Search

Nudegimai

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi
 

Veikiant terminiams faktoriams - aukštai ar žemai temperatūrai - gali atsirasti nudegimai ar nušalimai. Terminiai nudegimai atsiranda paveikus organizmą liepsna, karštu vandeniu, garais, sprogus dujoms.

Aukšta temperatūra organizmą veikia vietiškai: susiformuoja įvairaus laipsnio nudegimas. Priklausomai nuo veikimo laiko ir veikiančio faktoriaus intensyvumo, būna 4 laipsnių nudegimai:

1) pirmo laipsnio -oda parausta, išsiplečia kraujagyslės;

2) antro laipsnio - oda paraudusi ir atsiranda įvairaus dydžio pūslių;

3) trečio laipsnio - giliai pažeidžiama oda;

4) ketvirto laipsnio - oda ir poodiniai audiniai negyvybingi, kartais net apanglėję.

Labai svarbus nudegimo ploto dydis: kuo nudegimo plotai didesni, tuo pažeidimas sunkesnis, ypač jei nudegimas III ar IV laipsnio. Jei nudegimas apima daugiau negu 10% kūno paviršiaus ir iš jo daugiau kaip 5% kūno paviršiaus sudaro III-IV laipsnio gilūs nudegimai, tai gali susiformuoti nudegiminė liga. Nudegiminė liga - tai labai sunkus organizmo pažeidimas, kuris pasireiškia 4 periodais:

1) nudegiminio šoko - kai dėl skausmo ir didelių audinių pažeidimų prasideda svarbių gyvybinių organų veiklos sutrikimai;

2) infekcinis periodas - kai prisidėjusi (iš aplinkos) infekcija sutrikdo vidaus organų veiklą ir sukelia labai sunkias infekcines komplikacijas;

3) nudegiminio išsekimo periodas - kai dėl pirmų periodų poveikio žmogaus organizmo kompensacinės galimybės išsenka;

4) išgijimo periodas - kai atsigauna organizmo gyvybinė veikla.

Pirmoji pagalba nudegus turi būti suteikiama kuo skubiausiai, nes aukšta temperatūra audinius veikia ilgiau, juos įkaitina net tuomet, kai jau nebeveikia deginantis veiksnys. Todėl patartina nudegimo vietą kuo greičiau atšaldyti (šaltu vandeniu, sniegu ar ledu). Šaldyti reikia ne mažiau kaip 10 minučių! Vėliau geriausiai nudegusius paviršius uždengti steriliu tvarsčiu ar švaria medžiaga. Nereikia nudegusių paviršių tepti įvairiais riebalais, aliejais ar kitomis medžiagomis! Kadangi nudegęs paviršius yra žaizda, todėl visuomet būtina kreiptis į gydymo įstaigą, kurioje bus suteikta kvalifikuota medicinos pagalba ir gydymas!

Jei nudegimo plotas yra didelis, formuojasi nudegiminis šokas, nukentėjęs žmogus skundžiasi stipriais skausmais, kankina troškulys, dažnas pulsas, sutrinka šlapinimasis (šlapimo sumažėja ar visai neišsiskiria), būtina žmogui duoti gerti daug skysčių ir kuo skubiausiai kviesti greitąją medicinos pagalbą. Jei tai padaryti neįmanoma, patartina nukentėjusįjį vežti į artimiausią gydymo įstaigą.

Be terminių veiksnių, nudegimus gali sukelti cheminės medžiagos: stiprios rūgštys ar šarmai. Teikiant pirmąją pagalbą cheminių nudegimų atveju, labai svarbu laikas - reikia kuo skubiausiai paveikti nudegusius paviršius priešinga medžiaga negu nudegimo sukėlėjas: jei nudegimas įvyko koncentruota rūgštimi, nudegę paviršiai plaunami silpnu šarminiu tirpalu (0,1% sodos skiediniu), jei šarminiu - silpnu rūgšties skiediniu (0,1% acto skiediniu). Plaunama ne trumpiau kaip 5 minules. Vėliau pažeista vieta uždengiama steriliu tvarsčiu ar švaria medžiaga ir nukentėjęs žmogus vežamas į artimiausią gydymo įstaigą, kur bus suteikta kvalifikuota medicinos pagalba.

Taip pat skaitykite: