Beveik kiekvienas paauglys patiria nemalonių išgyvenimų dėl spuogų, nors daug kam jų iškyla vos vienas kitas. Nuo 20 iki 25 procentų jaunuolių aknė ilgus metus vargina kaip nuolatinis negalavimas. Aknei būdingas bėrimas nėra paprasti spuogai. Aknės pažeistą veido, kaklo, nugaros ir pečių odą nusėja nedideli balti pūlinukai, juodieji spuogai — komedonai, standūs odos iškilimai — papulės, skausmingi raudoni mazgeliai ir didesni pūlingi patinimai. Pastaroji spuogų rūšis vadinama cistine akne. Jie gali palikti neišnykstančius duobutės pavidalo randus.
Kam tai gresia?
• Pirmieji aknės požymiai paprastai atsiranda brendimo laikotarpiu. Kiek žinoma, berniukus spuogais beria dažniau.
• Polinkis į spuogus nebūtinai paveldimas, nors galbūt aknės tikimybė didesnė, jei jūsų tėvai jaunystėje yra turėję problemų dėl spuogų.
• Aknė būna įvairaus sunkumo - nuo vos pastebimo odos funkcijų sutrikimo iki aštraus uždegimo. Teigiama, kad lengvos formos aknė paprastai praeina per ketverius metus, bet neretai šis negalavimas trunka 12- 14 metų ir pagaliau išnyksta apie 25-uosius gyvenimo metus.
• Žinoma nemažai atvejų, kai aknė nustoja varginti tik sulaukus 30 metų, o kartais problemos dėl spuogų galutinai baigiasi tik įžengus į penktąją dešimtį.
Mitai ir tikrovė
Nuo seno įsišakniję daugybė klaidingų spuogų kilmės aiškinimų. Vienas labiausiai paplitusių mitų - aiškinimas, kad spuogai odą nusėja dėl netikusios mitybos, nešvaros arba dėl abiejų šių blogybių kartu sudėjus. Tai netiesa.
• Specialūs tyrimai įtikinamai rodo, kad riebus ir keptas maistas bei šokoladas nesukelia aknės. Antra vertus, sveika, subalansuota mityba pagerina bendrą odos būklę.
• Spuogai iškyla ne dėl nešvarumų ar higienos nesilaikymo. Juodųjų spuogų spalvą lemia plauko maišelį užkimšusių ląstelių išskiriamas pigmentas. Apskritai spuogų turintys žmonės veidą prausiasi kur kas dažniau nei nepažįstantys vargo dėl aknės.
Pavojingi veiksniai
Jei turite polinkį į aknę, turite žinoti, kokie veiksniai skatina spuogų susidarymą.
• Gausus prakaitavimas ir drėgnas klimatas gali paskatinti spuogų protrūkį.
• Spuogų dažnai padaugėja prieš menstruacijas - greičiausiai tai yra pakitusios hormonų veiklos rezultatas.
• Nėštumas gali nutraukti aknės eigą. Kai kurioms moterims nėštumo metu spuogai visiškai išnyksta, tačiau atsinaujina po gimdymo. Būna ir priešingai - pastojus spuogų dar labiau pagausėja arba atsiranda iš naujo, nors prieš nėštumą aknė jau buvo išnykusi.
• Aknę gali paskatinti kai kurie medikamentai, pavyzdžiui, kortikosteroidai arba vaistai nuo epilepsijos. Kai kurios moterys skundžiasi, kad spuogai beria odą nuo kontraceptinių piliulių.
• Viskas, kuo tepate odą, - dekoratyvinė kosmetika, kremas, - gali paskatinti spuogų protrūkį. Pasitarkite su gydytoju, kaip pagal savo odą išsirinkti veido ir kūno priežiūros bei kosmetikos priemones.
• Nors aknė yra susijusi su lytinių hormonų veikla, seksualinis aktyvumas ar pasyvumas spuogų susidarymui neturi įtakos.
Aknės priežastys
Dermatologai aknės priežastis mėgina sieti su lytiniu hormonu testosteronu, kurio itin padaugėja brendimo laikotarpiu. Spuogai ir pūlinukai iškyla dėl sutrikusios odos riebalų liaukų veiklos. Dėl tam tikrų priežasčių šios liaukos pernelyg jautriai reaguoja į normaliai padidėjusį testosterono kiekį. Liaukos išskiria kur kas daugiau ir lipnesnių nei įprasta riebalų, kurie užkemša plauko maišelį ir paskatina bakterijų, kurių nuolat būna odos paviršiuje, dauginimąsi. Gausiai išskiriamų tirštų riebalų ir bakterijų sąveikos rezultatas - uždegimas ir raudoni, pūlingi spuogai.
• Spuogai gali palikti neišnykstančias duobutes ir randus. Įdrėskus spuogą gali likti dar didesnis randas.
• Dar viena galimų aknę sukeliančių priežasčių- plauko maišelį užkemšančios ląstelės, kurių maišelyje per daug susikaupia. Sergant akne jos sulimpa ir, užuot atsidalijusios nuo odos, užblokuoja plauko maišelį ir užkerta kelią patekti į paviršių liaukų išskirtiems riebalams. Susikaupę riebalai sukietėja ir plauko maišelyje susiformuoja baltieji arba juodieji spuogai.