Odos tipai ir jų priežiūra

Jautri oda

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi

 Šis odos tipas, panašiai kaip ir sausa oda, pasižymi mažomis poromis, švelnumu ir lygumu. Jautri oda visada yra linkusi sausėti. Ji ne tik gamina mažai riebalų, bet ir iš prigimties yra labai plona ir turi mažai pigmento.

 Taigi šio tipo odą paprastai turi šviesios, blyškios odos žmonės šviesiais ar rusvais plaukais. Tai paveldima, tačiau jeigu oda daug metų patiria žalingą aplinkos poveikį (šaltis, vėjas, saulė, kenksmingos medžiagos), ir ja netinkamai rūpinamasi, anksčiau buvusi sausa laikui bėgant gali tapti jautri- ją ima niežtėti, tempti, atsiranda rausvų dėmių. Dvasinė būsena odą taip pat atitinkamai veikia. Pavyzdžiui, jautriai odai yra būdinga tai, kad, patekus į stresinę situaciją arba supykus, ant veido, kaklo ir iškirptės srityje gali tuojau pat atsirasti raudonų dėmių.

Dažnai būna taip, kad jautrią odą sudirgina pernelyg rūpestinga, intensyvi priežiūra. Be to, ją erzina dažnas jos priežiūrai skirtų produktų kaitaliojimas. Vis dėlto daroma būtent ši klaida, nes manoma, kad jautriai odai esą reikalinga papildoma riebalų ir drėgmės dozė. Taigi šio kaprizingo odos tipo priežiūros slaptažodis yra "tausojimas".

 Jautrios odos priežiūra

 Rytais atgaivinkite odą drungnu vandeniu ir užtepkite švelnaus dieninio kremo. Yra daug šio tipo odai skirtų priežiūros priemonių, turinčių lengvai, raminančiai veikiančių medžiagų, pavyzdžiui, pantenolio, gauto iš medetkų. Rinkdamiesi kosmetiką, žiūrėkite, kad preparato biologiškai aktyvių medžiagų įvairovė būtų kuo mažesnė. Būna tokios kosmetikos, kuri susideda daugiau negu iš keturiasdešimties komponentų. Tikimybė, kad viena iš šių substancijų jautriai odai netiks, yra ypač didelė. Todėl prižiūrintiems jautrią odą patariama: geriau mažiau. Jeigu pasitepusios dieniniu kremu naudojate dekoratyvinę kosmetiką, ji turi būti riebi; biri arba kompaktinė pudra yra pernelyg sausa.

 Vakarais atsargiai nuvalykite odą švelniu, jautriai odai skirtu sintetiniu plovikliu, nušluostykite veidą ir suvilgykite jį alkoholio neturinčiu tualetiniu vandeniu. Paskui pasitepkite naktiniu kremu jautriai odai. Ypač tinka, pavyzdžiui, švelnus taukmedžio sviestas. Tai yra natūralūs riebalai, gauti iš palmių vaisių.

 Skubi pagalba sudirgintai odai

 Į išorinį dirginimą, pavyzdžiui, neįprastą, naują kosmetiką arba nervinį krūvį,- jautri oda greitai reaguoja niežuliu, tempimo pojūčiu ir raudonomis dėmėmis. Tada geriausia pagalba būna šalto (žinoma, ne ledinio, o gaiviai vėsaus) vandens kompresas. Švarus minkštas rankšluostis sušlapinamas šaltame vandenyje, išgręžiamas ir dedamas ant veido. Leiskite sau porą minučių atsipalaiduoti, užmerkite akis. Kai nuimsite rankšluostį, nenusausinkite, nenušluostykite veido- tegu nudžiūsta. Kad išvengtumėte vėl atsirandančio tempimo pojūčio, pasitepkite (geriausiai jūsų įprastu) kremu veidui. Paprastai po to oda numušta, karščio pojūtis ir raudonos dėmės dingsta.

 Venkite intensyvaus dirginimo

 Kiek tik galėdami, venkite visko, kas gali sudirginti jūsų odą. Nebūkite ilgai saulėkaitoje, naudokite dideliu šviesos apsauginiu faktoriumi (ŠAF ne mažesnis negu 20) pasižyminčią kosmetiką. Ypač jautrioms odos vietoms rekomenduojamas saulės blokatorius. Panašių dalykų prireikia ir šaltą žiemą: būna specialių nuo šalčio saugančių kremų, kuriais reikėtų pasitepti kiekvienąkart ruošiantis eiti į lauką.

 Be išorinių veiksnių pasitaiko ir vidinių dirgiklių, galinčių varginti jūsų odą. Tai ne tik psichologiniai sunkumai, bet ir maiste esančios medžiagos, pavyzdžiui: aštrūs prieskoniai, alkoholis ir kofeinas. Tikrai bent kartą visi esame pastebėję, kad itin jautriems žmonėms išgėrus vos vieną taurę vyno ar suvalgius labai aštrų patiekalą staiga veidą išmuša raudonos dėmės. Jūs turėtumėte saugoti odą ir nuo tokių dirgiklių. Jautri oda, jeigu ji nuolat prižiūrima švelniai, atsargiai ir gerai, pamažu gali pasikeisti, tapti atsparesne. Paprastai ji tampa gana sausa. Tačiau šį trūkumą galima puikiai kompensuoti aukštos kokybės preparatais.

 Jeigu oda yra smarkiai sudirginta, du kartus per savaitę galima pasidaryt raminamąją kaukę. Jam specialiai naudojamos šios biologiškai aktyvios medžiagos, pavyzdžiui: bisabololis (iš ramunėlių aliejaus), šalavijai arba liepžiedžiai. Tačiau atsargiai: kiekviena biologiškai aktyvi medžiaga, kuri paprastai būna labai lengvai organizmo pasisavinama ir neerzina odos, jautriai odai laikinai gali netikti.

Taip pat skaitykite:

Normali oda

Narių vertinimas: 3 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi

Normali oda- šviežia, elastinga, tampri, odoje  puikiai veikia kraujotakos sistema, nėra didelių porų, neriebi ir švari (be dėmių), lygi ir švelni kaip aksomas. Kartais moterims prieš menstruacijas gali atsirasti smulkių pustulių, kadangi tuo periodu padidėja hormonų kiekis, tokių būdu padidėja riebalinių liaukų aktyvumas. Žmonėms, kurių oda yra normali, pustulės ir smulkūs spuogeliai tikrai nėra problema.

Šis odos tipas yra kiekvienos moters svajonė. Svarbiausias normalios odos bruožas- elastingumas. Tokia oda praktiškai niekada nesukelia problemų, puikiai atlaiko karščio ir šalčio bei vėjo išbandymus. Nusiprausus su muilu ir vandenių, ji nesusitraukia ir neaižėja.

Dažnai yra manoma, kad normaliai odai nereikia ypatingos priežiūros, tačiau taip galvodami žmonės daro didelę klaidą. Įvairūs išoriniai veiksniai, kaip antai ultravioletiniai saulės spinduliai ir oro užterštumas daro odai didelį poveikį. Bėgant klaikui normali oda gali tapti riebesne arba labai išsausėti. Tad jeigu Jums pasisekė ir jūsų oda yra normalaus tipo, rūpinkitės ja tinkamai, kad kuo ilgiau ji išliktų sveika.

Normalios odos priežiūra

Rytais pakanka veidą, kaklą ir iškirptės sritį nuprausti drungniu ir vėsiu vandeniu. Paskui leiskite vandeniui nulašėti arba švelniai nusausinkite odą minkštu frotiniu rankšluosčiu. Jeigu yra odos nešvarumų, o nosies ir kaktos oda labai riebi, vatos tamponu T zoną sudrėkinkite trupučiu veidui skirto tualetinio vandens. Tada užtepkite kremo. Jame turėtų būti daug drėkinamųjų medžiagų. Vidurinei veido zonai šio kremo reikia mažai, o skruostikaulių, akių ir kaklo sritims — šiek tiek daugiau.

Vakare odą reikia nuvalyti kruopščiau. Vien vandens tam nepakanka, nes per visą dieną odai teko patirti labai įvairų krūvį. Reikia rūpestingai pašalinti dulkes ir nešvarumus. Tam naudokite normaliai arba mišriai odai skirtus valymo preparatus, pavyzdžiui: valomąjį pienelį ar želė, neutralaus pH losjoną. Susimaišiusios su grynu vandeniu šios valymo priemonės suputoja, o putos išvalo veido ir kaklo odą. T zonai ir linkiams ties nosies sparneliais skirkite ypatingą dėmesį. Paskui putas kartu su nešvarumais nuplaukite šiltu vandeniu.

Taip pat skaitykite:

Sausa oda

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi

Kol jauna, sausa oda atrodo tiesiog pavydėtinai. Sulaukus brandaus amžiaus jai ima reikėti daug priežiūros, tačiau tinkamai rūpinantis visada išlieka graži, nes odos nešvarumai, pernelyg didelis jautrumas, riebus blizgesys ir didelės poros jai nebūdingi. Gerai prižiūrima sausa oda visada atrodo puikiai: ji lygi ir švelni kaip aksomas, jos poros mažos.

Tai, kad jos riebalų liaukos iš prigimties yra linkusios gaminti per mažai riebalų, yra vienintelis trūkumas. Dažniausiai šis polinkis būna paveldėtas (kaip ir odos riebumas).

 Jeigu riebalų liaukos išskiria per mažai riebalų, iš jų ir prakaito susidarantis odai būtinas apsauginis apvalkalas tampa per plonas. Dėl to labiausiai kenčia raginis odos sluoksnis. Atskiros odos ląstelės jau nebebūna taip arti viena kitos- susidaro mikroskopiškai mažos spragos.

Atsiradus šioms mažutėms angoms oda praranda daug drėgmės, ir tada jai greitai gali pakenkti žalingi aplinkos veiksniai. Toks ypač greitas odos sausėjimas lemia ankstyvą raukšlių atsiradimą, tačiau optimali priežiūra tam gali užkirsti kelią.

Sausos odos priežiūra

Rytą nusipraususios veidą drungnu vandeniu nuvalykite odą alkoholio neturinčiu, taigi jos nedirginančiu, veidui skirtu tualetiniu vandeniu. Tai svarbu, nes antraip ant odos liks truputis vandentiekio vandens kalkių, kurios ją dar labiau sausins. Dabar oda yra ypač gerai pasirengusi sugerti stipraus poveikio kremą. Šis kremas turėtų būti gausus natūralių aliejų, kurie gerai įsigeria į odą ir yra lengvai pasisavinami. Tam labai tinka neprisotintos riebiosios rūgštys, pavyzdžiui, linoleno rūgštis.

Vakare veidą nuvalykite švelniu valomuoju pieneliu — būtų geriausia, jeigu jis turėtų dar ir gydomųjų medžiagų. Pavyzdžiui, būna preparatų su migdolų ir avokadų priedais, kurie ne tik valo, bet ir gydo bei regeneruoja. Paskui odą nuplaukite ir nuvalykite švelniu veidui skirtu tualetiniu vandeniu. Dabar užtepkite naktinio kremo, kuriame daug įvairių medžiagų.

Papildoma priežiūra, esant itin dideliam krūviui

Sausa oda ypač jautriai reaguoja į tokius dirgiklius, kaip saulė, sausas kambarių oras, sauna. Todėl jai reikia ypač daug dėmesio ir priežiūros. Visų pirma intensyviai ja rūpintis reikia žiemą, nes tada ją vargina sausas oras namuose ir šaltis lauke. Du kartus per savaitę palepinkite odą maitinamąja kauke, kuri aprūpins ją riebalais ir drėgme. Tam tinka gaminiai iš kviečių daigų aliejaus.

Itin sunki našta sausai odai tenka ir vasarą. Jei jūsų oda sausa, tikrai pastebėjote, kad per vasaros atostogas ilsintis prie jūros oda gerokai nusilpsta. Dažnai po atostogų nemaloniai nustembama, kai paaiškėja, kad raukšlių yra daug daugiau, nei buvo prieš kelionę. Saugokite savo odą preparatais nuo saulės, turinčiais didelį apsauginį šviesos faktorių (mažiausiai 12), o po saulės vonių naudokite aukštos kokybės kosmetikos produktus, skirtus naudoti po kaitinimosi saulėje. Jie neleidžia odai dar labiau sausėti ir atsirasti raukšlėms. Ilgai vaikštant per lietų oda gali sukaupti daug drėgmės. Tada sausa oda pastebimai atsigauna.

Kiekvienam turinčiam sausą odą žmogui nerekomenduojama ir sauna, nors kraujotaką ir kraujagyslių būklę ji tikrai pagerina. Vis dėlto sausame, karštame ore oda praranda per daug drėgmės ir riebalų. Kas, nepaisant to, negali apsieiti be šio karščio ir šalčio kaitos teikiamo malonumo, tas turėtų pirmenybę atiduoti garinei pirčiai. Karšti vandens garai ne tik yra sveika kraujagyslėms ir kraujotakai, bet ir papildomai aprūpina odą drėgme.

