Kas yra spuogai?
Spuogai yra plauko-riebalinės liaukos maišelio funkcinio vieneto liga, pasireiškianti uždegiminiais ir neuždegiminiais bėrimo elementais. Pastaruosius vadiname komedonais. Paprastieji spuogai yra dar tiksliau vadinami acne vulgaris. Yra kitų tipų spuog- pavyzdžiui, atsiradę dėl aplinkoje esančių riebiųjų medžiagų poveikio, kai kurių angliavandenilių ir t.t. Spuogai yra susiję su kiekybiškai padidėjusia riebalų ekskrecija.
Komedonai (baltagalviai ir juodagalviai) yra plauko- riebalinės liaukos maišelio angos viduje esančio raginio sluoksnio (stratum corneum) nenormalaus formavimosi, sutrikusio atsiskyrimo (nusilupimo) bei riebalų ir žvynelių (pleiskanėlių) susilaikymo cistos forma padarinys. Taip išsiplėtęs plauko- riebalinės liaukos maišelis yra iškart po odos paviršiumi. Uždegimas, prasidedantis daugiausia dėl komensalinės bakterijos Propi-onibacterium acnes dauginimosi riebalų pripildytame komedone, pasireiškia papulėmis, pustulėmis, mazgeliais ir didelėmis pūlių sankaupomis, kartais (klaidingai) vadinamomis cistomis. Uždegimui nurimus gali likti įvairių rūšių randų ir epiderminių cistų (3.1 pav.).
Spuogai susidaro tose kūno vietose, kur yra daugybė plauko- riebalinės liaukos maišelių,- pirmiausia veide, nugaroje, krūtinėje ir pečiuose.
Kiek laiko trunka spuogai?
Tai labai svarbus klausimas asmeniui, kenčiančiam nuo spuogų, tačiau jis kaip tik toks, į kurį negalima atsakyti. Dauguma spuogų nepraeina mažiausiai keletą metų.
Ar spuogai visada yra paauglių liga?
Ne. Nors spuogai dažnai prasideda tarp 12 ir 14 metų ir pasiekia kulminaciją apie 16-17 metus mergaitėms ir 17-19 metus berniukams, jie tikrai išlieka iki 20-ųjų metų ir vėliau. Kai kuriems žmonėms jie pradeda vystytis tik po paauglystės ir mažiau pasiduoda gydymui. Apie 15% keturiasdešimtmečių moterų vis dar turi problemų dėl spuogų.
Taip pat yra ir vaikų spuogų forma, tik daug retesnė. Ji pasireiškia netrukus po gimimo ir gali būti motinos androgenų, praeinančių per placentą ir stimuliuojančių riebalines liaukas, rezultatas. Ji dažnesnė berniukams, gali trukti iki 3 metų ir gali rodyti, kad turintiems šį pažeidimą suaugus išsivystys sunkios formos spuogai.
Koks yra skirtumas tarp spuogų ir rožinės?
Rožinė neturi nieko bendra su spuogais: ji nėra koncentruota aplink plauko- riebalinės liaukos maišelius ir nėra susijusi su padidėjusia riebalų gamyba, ar su P. acnes. Vadinasi, klaidinga šią būklę vadinti senuoju „raudonųjų spuogų" vardu. Esant rožinei aptinkamos papulės ir sterilios pustulės eriteminiame ir teleangiektazijų fone. Dažnas ir veido raudonis, galintis pasireikšti ankščiau už kitus ligos požymius. Nėra komedonų. Rožinė dažnai pasireiškia ant iškilių kaktos, skruostų, nosies ir smakro sričių. Ilgainiui gali atsirasti ir pastovus veido odos pabrinkimas. Akių simptomai dažni, o kartais gali išsivystyti ir potencialiai sunkus keratitas. Vis dėlto liga pasiduoda gydymui antibiotikais- vietiškai metronidazoliu ir geriamais tetraciklinais.
Ar perioralinis dermatitas yra spuogų forma?
Ne, perioralinis dermatitas yra uždegiminė būklė, kuri skiriasi nuo spuogų ir rožinės. Dažniausiai jis pasitaiko jaunoms moterims. Bėrimas susideda iš smulkių papulių ir pustulių, paprastai raudoname fone, tipiškai išsidėstęs apie burną. Kartais pažeidimai atsiranda ant akių vokų ir apie antakius. Nėra komedonų, padidėjusios riebalų gamybos ir P. acnes įtakos. Dauguma, bet ne visi atvejai yra susiję su vietinių steroidų naudojimu ant veido. Dar vienas gydymo rūšies panašumas- dažnai 6 savaites- 3 mėnesius gydoma geriamais tetraciklinais.
Kokiais požymiais reiškiasi gramneigiamas folikulitas?
Spuogų pablogėjimas žmonėmss, ilgai vartojantiems antibiotikus, ypač kai yra staigus pustulių protrūkis, charakteringa raiška. Pažaidos gali būti daug gilesnės ir mazgelinės. Šią būklę gali sukelti daugybė gramneigiamų bakterijų. Jei įtariate ją, siųskite tirti pustulių turinio mėginį. Dažniausiai geriausia gydyti geriamuoju izotretinoinu. Jei šis vaistas neprieinamas, paprastai padeda amoksicilinas.
Kas yra acne fulminans?
Šiuo terminu apibūdinama sisteminė liga, kurią sukelia pernelyg stiprus imuninis atsakas į spuogų bakteriją P. acnes. Paprastai būna staigi pradžia su plačiai išplitusiais sunkios eigos uždegiminiais spuogų bėrimo elementais. Kartu pasireiškia karščiavimas, silpnumas, svorio netekimas, anoreksija ir išplitę kaulų bei sąnarių skausmai, žymi leukocitozė ir lizinės kaulų pažaidos. Kartais šią retą būklę sukelia Epstein- Barr virusas, anksčiau ji buvo siejama su gydymu testosteronu. Tokia forma dažniausiai gydoma geriamuoju izotretinoinu, o sisteminiai simptomai- prednizolonu.
Ar spuogai vystosi dėl to, kad oda per riebi?
Nors spuogai pasireiškia asmenims, kurių riebalinių liaukų ekskrecija stipri, riebalų sluoksnis ant odos paviršiaus nesukelia spuogų. Paradoksas: pavieniai plauko- riebalinės liaukos maišeliai, kuriuose atsiranda komedonai ir kiti pakitimai, palaipsniui užsikemša ir nebeišskiria riebalų į odos paviršių. Pagrindinė riebalų gamybos ir ekskrecijos varomoji jėga yra androgeniniai hormonai, kurių kiekis nebūtinai yra padidėjęs. Plauko- riebalinės liaukos maišelis esant spuogams yra jautresnis normaliems cirkuliuojančių androgenų kiekiams nei esant normaliai odai ir gamina daugiau riebalų. Latakai užsikemša dėl per didelio epitelio augimo ir atsisluoksniavusių keratinocitų kaupimosi. Latako užakimas ir padidėjęs riebalų kiekis sukuria puikią aplinką augti P. acnes bakterijoms, dėl to vystosi uždegimas ir kaupiasi pūliai.
Ar dieta veikia spuogus?
Medicinos mokslas ir pacientų nuomonė šiuo klausimu dažnai nesutampa. Nors 1950 m. buvo plačiai mokoma, kad spuogų atsiradimą sąlygoja maistas, ypač tam tikri riebalai ir šokoladas, todėl dar ir šiandien daugybė kenčiančių nuo spuogų žmonių yra tuo įsitikinę, tačiau nėra patikimų įrodymų, kad angliavandenių, lipidų vartojimas ar bet kokie kiti mitybos ypatumai apskritai yra svarbu.