Search

"Iniciatoriai" apsunkinantys žvynelinę

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi
 

Tyrimai atskleidė keletą faktorių, kurie gali apsunkinti žvynelinę. Šie faktoriai vadinami "iniciatoriais".

 Trauma. Šie traumos tipai gali sukelti žvynelinės (vadinamos Keolnerio fenomenu) protrūkį sužeidimo vietoje:

 Trynimas, kąsymas ar kitoks suerzinimas. Gydant žvynelinę, pagrindinis tikslas yra sumažinti odos ląstelių reprodukciją. O trauma net palaiko tą ciklą ir gali netgi pagreitinti psoriatinį veiksmą, dėl ko psoriatinės plokštelės negali apsivalyti.

 ♦ Prigludę drabužiai ar papuošalai. Venkite suveržtų diržų, apykaklių, rankogalių, kojinių ir apatinių drabužių, veržiančių žiedų, laikrodžių ir t.t.

 ♦ Hobi ir sportas. Užsiimant sportu, amatais ar kitokiu hobi (pvz. sodininkyste), apsisaugoti ar sumažinti sužeidimą galima užsimaunant pirštines ir pnš. Dar geriau būtų vengti to sporto ar hobi, kuris erzina jūsų odą.

 Įdegimas saulėje. Nors ultravioletinė šviesa padeda gydyti žvynelinę, nudegimas problemą tik pablogins. Naudokite priemones odai nuo saulės kas 2-4 vai. vasarą, o taip pat ir žiemą. Daugumą žmonių, sergančių žvyneline, galima gydyti ultravioletiniais spinduliais. Tačiau, kai oda per daug nudegusi saulėje, gydymą spinduliais reikia pristabdyti ir tai sulėtina visą gydymo procesą.

 ♦ Galvos kasymasis ir smarkus šukavimas. Galvos odos žvynelinės gydymas bus efektyvesnis, jei bus laikomasi tinkamų procedūrų.

 ♦ Smarkus vaistų įtrynimas. Vaistus reikėtų tepti vos liečiant ar baksnojant, bet netrinant.

  Chirurgija yra neišvengiama trauma. Žvynelinė dažnai atsiranda išilgai pjūvio linijos arba kitose vietose.

 Kasymasis

  Žvynelinė gali sukelti odos niežtėjimą, kartais gana intensyvų. Apie 50 % šią ligą turinčių ligonių jaučia niežtėjimą. Žodis psoriasis kilo iš graikų žodžio psora, kuris reiškia niežėjimą. Odos tepalai ar drėkinimo priemonės, įvairūs antihistamininiai vaistai ir šiltos vonios gali sumažinti niežėjimą. Kasymo reikia vengti, tai tik pablogins ligą. Prisiminkite, kad antihistamininiai vaistai gali sukelti mieguistumą.

Infekcija

  Kai kurios gerklės ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijos veikia kaip "iniciatoriai" pacientams sergantiems žvyneline (ypač turintiems lašelinę žvynelinę). Ji dažniausiai pasireiškia vaikams ir jaunuoliams po streptokokinės gerklės infekcijos.

 Stresas

 Stresas kai kuriem žmonėms taip pat gali sukelti žvynelinės protrūkį. Galbūt aptariant problemas, susijusias su namais ar darbu, jums padėtų koks nors patarėjas, socialinis darbuotojas, psichiatras ar dvasininkas.

 Vaistai

 Kai kurie vaistai gali apsunkinti žvynelinę. Vaistams, sukeliantiems žvynelinės protrūkius, priklauso: litis, naudojamas prieš depresiją, beta blokatoriai, naudojami aukštam kraujo spaudimui ir antimaliariniai vaistai. Staigus nutraukimas vartojant geriamus ar stiprius tapikalinius steroidus (kartizoną) gali irgi turėti įtakos žvynelinės protrūkiui.

♦ Alkoholis ir nutukimas. Kai kada žvynelinei atsirasti padeda alkoholis arba nutukimas. Per didelis alkoholio vartojimas, rūkymas ar prastas maistas gali sumažinti apytaką. Kai apytaka sumažėja, mažiau deguonies patenka į odos ląsteles, mažėja gijimo procesas ir žvynelinė negali išnykti. Maistas, kuriame mažai riebalų, ir gera mankšta tik pagelbės jūsų sveikatai, o kartu galbūt padės praeiti ligai. Nutukimas sukelia žvynelinę dėl streso, kurį patiria nutukę žmonės.