkantis šampūną, želė, laką ir kitas priemones, verčiau įsigyti „savąsias".

Ką naudoti plaukams

* Žuvis, paukštiena, neriebi mėsa, putpelių kiaušiniai, riešutai, ankštinės daržovės turi baltymų, kurie skatina plaukų augimą, be to, visuose šiuose produktuose gausu vario, jis dalyvauja pigmentacijoje ir neleidžia plaukams žilti. Be to, varis apsaugo nuo pleiskanų.

* Itin svarbus plaukams - keratinas. Kad jo būtų pakankamai, j savo valgiaraštį įtraukite natūralius augalinius aliejus, rupių miltų duoną, saulėgrąžas.

* Kad plaukai natūraliai blizgėtų, būtų stiprūs ir elastingi, nepamirškite jūros kopūstų, lieso jogurto, varškės.

* Švieži vaisiai ir daržovės - ne tik ląstelienos šaltinis, bet ir mūsų organizmo - vadinasi, ir plaukų - vitaminų bei mikroelementų lobynas. Vitaminas A, kurio gausu morkose, žaliose daržovėse ir erškėtuogėse, daro plaukus ne tokius gležnus ir lūžinėjančius, skatina augimą ir ląstelių dalijimąsi. Vitaminas E - laisvųjų radikalų medžiotojas - padeda plaukams atsigauti. Daugiausia vitamino E turi saldžiosios paprikos.

* Silicis užkerta kelią plaukų slinkimui. Jo gausu braškėse, dilgėlėse, kviečiuose. Pantoteno rūgštis daro plaukus ne tokius minkštus ir riebius, padeda išsaugoti spalvą ir blizgesį. Jo gausu žiediniuose kopūstuose, brokoliuose ir ankštinėse daržovėse.

Geriausia pamiršti: keptą maistą, konservus, gyvulinės kilmės riebalus, sūrius bei aštrius patiekalus. Taip pat - mėsainius, dešrainius, pyragėlius, čeburėkus, nes jie trikdo medžiagų apykaitą ir prastai veikia plaukų būklę. Vienas paprasčiausių metodų nustatyti, kad per pastarąją savaitę suvalgėte per daug riebalų: tiesiog stebėkite, kaip riebaluojasi plaukų šaknys. Apribokite riebų maistą, kartą per savaitę laikykitės iškrovos dienos.

 

 

Plaukų standikliai

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi

 Plaukų fiksavimo priemones naudoja kone visi, jos populiarios tarp jaunimo ir vyresnių žmonių, tačiau ne visada aišku, kaip iš didelės gausos pasirinkti tinkamiausias.

 Fiksavimo priemonių pasirinkimas didelis, žinomiausios jų – lakas, putos, žėlė ir plaukų vaškas. Pastarasis mados pasaulyje yra palyginti naujas dalykas, tačiau gana greitai išpopuliarėjęs.

 Kokias priemones rinktis, priklauso nuo mėgstamo stiliaus, plaukų ilgio ir struktūros. Anot kirpėjų standikliai nekenkia plaukams, tačiau piktnaudžiauti jais nevertėtų. Ypač atsargiai laiką ir žėlė reikia naudoti tada kai, plaukai silpni, pažeisti ar dažyti.

 Lakas

  Kirpėjai teigia, kad plaukų lako dabar naudojama kur kas mažiau nei anksčiau, o prieš keletą metų tai buvo kone vienintelė šukuosenų fiksavimo priemonė.  Stipriai susipurškia laku plaukus tik senamadiškos moterys, šukuosenai sutvirtinti jo reikia visai nedaug. Plaukus pagyvina blizgantis ar spalvotas lakas, tačiau tokio nederėtų naudoti kasdien – tik išskirtinėmis progomis. Per dažnai purškiant plaukus jie gali pasidaryti labai sausi. Naujovė– besvoris lakas, gerai sutvirtinantis šukuoseną, tačiau beveik nepastebimas.

 Putos

 Putos suteikia plaukams lengvumo, išpučia juos. Naudojant jas galima sukurti dabar stilingą netvarkingą, veltą šukuoseną, padaryti atskiras sruogas – todėl, matyt, ir yra labai mėgstamos jaunimo. Specialistai nerekomenduoja rinktis stiprios fiksacijos putų– jos skirtos kirpykloms. Namie užtenka turėti vidutinės fiksacijos putų. Per daug užtepus jų plaukai sulimpa ir atrodo negražūs, mažiau žvilga.

 Želė

 Ši priemonė labiau standina, ją naudojant galima pridaryti įvairių dantukų, ragučių, pašiaušti ir pakelti sruogeles. Ši priemonė gaminama įvairios fiksacijos – galima rinktis ir stipresnę. Be to, vėl madinga prieš kelerius metus primiršta šlapių plaukų efektą suteikianti želė, ypač tinkanti vasarą. Ją gali naudoti tiek ilgus, tiek trumpus plaukus nešiojantys žmonės.

 Ši standinimo priemonė taip pat gaminama su įvairiomis priemaišomis – blizgučių milteliais ar didesniais folijos ornamentais: žvaigždutėmis, mėnuliukais, gėlytėmis. Lietuvoje prekiaujama visų tipų plaukams skirta želė. Yra ir tokios, kuri ištiesina garbanas.

 „Guma“ vadinama želė galima padaryti glotnią šukuoseną. Pašildžius tos „gumos“ gabalėlį tarp rankų susidaro į drožles panašus mikropluoštas. Juo sutepti plaukai atrodo tarsi sulaižyti. Naudojant tokią želė gaunamas labai žaismingas efektas, šukuosena būna lengva, bet kartu ir standi.

 Vaškas

 Jame yra nedidelis kiekis riebalų, todėl plaukai, ištepti vašku, atrodo šiek tiek susiriebalavę, apsunkę, tačiau sveikai blizgantys. Ši priemonė suteikia plaukams elastingumo, jie nesukietėja, lieka minkšti. Tinka purių šukuosenų nemėgstančiam jaunimui. Tačiau ploni plaukai, gausiau patepti vašku, neatrodys įspūdingai.

 Želė būna ne tik tepama, bet ir purškiama, o vaškas gaminamas ir pieštuko pavidalo. Toks labiausiai tinka, kai norima paryškinti plaukų galiukus.

 Savybės

  Geriausia rinktis fiksavimo priemones, esančias indeliuose su dozatoriumi. Tada lengviau išspausti reikiamą kiekį produkto. Jei dozatoriaus nėra, trumpiems plaukams užtenka pupelės dydžio vaško ar želė, ilgiems – pupos dydžio.

 Kai norima sutvirtinti tik plaukų galiukus ar tam tikras sruogeles, standiklio reikia dar mažiau. Renkantis fiksavimo priemones galima atkreipti dėmėsį ir į papildomus komponentus. Pavyzdžiui, kai kurios jų turi vitaminų, gydomųjų, ultravioletinius spindulius sulaikančių medžiagų, ypač reikalingų vasarą. Yra standiklių, padedančių ilgiau išsaugoti dažytų plaukų spalvą.

 Fiksavimo priemonės galioja dvejus ar trejus metus, tačiau jų nereikėtų laikyti ant palangės, kitoje šviesioje ir šiltoje vietoje. Purškiamų standiklių buteliukai ilgai stovėdami saulės atokaitoje gali net imti sproginėti.

 Beje, pasirinkus tinkamą šampūną plaukus sutvarkyti yra daug lengviau, tad reikia atkreipti dėmesį ir į tai.

 

Kad plaukai neslinktų

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi

Plaukai - mūsų grožis, stilius, pasididžiavimas. Jeigu jie pradeda slinkti, jų pilna visur; šukose, ant pagalvės, grindų, o papūtus vėjui, jie tiesiog „skrenda". Šokas!

Jei pastebėjote, kad plaukų iškrinta daugiau nei anksčiau, vadinasi, jie pradėjo slinkti. Plaukas išgyvena tris gyvavimo fazes: augimo, tarpinę ir ramybės. Po trečiosios fazės plaukas iškrinta ir jo vietoje auga naujas.

Augimą užtikrina plauko svogūnėlis, esantis folikule, kitaip plauko maišelyje. Jei folikulas pažeidžiamas, plaukas auga plonesnis, pakitęs, greičiau iškrinta. Plauko folikulą pažeisti gali:

• mechaninis, cheminis poveikis;

• vitaminų ir kitų mitybinių medžiagų trūkumas;

• sutrikusi kraujo apytaka;

• hormonų pokyčiai;

• odos, lėtinės ligos;

• psichologinės problemos ir stiprūs vaistai.

Dėl šių priežasčių plaukai gali pradėti slinkti. Tiesa, neužmirškime rudens ir pavasario sezonų, kai aktyviau vyksta natūrali plauku kaita.

Pukė pukei nelygu

Specialistai vardija keletą plaukų slinkimo formų: laikiną, androgeninę, genetine ir prasidėjusią dėl plaukų ligos bei kitų sutrikimų. Laikinai plaukai slinkti gali pradėti dėl cheminio ir jonizuojamojo poveikio (gydant piktybinius auglius), streso, gimdymo, vartojant ar liovus vartoti hormoninius preparatus. Androgeninj plikimą sukelia vyriškųjų hormonų perteklius. Požymiai: plonėja plauko stiebas, plaukai krinta nuo visos galvos, didėja plaukuotumas kitose kūno vietose, atsiranda riebioji seborėja. Moterims toks plikimas gresia tik išskirtiniais atvejais.

Plaukų ligų sukeltas slinkimas prasideda nedideliame, penkių centų monetos dydžio plote, bet pamažu gali nuslinkti visi plaukai. Toks plaukų slinkimas pasireiškia 15-50 metų žmonėms. Priežastys nėra aiškios, bet plikti galima patyrus stresą, fizinių traumų, genetinių veiksnių įtaka, vartojant vaistus, trūkstant mineralinių ir kitų organizmui būtinų medžiagų. Įgimtas plikimas gali būti dalinis ir visiškas. Šiuo atveju žmogus plikti pradeda, jei plauko folikulas per silpnai išsivystęs ar visiškai jo nėra. Dažnai tai būna įgimta ir pasireiškia 2-5 metų vaikams, paauglystėje arba 40-mečiams. Plauko išsivystyma lemia ir pernelyg aktyvi riebalinės liaukos veikla, kai plaukas negali prasiskverbti pro riebalus ir nustoja augęs,“uždūsta". Laiku nustačius plauku slinkimo priežastį plikimo galima išvengti. Yra ir daugiau priežasčių, susijusių su plaukų slinkimu: cinko, magnio, geležies stoka; infekcinės ir kepenų ligos; mažakraujystė ir skydliaukės sutrikimai; apsinuodijimai ir piktybiniai augliai; sutrikusi galvos kraujotaka. Gali pradėti slinkti netinkamai prižiūrimi plaukai: jei per stipriai tempiami ant suktukų, itin standžiai pinamos kasytės, naudojamos per stiprios priemonės, šiurkščiai trenkami, šukuojami kietomis šukomis. Jei plaukai pradeda gana stipriai slinkti, negalima to praleisti pro pirštus, nes tai ženklas, kad organizme vyksta tam tikri procesai. Plaukai yra puikus indikatorius. Nereikia pulti į ašaras, gal užtektų valgyti kuo daugiau šviežių daržovių, kad vitaminas C didintų kraujagyslių sienelių elastingumą; mėsos ir grūdinių kultūrų, kuriose yra geležies ir kitų mineralinių medžiagų. Rūpinantis plaukais (jau nekalbant apie bendrą organizmo sveikatą) labai svarbu taisyklingai maitintis. Racione turi būti kviečių grūdų ir pieno produktų, kurie plaukus aprūpina proteinais ir skatina juos augti. Daugelis atliktų tyrimų įrodė, kad racione turi būti žuvies, kiaušinių ir svogūnų. Toms, kurios neturi laiko namie pasigaminti tinkamų nuo slinkimo košelių ir pan., kosmetikos pramonė siūlo išties įvairių plaukų slinkimo procesą stabdančių priemonių: šampūnų, tonikų, serumų, gydomųjų ampulių. Šias malonaus kvapo veiksmingas priemones paprasta ir patogu naudoti. Vis dėlto reikės apsišarvuoti kantrybe. Rezultatus pastebėsite po poros mėnesių -jūsų plaukai bus vešlūs ir sveiki. Taigi daugiau kantrybės ir sėkmės!

Patarimai

Ką galima dėl savo plaukų nuveikti namie

  • Išbandykite veiksmingą šaukšto kviečių aliejaus ir stiklinės pieno (geriausiai nepasterizuoto) kokteilį. Jį išgerkite ryte nevalgiusi ir paskui dvi valandas nevalgykite.
  • Dažnai plaukai slenka dėl sutrikusios kraujotakos, nes plaukų šaknys neaprūpinamos būtinomis medžiagomis. Reikėtų atsisakyti riebaus maisto ir nerūkyti, nes tai kenkia kraujotakai.
  • Odos kraujotaką gerina kiniškas masažas: rankas uždėkite ant galvos ir pirštų galais tapšnokite odą apie 100 kartų, paskui pirštų galais ją švelniai masažuokite slinkdamos link viršugalvio. Galite naudoti beržų serumą: 8 šaukštus džiovintų beržų lapų užplikykite 120 ml verdančio vandens, atvėsinkite ir nukoškite, įpilkite 120 ml spirito. Gausite natūralų serumą.
  • Plaukus augti skatina ir imbiero šaknies su sezamo aliejumi mišinys. Imbiero šaknį sutraiškykite česnakų traiškikliu, tyrelę ištrinkite pro sieteIį, gautas sultis sumaišykite su sezamo aliejumi santykiu 1:1. Prieš trenkant galvą mišinį įmasažuokite ir palaikykite 10 min., paskui kruopščiai perplaukite. Galite pasigaminti kaukę iš ricinos aliejaus, kiaušinio, medaus, citrinos sulčių ir lašelio konjako. Kaukę užtepkite ant šaknų, galvą apsiriškite polietileniniu maišeliu ir šiltai palaikykite 20 min. Paskui gerai išskalaukite.
  • Labai veiksminga plaukų stiprinimo priemonė - svogūno ar česnako sultys. Jomis įtrinkite plaukų šaknis ir palaikiusi 15 min. išplaukite. Rezultatas puikus, bet nekvapnus.  

Jeigu iškrinta 50- 120 plaukų per dieną, tai normalu ir neverta nerimauti (žinoma, jei viršugalvyje nešviečia plikė), nes plaukai gyvuoja 5- 7 metus, todėl kas septintas mūsų galvos plaukas jau nebeatauga. Nustojusio augti plauko šaknis sumažėja, sustoja medžiagų apykaita, plaukas atitrūksta iš iškrinta.

 

Kad plaukai būtų gražūs...

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi

 Parodykite moterį, kuri būtų patenkinta savo plaukais. Vienai nepatinka plaukų spalva, kita mano, plaukai galėtų būti tankesni ir puresni, o trečia negali pritaikyti šukuosenos prie veido... Pakeisti plaukų spalvą nesunku, sumodeliuoti savo šukuoseną galima kreipiantis į patyrusį meistrą. Bet ką daryti toms, kurių plaukai - kuodelis problemų. Žinoma, galima į juos numoti ranka, bet vis dėlto geriau juos atgaivinti ir tinkamai rūpintis.

 Reti ir ploni plaukai. Švelnūs, papurę... Menkiausias vėjo dvelktelėjimas - ir atrodo, kad jie tiesiog nuskris nuo galvos kaip pienės pūkas. Šios plaukų savybės tikriausiai paveldėtos arba galbūt sergate mažakraujyste (trūksta geležies).

 Kaip juos atgaivinti

 • Naudokite šampūną, ir skalavimo skystį, kuriame esama obuolių pektinų, daigintų kviečių ekstrakto arba migdolų pienelio, - jie „aprengia" kiekvieną plaukeIį apsauginiu sluoksniu, kuris saugo plaukus nuo žalojimo šukuojant.

 • Vizualiai pastorinti plaukus galima karštais aliejais. Keratinai, pantenolis ir kolagenas, esantys tokiuose preparatuose, prasiskverbia giliai į plaukų šaknis, jo stiebą ir padidina šukuosenos apimtį.

 • Išsikarpykite plaukus laipteliais. Šis kirpyklos triukas vizualiai padidina plaukų apimtį.

 • Darydamos šukuoseną, kreipkite lako srovę ne iš viršaus j apačią, o j šaknis, kad pakeltumėte plaukus ir sukurtumėte purumo įspūdį.

 Riebūs plaukai. Jie niūriai nukara sulipusiomis sruogomis ir negražiai blizga. Net jeigu šiandien juos plovėte, rytoj galva atrodys taip, lyg šampūno nematė mažiausiai savaitę. Jei jūsų plaukai tokie, tai galbūt jūs turite nervų arba endokrininės sistemos, skrandžio ir žarnyno trakto problemų arba jūsų organizmas gamina per daug vyriško lytinio hormono testosterono.

 Kaip juos atgaivinti

 • Susirūpinkite savo mityba. Mažiau miltinių, saldžių, sūrių patiekalų ir prieskonių - visi šie skanėstai sustiprina poodinių riebalų išsiskyrimą. Valgykite daugiau augalinio maisto, kuriame gausu vitaminų ir ląstelienos.

 • Gydykite plaukus iš vidaus, vartodamos vitaminus, kuriuose esama sieros ir cinko - jie stabdo riebalų susidarymą.

 • Plaukite galvą dviem etapais. Pirmiausia 2-3 minutes palaikykite ją po kambario temperatūros čiurkšle, paskui užpilkite šampūno su proteinais riebiems plaukams, kuris ne tik valo galvos odą, bet ir normalizuoja riebalų balansą.

 • Nepiktnaudžiaukite plaukų džiovintuvu. Džiovinkite plaukus ne daugiau kaip du kartus per savaitę mažo galingumo srove - karštas oras sustiprina riebalų išsiskyrimą.

 Riebios pleiskanos. Plaukai greitai riebaluojasi, lūžinėja, be to, nusėti balsvais žvyneliais, o galvos odą niežti.

 Kaip atgaivinti

 Naudokite priemones su gydomosiomis savybėmis, į kurių sudėtį įeina antibakterinių medžiagų, arba šampūną, kurio pagrindas - augalų ekstraktai. Jos per kelias savaites visiškai pašalina riebias pleiskanas, užkerta kelią joms atsirasti, pagerina galvos odos būklę, o plaukams suteikia purumo ir sveiko blizgesio. Beje, šampūnas su mirtų ekstraktu - puiki priemonė nuo sausų pleiskanų.

 Skilinėjantys plaukai. Plaukų galiukai primena sutaršytą šluotą.Jūs pernelyg juos kankinote dažnai plaudamos ir dažydamos, traumavote aštriadantėmis šukomis, karštu plaukų džiovintuvo oru ir chloruotu vandeniu.

 Kaip juos atgaivinti

 • Paprasčiausia: nueiti pas patyrusį kirpėją.

 • Jeigu nenorite skirtis su ilgais plaukais, pamėginkite „suklijuoti" suskilusius galiukus preparatu, kurio pagrindas - keratinas, kolagenas, kviečių baltymai. Paprastai tam tinka specialūs kondicionieriai.

 • Aktyviai naudokite priemones, kuriose esama proteinų ir keramidų - tokių kaip „deguoninis šampūnas". Patekdamas į plauko vidų, jis maitina plauką ir stabdo skilinėjimo procesą.

 • Įtrinkite j plaukus preparatus, kuriuose esama aminorūgščių ir pantenolio, restauruojančių pažeistus galiukus. Geriausia priemonė - specialus balzamas skilinėjantiems plaukams.

 Įsielektrinę plaukai. Šukuojantis plaukai traška ir kibirkščiuoja. Ir apskritai keistai elgiasi: pagrindinė plaukų masė prilimpa prie galvos, o likusieji tįsta paskui šukas.Pirmiausia truputis fizikos: baltymai netenka vandens molekulių, tad plaukuose kaupiasi statinė elektra.

 Kaip juos atgaivinti

 • Pakeiskite mėgstamas plastikines šukas kaulinėmis, o šepetį su metaliniais dantukais - šepečiu su natūraliais šereliais.

 • Naudokite specialius antistatinius purškiklius arba priemones šukuosenai formuoti. Pavyzdžiui, skalavimo balzamą su termine apsauga ir multivitaminų kompleksu. Arba įsigykite specialų šampūną nuo plaukų vėlimosi - pasieksite tą patį efektą.

 • Sintetinę pagalvę pakeiskite plunksnine, apvilkta medvilniniu užvalkalu.

 Šiurkštūs plaukai. Apibūdinami vienu žodžiu - nepaklusnūs. Plaukus šukuojatės į vieną pusę, o jie gula į kitą. Galbūt puoselėdamos plaukus jūs persistengėte. Jeigu piktnaudžiaujate šarminiais preparatais, plaukų žvyneliai ima šiauštis - plaukai netenka žvilgesio ir tampa nesuvaldomi. (Kita vertus, šiurkštumas gali būti paveldėtas)

 Kaip juos atgaivinti

 • Nepermaitinkite plaukų balzamais ir kremais, kurie juos apsunkina ir daro dar nepaklusnesnius.

 • Nepaklusnius plaukus tramdykite stipriai fiksuojančiomis priemonėmis. Šią problemą puikiai sprendžia plaukų lakas.


 Alopecija (plaukų slinkimas). Krinta kaip pernykščiai lapai. Šukuosena praranda purumą, o per praretėjusią „augaliją" matyti oda. Stresas, inkstų ir kepenų ligos, hormonų pusiausvyros sutrikimas, genetinis polinkis ir daug kitų priežasčių, kurias išsiaiškinsite gydytojo kabinete. Beje, ten pat galite sužinoti, kad tai tik sezoninė plaukų kaita.

 Kaip juos atgaivinti

 • Pritaikykite vitaminų dietą- gerkite specialius vitaminų ir polimineralų preparatus: figpovalą, muli-pidermą, revalidą.

 • Jeigu plaukų slinkimas susijęs su sezoniniu atsinaujinimu, ieškokite preparatų, gerinančių kraujo apytaką plaukų folikulų zonose ir stimuliuojančių jų augimą. Įsigykite stiprinamąjį šampūną ir balzamą, į kurio sudėtį įeina chinino ir B grupės vitaminai.

 • Sustabdykite plaukų slinkimą naudodama kaukes su multivitaminų kompleksu, keratinu ir kviečių proteinais. Jos sustiprina plaukų šaknis ir užkerta kelią slinkimui.

 Mišrūs plaukai (pusiau riebūs, pusiau sausi). Prie šaknų plaukai riebaluojasi, o galiukai - sausi ir išsitaršę. Jūsų riebalų liaukos smarkiai veikia dėl dažno galvos plovimo (rečiau - dėl seborėjos). O plaukų stiebo sausumas paaiškinamas tuo, kad jūs arba dažnai dažote plaukus, arba pernelyg dažnai naudojatės plaukų džiovintuvu.

 Kaip juos atgaivinti

 • Pratinkite plaukus prie retesnių maudynių. Tiesa, pasiruoškite ir tam, kad pertvarkos procesas tęsis keletą mėnesių.

 • Galvą plaukite šiltu ir minkštu vandeniu. Jam suminkštinti tinka obuolių actas - vienas šaukštelis litrui vandens.

 • Naudokite kosmetiką, skirtą mišriems plaukams. Jūsų plaukai mišrūs, tad ir priežiūra turi būti atitinkama.

 • Naudokite šampūnus riebiems plaukams, kurie prisotinti medžiagų, trukdančių odos riebalams išsilieti ant plaukų (pavyzdžiui, su dilgėlėmis). O „nukankintus" plaukų galiukus gydykite balzamu sausiems plaukams su audinių riebalais.

 Sausi plaukai. Blankūs, šukuojant lūžinėja lyg saulės išdeginta žolė- tai nusilpę, sausi plaukai.Jiems nepakanka drėgmės ir baltymų. O kalti -riebalus plaunantys šampūnai, karštas plaukų džiovintuvo oras, ilgas buvimas saulėje arba smarkiai šildomose patalpose, „chemija", prasta ekologija, tingios riebalų liaukos.

 Kaip juos atgaivinti.

 • Neatsisakysite baltyminio maisto. Beje, plaukai dažnai išsausėja vegetarams - jie pasiilgo mėsos!

 • Naudokite priemones, apsaugančias nusilpusius plaukus ir raminančias suerzintą galvos odą.

 • „Pagirdykite" plaukus kondicionieriumi su keratinu ir pantenoliu, kuris rūpestingai atkuria plaukų folikulus ir prisotina drėgmės.

 • Įtrinkite į galvą priemonių su proteinais - šios medžiagos prasiskverbia giliai į plaukų stiebus ir pašalina pažeidimus. Tokias savybes turi putos, skirtos sausiems ir pažeistiems plaukams, arba specialus balzamas, kurio nereikia išskalauti. Jis suformuoja apsauginį sluoksnį ant plaukų, tad jiems tampa nebaisios jokios dantytos šukos.

Džiovintuvas kenkia plaukams

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi

 

● Džiovntuvas kenkia plaukams, todėl patariama plaukus džiovinti natūraliai.

 ● Pažeisti plaukai ilgai džiūsta, lūžinėja, skyla jų galiukai. Patartina naudoti plaukus stiprinančias priemones.

 ● Nepatartina vienu metu naudoti kelių plaukų priežiūros priemonių.

 ● Sausus plaukus su skilinėjančiais galiukais prieš trinkimą patartina pamaitinti (2 kiaušinių trynius sumaišius su pora šaukštų alyvų aliejaus ir vienu šaukštu citrinos sulčių, juos įtrinti). Paskui patartina trinkti švelniu šampūnu sausiems plaukams.

 ● Šviesūs ir rusvi plaukai labiau nukenčia nuo ultravioletinių spindulių nei tamsūs, todėl vasarą gerokai blunka.

 ● Kad išvengtumėte plaukų riebalavimosi, patartina plaukų dažnai neliesti rankomis, rečiau šukuoti, nes riebalinis sekretas, esantis ant plauko šaknies, išsisklaido po visus plaukus.

 ● Riebaluotis linkusius plaukus patartina trinkti kuo dažniau bei naudoti kondicionierių riebiems plaukams.

 

 

Kaip pašalinti nepageidaujamus plaukus

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi

 Moterys visais laikais norėjo turėti dailų ir glotnų kūną. Net senovės romėnės ir graikės šalino plaukus nuo nepageidaujamų kūno vietų priemone, pagaminta iš cukraus, vandens ir citrinos sulčių. Šiandien kosmetologija siūlo daugybę plaukų šalinimo būdų, tačiau pravartu žinoti ir jų atsiradimo priežastis.

 Plaukų atsiradimo priežastys

 Plaukai ant veido atsiranda lytinio brendimo metu, fiziologiškai tik vyrams. Moterims veido ir barzdos plaukai gali želti po klimakterinio periodo arba sutrikus lytinių hormonų - estrogenų ir androgenų– pusiausvyrai, sergant kiaušidžių, gimdos ligomis. Plaukuotumas gali padidėti taip pat sergant hipofizės, antinksčių ligomis. Visais atvejais būtina konsultuotis su šeimos gydytoju ar endokrinologu.

 Tačiau pažastyse, ant kojų, rankų augantys plaukai taip pat yra nepageidaujami, nors tai - visai natūralus dalykas.

 Šalinimo būdai

 Skutimas - paprasčiausias būdas atsikratyti nereikalingų plaukų. Plaukeliai skutimosi peiliuku nupjaunami ties odos paviršiumi. Tai greitas, pigus, neskausmingas būdas pašalinti plaukus nuo kojų ar iš pažastų, tačiau jie per keletą dienų atauga ir ilgainiui tampa dar tvirtesni bei storesnį. Jei skusite plaukus, naudokite skutimosi putas ar želė, kad plaukeliai suminkštėtų, po to patepkite odą drėkinamuoju kremu.

 Pešiojimas. Pešiojant pincetu plaukeliai išraunami po vieną. Pešioti geriausiai nedidelius plotelius (pvz. antakius), norint suteikti jiems atitinkamą formą. Kad procedūra būtų mažiau skausminga, pešiojamą vietą atvėsinkite ledo gabalėliu.

 Depiliaciniai kremai- pats lengviausias būdas pašalinti plaukeliams nuo kojų, pažastų, bikini srityse. Šie kremai naikina plaukus visame plauko kanale, todėl jie atauga daug vėliau. Kremas tepamas ant švarios ir sausos odos plonu sluoksniu ir paliekamas 5-10 min., kol plaukai truputį susiraito. Kremą reikia užtepti specialia mentele (saugant rankas), nes jame yra cheminių medžiagų, kurios „ėda“ odos paviršinį sluoksnį.

 Kremas pirmiausiai nuvalomas mentele, po to nuplaunamas drungnu vandeniu. Į kremo sudėtį įeina taip pat bioaktyvios medžiagos, pvz. persikų, ramunėlių, arbatmedžio aliejai, kurie saugo odą nuo sudirgimo. Depiliacinių kremų negalima vartoti išsimaudžius karštoje vonioje ar nudegus saulėje. Visada įsitikinkite, ar preparatas nesudirgins odos ir nesukels alergijos - išbandykite jį ant mažo odos lopinėlio. Po paros, jei oda rami, galite šalinti plaukus.

 Depiliacinės putos gerai šalina ilgesnius, kietesnius plaukus. Jos užpurškiamos ant švarios ir sausos odos ir po 10-15 min. nuplaunamos šiltu vandeniu. Putos labai stiprios, jos greitai ištirpina plaukus. Tinka šalinti plaukus pažastų, kirkšnių srityse, tačiau jas reikia atsargiai naudoti moterims, kurių oda šviesi, plona ir jautri.

 Balinimas - efektyvus būdas retiems, tamsiems plaukams ant veido šviesinti, kai norime, kad nereikalingi plaukeliai nekristų į akis.

 Dažniausiai naudojamas 5-10 proc. koncentracijos vandenilio peroksidas. Jis ardo plauką. Galima naudoti ir 3 proc. vandenilio peroksidą, įdėjus į 50 ml jo tirpalo 1 tabletę hidropecito ir 2- 3 lašus amoniako tirpalo. Plaukai tepami 2-3 kartus, kiekvieną kartą leidžiant jiems išdžiūti. Tai kartojama 2-3 kartus per savaitę, kol plaukeliai nublunka. Jie tampa nematomi 2- 6 savaites. Dažniausiai blukinami ant viršutinės lūpos želiantys plaukeliai. Tik prieš pradedant šią procedūra, būtina įsitikinti, ar vandenilio peroksidas neerzina odos.

 Depiliacija karštu vašku- efektyviausias ir dažniausiai naudojamas būdas plaukams nuo veido, kojų ir kitų vietų šalinti. Į vaško sudėtį įeina bičių vaškas, dervos, raminamieji eteriniai aliejai (rožių, azuleno, arbatmedžio, perlų ir t.t.) Tokiu būdu šalinant plaukus, kartu išraunamas ir plauko svogūnėlis, todėl nauji pIaukeliai atauga tik po 2-6 savaičių.

 Vaškas pašildomas, užtepamas ant odos, uždengiamas specialia juostele ir staigiu judesiu nulupamas prieš plaukų augimo kryptį kartu su plaukeliais. Vaško likučiai nuimami specialiu valikliu, oda patepama kremu. Pirmą dieną po depiliacijos negalima maudytis, būti paplūdimyje, soliariume, dėvėti ankštų drabužių. Odai būtina ramybė, nes po procedūros esti šiek tiek sudirgusi ir paraudusi.

 Vasarą labai svarbu papildyti organizmą mikroelementais- kaliu ir magniu. Kalio ir magnio reikia kiekvienai organizmo ląstelei, o ypač tų organų, kurie visą laiką intensyviai dirba, pavyzdžiui, širdies raumeniui. Vasarą paprastai daugiau laiko leidžiame aktyviai keliaudami, sportuodami ar dirbdami įvairius lauko darbus. Didesnis fizinis aktyvumas, karštas oras skatina prakaitavimą, o kartu su prakaitu organizmas netenka ir kalio bei magnio. Tada žmogui gali atsirasti nemalonių pojūčių: silpnumas, padidėjęs nervingumas, blogas miegas, pykinimas, galvos svaigimas, neritmiškas širdies plakimas, raumenų mėšlungis, rankų, kojų tirpimai. Jei norime, kad sportas, aktyvus poilsis ir darbas sode ar darže teiktų tik malonumą, verta organizmą papildyti kaliu ir magniu.

Sveikesni plaukai...

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi

 Daugeliui pradėjusių bręsti paauglių kyla įvairių problemų dėl plaukų: jie ima dažniau riebaluotis, gali atsirasti pleiskanų.

 Daromos klaidos. Kad plaukai būtų stiprūs ir žvilgėtų, reikia tinkamai maitintis, mažinti cukraus ir riebalų kiekį, vengti labai aštrių patiekalų, sportuoti, naudoti tinkamą kosmetiką.

Jaunuoliai daro dvi pagrindines klaidas- retai trenka galvą ir naudoja pernelyg daug plaukų kosmetikos priemonių, kurias pasirinkti ne visada moka. Trinkti galvą reikia kasdien ar bent kas antrą dieną.

 Skalavimas. Plaunant reikia atidžiai suvilgyti šampūnu visus plaukus, ne tik viršugalvį, paskui šampūną nuskalauti ir dar kartą jo užpilti. Kondicionierių ar kaukių paaugliams nebūtina naudoti, nebent jais patepti nušiurusius plaukų galiukus. Išplautus plaukus galima perskalauti ramunėlių, dilgėlių ar ajerų nuoviru

 Riebūs plaukai. Riebių plaukų nepatartina kirpti, nes jie ims dar greičiau riebaluotis. Merginoms tiktų lengva cheminė šukuosena, būtų galima plaukus ir nudažyti, tačiau tik sumažina plaukų riebalavimąsi. Plaukams stiprinti galima gerti vitaminus ar mielių tabletes.

 Vaškas. Paaugliams labai svarbu nenaudoti prastos kosmetikos, ypač želė ir lako, nes jie labai alina plaukus. Vietoj jų verčiau rinktis plaukų vašką, kuris sutvirtina šukuoseną, tačiau nesulimpa ir nestandėja sruogos. Gaminamas ir vaško pieštukas, jį dar patogiau naudoti. Plaukų fiksavimo priemonių nedaug tereikia. Lengviau dozuoti tūtelėse ar indeliuose su specialiu antgaliu esančias priemones, taip pat vaško pieštuką.

 Jei sunku išsirinkti priemones, vertėtų pasitarti su grožio salono, kirpyklos darbuotoju arba stiliaus dalykus išmanančiu draugu. Prieš perkant reikėtų gerai išstudijuoti užrašą ant dėžutės. Be to, kirpėjas pataria plaukų priežiūros priemones pirkti ne prekybos centre, o vaistinėje arba specializuotoje parduotuvėje.

 Plaukų dažymas. Anot kirpėjų, nėra ko baimintis plaukų dažyti. Tinkamai nudažyti plaukai ne tik gražiau atrodo, bet ir tampa sveikesni, lengviau sutvarkomi. Ypač patartina dažyti augalinės kilmės dažais, turinčiais nedaug cheminių priedų. Negražu tik peroksidu nubalinti plaukai, ypač kai šaknys atauga. Jis nesiūlo dažnai pirmą kartą tai daryti namie ir ypač tam naudoti dažomuosius šampūnus. „Juose labai daug kenksmingų medžiagų, spalvos nelieka, o plaukai sugadinami.

 Trenkant galvą ir šiaip turint laisvo laiko galvos odą sveika pamasažuoti. Tai aktyvina kraujotaką ir plaukų augimą.

 Šukavimas. Vidutiniška plauko gyvenimo trukmė- treji metai. Per metus plaukas paauga keliolika centimetrų. Trumpus plaukus reikia šukuoti nuo šaknų, ilgus- nuo galiukų, pamažu kylant aukštyn. Šukuoti reikia švelniai ir pamažu. Smarkiai šukuojami plaukai sutrūkinėja, pažeidžiami jų žvyneliai, jie ima veltis. Šukuojant iš plaukų pašalinamos dulkės, jie tampa puresni, blizga ir gali lengviau kvėpuoti. Šukas ar šepetį kartais reikėtų plauti muiluotu vandeniu. Šukų dantys turi būti buki, neaštrūs, šiek tiek lankstūs, bet tvirti.

Šaltuoju metų laiku nepamirškite nešioti kepurę.

Šiek tiek apie plaukus

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi

 Plaukai- puikiausias natūralus papuošalas. Jie- lygiavertė žmogaus organizmo dalis. Plaukai atspindi mūsų nuotaiką, psichologinę būseną. Būna dienų, kai jie atrodo nuostabiai, bet kartais juos sutvarkyti labai sunku, nors, atrodo, stengiamės vienodai.  Stiprūs, žvilgantys plaukai rodo, kad esame geros sveikatos, o nuolatinis rūpestis savo plaukais išreiškia troškimą atrodyti dar geriau.

 Plauko struktūra

 Plaukų dalis, esanti virš odos, vadinama stiebu. Jis sudarytas iš 3 sluoksnių:

 Išorinis sluoksnis - plauko „oda" vadinama kunkule. Ji apsaugo plaukus nuo mechaninio, cheminio ar fizinio pažeidimo. Sveika kutikulė primena čerpes. Ji sudaryta iš lygių žvynelių, dengiančių vienas kitą. Šis sluoksnis suteikia plaukams sveiką išvaizdą ir blizgesį. Pažeistoje kutikulėje atskiri žvyneliai gali išsiskirti, pasišiaušti. Tuomet plaukai netenka natūralaus blizgesio, galai lūžinėja, skilinėja. Dauguma plaukų priežiūros priemonių veikia būtent šį sluoksnį.  Vidurinis sluoksnis vadinamas žieve. Jo ląstelėse yra pigmento melanino, kurio kiekis lemia plaukų spalvą. Šis sluoksnis turi savybe, išlaikyti drėgmę, todėl nuo plauko žievės būklės priklauso jo elastingumas. Kosmetinės priemonės, skirtos plaukų dažymui, cheminiam sušukavimui veikia būtent žievės sluoksnį. Vidinis plauko sluoksnis - šerdis- yra tik storuose plaukuose. Šerdis didesnio poveikio plaukų išvaizdai neturi. Plauko dalis, esanti odoje, vadinama šaknimi, kurio pagrindas yra svogūnėlis. Plaukų gausumas priklauso nuo svogūnėlių skaičiaus ir jų funkcinės būklės(žmogaus rasės, lyties, amžiaus, sveikatos). Kiekvienas žmogus turi nuo 100000 iki 150 000 plaukų (vidutiniškai 300 plaukų - 1 kv. cm).

 Per mėnesį plaukas užauga 1- 1,5 cm. Augimo greičiui turi įtakos klimatas, metų laikas, žmogaus amžius, bendra sveikata. Sulaukus 40 metų, plaukai auga lėčiau, juose mažėja melanino, kartais sausėja ir plonėja.

 Plauko gyvenimas

 Plaukas gimsta, gyvena ir miršta. Šis nuolat besikartojantis ciklas vadinamas plaukų kaita. Ciklą sudaro 3 fazės:

1) augimo fazės (anageno), kuri trunka nuo 2 iki 7 metų (85 proc. plaukų yra anageno fazėje);

2) poilsio fazės (katageno), kuri trunka 2-3 savaites (1 proc. plaukų yra katageno fazėje);

3) slinkimo fazės (telogeno), kuri trunka 3 mėnesius (14 proc. plaukų yra telogeno fazėje).

 Kiekvieno plauko, kuris numiršta ir iškrenta, vietoje nuolat išauga naujas. Kasdien vidutiniškai gali iškristi nuo 40 iki 100 plaukų. Šis plaukų kaitos ciklas kartojasi 20- 25 kartus per gyvenimą. Kadangi plaukų slinkimo fazė trunka 3 mėnesius, visų plaukų priežiūros priemonių, skirtų plaukų šaknų stiprinimui, efektyvumas išryškėja tik po 3 mėnesių.

 Plaukus žalojantys veiksniai

 Dažnai plaukus džiovinant fenu ar sukant elektrinėmis žnyplėmis, pažeidžiama kutikulė. Plaukai tampa porėti, praranda natūralią drėgmę, todėl sausėja, lūžinėja, skilinėja. Jei džiovinate plaukus fenu, pirmiausiai gerai juos nusausinkite rankšluosčiu, vėliau džiovinkite pūsdamos vėsesnį orą didesniu atstumu.

 Retai susimąstome, kad esant nepalankioms gamtos sąlygoms, reikėtų saugoti ir plaukus. Juos veikia šaltis, vėjas, saulė, sūrus jūros vanduo. Visa tai sausina plaukus. Ultravioletiniai saulės spinduliai pakeičia vidinę plauko struktūrą (vyksta melanino oksidacija), todėl pakinta natūrali plaukų spalva.

 Ypač neigiamai plaukus veikia užterštas oras miestuose. Plaukai tarsi kempinė sugeria kvapus, ištirpusias ore įvairias kenksmingas medžiagas, sunkiuosius metalus (cinką, kadmį ir kitus).

Nepamirškite rūpintis savo plaukais...

 

Puslapis 1 iš 2