Taip pat skaitykite:

Riebi oda

Narių vertinimas: 4 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė neaktyvi

Paprastai oda tampa riebi ne dėl netinkamos priežiūros ar kitų išorinių veiksnių, kaip mano kai kurie žmonės. Riebalai gaminasi dėl odoje esančių riebalų liaukų. Jas sužadina arba slopina tam tikros medžiagos, tarp kita ko, hormonai. Mažučiai išorinės ląstelių dalies receptoriai priima iš šių medžiagų sklindančius signalus ir perduoda juos į vidines liaukos ląsteles.

Šie signalai valdo riebalų liaukos produktyvumą. Jeigu oda riebi, tai šie receptoriai reaguoja itin stipriai. Hormonai perduoda toliau netgi labai silpną dirginimą, ir tada pagaminama daugiau, negu reikia, riebalų.

Priežastis - hormonų poveikis.

Toks receptorių jautrumas paprastai būna paveldimas. Odos riebumas vystosi jau ikipubertatiniu laikotarpiu, maždaug nuo devintųjų gyvenimo metų, kadangi nuo šio momento prasideda hormonų sąveikos, jų santykio kitimas. Ypač riebalų liaukas suaktyvina vyriškasis lytinis hormonas testosteronas. Tačiau ne tik berniukų oda būna riebi: nuo lytinio brendimo pradžios, be daugybės kitokių hormonų, testosteroną gamina ir moters organizmas. Šių reiškinių sukeltas riebalų gaminimosi protrūkis brendimo laikotarpiu būna ypač smarkus, tačiau metams bėgant, mąžtant hormonų gamybai, gali šiek tiek susilpnėti.

Tai ypač gerai matyti kaktos, nosies, smakro, kaklo srityse, taip pat pečių ir nugaros odoje, nes čia yra daugiausiai riebalų liaukų. Be to šių sričių poros dažnai užsikemša. Tada gali susidaryti inkštirai ir spuogai. Dėl labai intensyvaus riebalų gaminimosi pagaliau išsiplečia odos poros, nes tam tikros juose esančios riebiosios rūgštys sukelia greitesnį odos ragėjimą. Jis sustiprina išorinius odos sluoksnius, ir poros padidėja. Odos riebumas yra tik jaunystės problema: sulaukus daugiau nei trisdešimties metų daugių daugiausiai jis lieka būdingas tik vidurinei veido daliai. Riebios odos pranašumas: ji ilgai išlieka lygi, be raukšlių.

Riebios odos priežiūra

Valyti riebią odą yra ypač svarbu, nes taip išvengiama odos nešvarumų kaupimosi. Odą gausiai padenkite valymui skirto losjono, kremo ar sintetinio ploviklio  putomis; paskui nuliekite jas švariu vandeniu. Būna mažų apvalių kosmetinių šepetėlių, kuriais galima nuvalyti odą labai gerai ir kartu švelniai. Paskui atgaivinkite ją mažai alkoholio turinčiu veidui skirtu tualetiniu vandeniu.

Dabar užtepkite specialaus riebiai odai skirto kremo. Dieną tinka švelnūs drėkinamieji kremai arba hidroželė, kurioje visiškai nėra riebalų. Norint, kad riebi oda taip smarkiai neblizgėtų, galima naudoti gerai žinomą priemonę — pudrą. Ja tinka pabarstyti itin blizgias vietas, o tada užtepti toninio dieninio kremo ir švelniai pasidažyti. Dauguma kosmetinių pudrų šiandien yra tokios smulkios, kad pašalina blizgesį neužkimšdamos porų.

Vakare nuvalius odą taip pat galima naudoti drėkinamąjį kremą. Tačiau kartais oda būna ypač riebi. Pavyzdžiui, daugelio moterų oda labai gausiai riebaluojasi prieš pat menstruacijas. Taip pat lemiamos reikšmės turi hormonų kiekis kraujyje. Tokiu atveju vakare apsieinama be kremo: pakanka tik nuvalyti odą.

Dažnai riebi oda būna gana tvirta, nelabai jautri. Plonas riebalų sluoksnis ją efektyviai saugo nuo žalingo aplinkos poveikio. Jeigu riebia oda rūpinamasi tinkamai, ji išlieka jauna ypač ilgai, nes raukšlių atsiranda negreitai.

Riebios odos priežiūros atmintinė

* Naudokite specialiai riebiai odai skirtas valymo priemones.

* Nesistenkite visiškai nuvalyti riebalų sluoksnio. Taip galite tik paskatinti riebalų liaukų veiklą.

* Nuvalę odą suvilgykite tonikų ar poras sutraukiančiomis priemonėmis.

* Naudokite riebiai odą pritaikytą lengvą drėkinamąjį kremą.

* Nedelsdami gydykite odos negalavimus, laiku šalinkite atsiradusius bėrimus ir iškilusius naujus spuogus. Tai padės išvengti tolesnių komplikacijų.

* Naudokite neriebų losjoną nuo saulės.

Taip pat skaitykite:

 

Mišri oda

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi

Įvairių kūno vietų oda yra labai skirtinga. Tai priklauso nuo to, koks krūvis jai tenka, ir kokios yra pagrindinės tam tikros srities odos funkcijos. Taip pat ir įvairių veido dalių oda pasižymi skirtingomis ypatybėmis. Paprasčiau kalbant, tai reiškia, kad, palyginti su kitomis, sausesnėmis sritimis, veido viduryje dominuoja gana riebi oda. Riebesnės odos plotas nuo smakro per nosį eina iki kaktos ir čia virš antakių išsiplečia, įgydamas T raidės pavidalą. Todėl ši sritis ir vadinama T zona.

Tokia mišri oda yra ideali, nes geriausiai prisitaiko prie aplinkos sąlygų.

Pakraščių zonose, kurios patiria menkesnį tiesioginį vėjo, lietaus, saulės, šalčio ir karščio poveikį, yra mažiau riebalų liaukų, nes šioms sritims nereikia tokios stiprios apsaugos. O veido vidurio odai būtina intensyvesnė apsauga. Todėl čia odos audinyje labai gausu riebalų liaukų. Jos gamina odos riebalus, kurie padengia ją plonu apsauginiu sluoksniu, ir taip oda gali priešintis kenksmingam aplinkos poveikiui, nepatirdama jokios žalos. Kartais T zonoje gali pasitaikyti menkų odos nešvarumų, tačiau šiaip jau jie nebūna labai ryškūs ir tinkama) odą prižiūrint greitai išnyksta.

Speciali mišrios odos priežiūra

Išskirtinė odos priežiūros priemonė yra kaukė. Visa gudrybė ta, kad jūs naudojate ne preparatą visam veidui, o specialią valomąją T zonos kaukę, skirtą riebiai odai, pavyzdžiui, su migdolų sėlenų priedais. Praslinkus maždaug dešimčiai minučių kaukė nuvaloma, jos likučiai nuplaunami švariu vandeniu. Ant šoninių veido sričių uždėkite drėkinamąją kaukę, pavyzdžiui, jūros vandens preparatą arba hidroželė. Ši kaukė po kurio laiko taip pat nuplaunama dideliu kiekiu gryno vandens.

Pienas ir migdolų aliejus saugo ir maitina

Į žmogų kaip visumą orientuotas indų higienos mokslas Ajurveda mišrios odos priežiūrai siūlo pieną ir grietinėlę- priemones, kurios prausiantis švelniai valo ir maitina odą nekenk-damos rūgštinei apsauginei odos dangai. Esant T zonos nešvarumams padeda ramunėlių arbata arba hamamelio vanduo; jie stabdo uždegiminius procesus, bet nesausina odos. Keletas migdolų arba sezamo aliejaus lašų po odos valymo gali pakeisti dieninį kremą. Šie itin gerai veikiantys odą aliejai saugo sausąsias jos dalis ir neleidžia susidaryti smulkioms raukšlelėms aplink akis. Priešingai, negu pernelyg smarkiai šalinančios riebalus priemonės, jie užtepti ant kaktos, nosies ir smakro subalansuoja per didelį riebalų gaminimąsi. Metams bėgant, paprastai T zonos ir kraštinių sričių skirtumas nublanksta, kadangi riebios odos plotas pamažu sausėja.

Ramunėlių ekstraktai tinka bet kurio tipo odos priežiūrai. Eteriniai aliejai gydo uždegimus ir padeda jų išvengti.

Taip pat skaitykite: