Spuogai (aknė)

Aknė (spuogai)

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi

 Beveik kiekvienas paauglys patiria nemalonių išgyvenimų dėl spuogų, nors daug kam jų iškyla vos vienas kitas. Nuo 20 iki 25 procentų jaunuolių aknė ilgus metus vargina kaip nuolatinis negalavimas. Aknei būdingas bėrimas nėra paprasti spuogai. Aknės pažeistą veido, kaklo, nugaros ir pečių odą nusėja nedideli balti pūlinukai, juodieji spuogai — komedonai, standūs odos iškilimai — papulės, skausmingi raudoni mazgeliai ir didesni pūlingi patinimai. Pastaroji spuogų rūšis vadinama cistine akne. Jie gali palikti neišnykstančius duobutės pavidalo randus.

  Kam tai gresia?

 • Pirmieji aknės požymiai paprastai atsiranda brendimo laikotarpiu. Kiek žinoma, berniukus spuogais beria dažniau.

 • Polinkis į spuogus nebūtinai paveldimas, nors galbūt aknės tikimybė didesnė, jei jūsų tėvai jaunystėje yra turėję problemų dėl spuogų.

 • Aknė būna įvairaus sunkumo - nuo vos pastebimo odos funkcijų sutrikimo iki aštraus uždegimo. Teigiama, kad lengvos formos aknė paprastai praeina per ketverius metus, bet neretai šis negalavimas trunka 12- 14 metų ir pagaliau išnyksta apie 25-uosius gyvenimo metus.

 • Žinoma nemažai atvejų, kai aknė nustoja varginti tik sulaukus 30 metų, o kartais problemos dėl spuogų galutinai baigiasi tik įžengus į penktąją dešimtį.

Mitai ir tikrovė

 Nuo seno įsišakniję daugybė klaidingų spuogų kilmės aiškinimų. Vienas labiausiai paplitusių mitų - aiškinimas, kad spuogai odą nusėja dėl netikusios mitybos, nešvaros arba dėl abiejų šių blogybių kartu sudėjus. Tai netiesa.

 • Specialūs tyrimai įtikinamai rodo, kad riebus ir keptas maistas bei šokoladas nesukelia aknės. Antra vertus, sveika, subalansuota mityba pagerina bendrą odos būklę.

 • Spuogai iškyla ne dėl nešvarumų ar higienos nesilaikymo. Juodųjų spuogų spalvą lemia plauko maišelį užkimšusių ląstelių išskiriamas pigmentas. Apskritai spuogų turintys žmonės veidą prausiasi kur kas dažniau nei nepažįstantys vargo dėl aknės.

 Pavojingi veiksniai

 Jei turite polinkį į aknę, turite žinoti, kokie veiksniai skatina spuogų susidarymą.

 • Gausus prakaitavimas ir drėgnas klimatas gali paskatinti spuogų protrūkį.

 • Spuogų dažnai padaugėja prieš menstruacijas - greičiausiai tai yra pakitusios hormonų veiklos rezultatas.

 • Nėštumas gali nutraukti aknės eigą. Kai kurioms moterims nėštumo metu spuogai visiškai išnyksta, tačiau atsinaujina po gimdymo. Būna ir priešingai - pastojus spuogų dar labiau pagausėja arba atsiranda iš naujo, nors prieš nėštumą aknė jau buvo išnykusi.

 • Aknę gali paskatinti kai kurie medikamentai, pavyzdžiui, kortikosteroidai arba vaistai nuo epilepsijos. Kai kurios moterys skundžiasi, kad spuogai beria odą nuo kontraceptinių piliulių.

 • Viskas, kuo tepate odą, - dekoratyvinė kosmetika, kremas, - gali paskatinti spuogų protrūkį. Pasitarkite su gydytoju, kaip pagal savo odą išsirinkti veido ir kūno priežiūros bei kosmetikos priemones.

 • Nors aknė yra susijusi su lytinių hormonų veikla, seksualinis aktyvumas ar pasyvumas spuogų susidarymui neturi įtakos.

 

  Aknės priežastys

 Dermatologai aknės priežastis mėgina sieti su lytiniu hormonu testosteronu, kurio itin padaugėja brendimo laikotarpiu. Spuogai ir pūlinukai iškyla dėl sutrikusios odos riebalų liaukų veiklos. Dėl tam tikrų priežasčių šios liaukos pernelyg jautriai reaguoja į normaliai padidėjusį testosterono kiekį. Liaukos išskiria kur kas daugiau ir lipnesnių nei įprasta riebalų, kurie užkemša plauko maišelį ir paskatina bakterijų, kurių nuolat būna odos paviršiuje, dauginimąsi. Gausiai išskiriamų tirštų riebalų ir bakterijų sąveikos rezultatas - uždegimas ir raudoni, pūlingi spuogai.

 • Spuogai gali palikti neišnykstančias duobutes ir randus. Įdrėskus spuogą gali likti dar didesnis randas.

 • Dar viena galimų aknę sukeliančių priežasčių- plauko maišelį užkemšančios ląstelės, kurių maišelyje per daug susikaupia. Sergant akne jos sulimpa ir, užuot atsidalijusios nuo odos, užblokuoja plauko maišelį ir užkerta kelią patekti į paviršių liaukų išskirtiems riebalams. Susikaupę riebalai sukietėja ir plauko maišelyje susiformuoja baltieji arba juodieji spuogai.


 Aknės gydymas

 Gera naujiena turintiems problemų dėl spuogų: sukuriama vis daugiau efektyvių priemonių, leidžiančių palengvinti negalavimo eigą. Šių priemonių pasirinkimas įvairuoja nuo prekybos centruose ir vaistinėse parduodamų preparatų iki stipriai veikiančių medikamentų, kuriais gydoma tik ligoninėse.

 Kaip gydytis namie

 • Jei aknės forma nesunki, ją galima gydyti benzoilperoksido kremu ar losjonu, kurių galima įsigyti parduotuvėse.

 • Kad minėti preparatai veiktų efektyviau, jais reikia ištisai tepti odos paviršių, ne vien spuogus. Jei iš karto nematyti laukiamų rezultatų, gydymą reikia tęsti ne mažiau kaip dvi savaites. Daugelį aknę gydančių priemonių reikia naudoti mažiausia du mėnesius, kad pajustumėte realią naudą.

 • 60 procentų nesunkios aknės formos atvejų padeda saulės spinduliai. Greičiausiai dėl šios priežasties daugelis spuogų turinčių žmonių, atostogaudami šilto klimato kraštuose, pastebi teigiamų odos pokyčių. Vietoj saulės vonių taikoma ir ultravioletinių spindulių terapija, tačiau šį gydymo metodą pamažu išstumia naujai atrandamos efektyvesnės gydymo priemonės.

 Randų šalinimas

 Sergant akne, odą gali subjauroti spuogų palikti randai ir duobutės. Naikinti jų pėdsakus padeda estetinė chirurgija ir gydymas lazeriu.

 • Odos abrazija - vienas gydymo metodų, kai, vaizdingai tariant, nuobliuojamas randų pažeistas viršutinis veido odos sluoksnis. Ši procedūra gerokai pažeidžia odą ir dažnai nėra efektyvi.

 • Spuogų palikti randai šalinami ir lazeriu. Per vieną seansą galima pakoreguoti viso veido odos paviršių. Lazeriu pašalinamas labai plonas odos sluoksnis - taip išlyginami randai ir rezultatai paprastai būna labai geri. Šis metodas mažiau efektyvus gydant po spuogų likusias duobutes, tačiau irgi padeda.

 • Vienas estetinės chirurgijos metodų šalinti neišnykstančius spuogų pėdsakus -kolageno injekcijos, tačiau šio gydymo rezultatai nėra ilgalaikiai ir tinka gydyti ne visus randus.

Kaip sau padėti

 • Kasdien du kartus valykite veidą jums tinkama priemone, prieš miegą būtinai nusivalykite makiažą. Visiškai nereikia valyti odos daugiau nei du kartus.

 • Preparatais nuo aknės tepkite visą išbertą odą, ne vien spuogus.

 • Naudokite neriebią dekoratyvinę kosmetiką. Antra vertus, jums nebūtinos medikamentų prisotintos ar nuo alergijos apsaugančios kosmetikos priemonės.

 • Jei aknę gydantys preparatai pernelyg sausina odą, tepkite ją riebiai odai tinkamu drėkinamuoju kremu.

 • Aknė nėra užkrečiama, todėl nepavojinga naudotis spuogų turinčio žmogaus kempine ir šluostytis tais pačiais rankšluosčiais. Antra vertus, visada higieniškiau kiekvienam naudotis atskira kempine ir rankšluosčiu.

 • Nemėginkite išspausti spuogų. Dėl to gali susidaryti randai.

 • Veido neapskleiskite plaukais, ypač jei jie linkę riebaluotis, apskritai kuo mažiau lieskite veido odą.

 Gydytojo teikiam pagalba

 • Jei parduotuvėje įsigytos priemonės nepadeda arba jei negalavimas dar labiau pasunkėjo, tolesnis etapas turėtų būti vietinio pobūdžio gydymas antibiotikais, skirtais gydytojo. Šie vaistai mažina bakterijų kiek odos paviršiuje ir slopina uždegimą. Geriamieji antibiotikai veikia tuo pačiu principu.

 • Stipresnis preparatas yra tretinoinas, vitamino A darinys. Jis slopina riebalų liaukų veiklą ir kartu naikina juoduosius spuogus bei išvalo užkimštas poras.

 • Sunkesniais atvejais, kai nepadeda kitos priemonės, skiriamas gydymas izotretinoinu — taip pat sintetiniu vitamino A dariniu. Tai itin efektyvūs vaistai, tačiau juos vartojant yra nemaža šalutinio poveikio rizika — neretai oda pradeda raudonuoti ir luptis. Izotretinoinu jokiu būdu negalima gydytis nėščioms moterims (Nėštumo laikotarpiu vartojamas izotretinoinas gali būti viena kūdikio apsigimimų priežasčių. Prieš pasiryžtant gydytis šiais vaistais būtina suvokti jums gresiančią riziką.)

 Laikas viską gydo

Aknė yra vienas iš savaime praeinančių odos negalavimų — dažnai be jokio gydymo staiga išnyksta visi spuogai ir bėrimas nebeatsinaujina. Vis dėlto savaiminio pasveikimo kartais tenka laukti labai ilgai. Gydymas reikalingas palengvinti ligos eigą ir apsaugoti odą nuo pažeidimų.

Dažniausiai užduodami klausimai apie spuogus (aknę)

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi

 Kas yra spuogai?

 Spuogai yra plauko-riebalinės liaukos maišelio funkcinio vieneto liga, pasireiškianti uždegiminiais ir neuždegiminiais bėrimo elementais. Pastaruosius vadiname komedonais. Paprastieji spuogai yra dar tiksliau vadinami acne vulgaris. Yra kitų tipų spuog- pavyzdžiui, atsiradę dėl aplinkoje esančių riebiųjų medžiagų poveikio, kai kurių angliavandenilių ir t.t. Spuogai yra susiję su kiekybiškai padidėjusia riebalų ekskrecija.

  Komedonai (baltagalviai ir juodagalviai) yra plauko- riebalinės liaukos maišelio angos viduje esančio raginio sluoksnio (stratum corneum) nenormalaus formavimosi, sutrikusio atsiskyrimo (nusilupimo) bei riebalų ir žvynelių (pleiskanėlių) susilaikymo cistos forma padarinys. Taip išsiplėtęs plauko- riebalinės liaukos maišelis yra iškart po odos paviršiumi. Uždegimas, prasidedantis daugiausia dėl komensalinės bakterijos Propi-onibacterium acnes dauginimosi riebalų pripildytame komedone, pasireiškia papulėmis, pustulėmis, mazgeliais ir didelėmis pūlių sankaupomis, kartais (klaidingai) vadinamomis cistomis. Uždegimui nurimus gali likti įvairių rūšių randų ir epiderminių cistų (3.1 pav.).

 Spuogai susidaro tose kūno vietose, kur yra daugybė plauko- riebalinės liaukos maišelių,- pirmiausia veide, nugaroje, krūtinėje ir pečiuose.

 Kiek laiko trunka spuogai?

 Tai labai svarbus klausimas asmeniui, kenčiančiam nuo spuogų, tačiau jis kaip tik toks, į kurį negalima atsakyti. Dauguma spuogų nepraeina mažiausiai keletą metų.

 Ar spuogai visada yra paauglių liga?

 Ne. Nors spuogai dažnai prasideda tarp 12 ir 14 metų ir pasiekia kulminaciją apie 16-17 metus mergaitėms ir 17-19 metus berniukams, jie tikrai išlieka iki 20-ųjų metų ir vėliau. Kai kuriems žmonėms jie pradeda vystytis tik po paauglystės ir mažiau pasiduoda gydymui. Apie 15% keturiasdešimtmečių moterų vis dar turi problemų dėl spuogų.

 Taip pat yra ir vaikų spuogų forma, tik daug retesnė. Ji pasireiškia netrukus po gimimo ir gali būti motinos androgenų, praeinančių per placentą ir stimuliuojančių riebalines liaukas, rezultatas. Ji dažnesnė berniukams, gali trukti iki 3 metų ir gali rodyti, kad turintiems šį pažeidimą suaugus išsivystys sunkios formos spuogai.

 Koks yra skirtumas tarp spuogų ir rožinės?

 Rožinė neturi nieko bendra su spuogais: ji nėra koncentruota aplink plauko- riebalinės liaukos maišelius ir nėra susijusi su padidėjusia riebalų gamyba, ar su P. acnes. Vadinasi, klaidinga šią būklę vadinti senuoju „raudonųjų spuogų" vardu. Esant rožinei aptinkamos papulės ir sterilios pustulės eriteminiame ir teleangiektazijų fone. Dažnas ir veido raudonis, galintis pasireikšti ankščiau už kitus ligos požymius. Nėra komedonų. Rožinė dažnai pasireiškia ant iškilių kaktos, skruostų, nosies ir smakro sričių. Ilgainiui gali atsirasti ir pastovus veido odos pabrinkimas. Akių simptomai dažni, o kartais gali išsivystyti ir potencialiai sunkus keratitas. Vis dėlto liga pasiduoda gydymui antibiotikais- vietiškai metronidazoliu ir geriamais tetraciklinais.

 Ar perioralinis dermatitas yra spuogų forma?

 Ne, perioralinis dermatitas yra uždegiminė būklė, kuri skiriasi nuo spuogų ir rožinės. Dažniausiai jis pasitaiko jaunoms moterims. Bėrimas susideda iš smulkių papulių ir pustulių, paprastai raudoname fone, tipiškai išsidėstęs apie burną. Kartais pažeidimai atsiranda ant akių vokų ir apie antakius. Nėra komedonų, padidėjusios riebalų gamybos ir P. acnes įtakos. Dauguma, bet ne visi atvejai yra susiję su vietinių steroidų naudojimu ant veido. Dar vienas gydymo rūšies panašumas- dažnai 6 savaites- 3 mėnesius gydoma geriamais tetraciklinais.

Kokiais požymiais reiškiasi gramneigiamas folikulitas?

 Spuogų pablogėjimas žmonėmss, ilgai vartojantiems antibiotikus, ypač kai yra staigus pustulių protrūkis, charakteringa raiška. Pažaidos gali būti daug gilesnės ir mazgelinės. Šią būklę gali sukelti daugybė gramneigiamų bakterijų. Jei įtariate ją, siųskite tirti pustulių turinio mėginį. Dažniausiai geriausia gydyti geriamuoju izotretinoinu. Jei šis vaistas neprieinamas, paprastai padeda amoksicilinas.

 

 Kas yra acne fulminans?

 Šiuo terminu apibūdinama sisteminė liga, kurią sukelia pernelyg stiprus imuninis atsakas į spuogų bakteriją P. acnes. Paprastai būna staigi pradžia su plačiai išplitusiais sunkios eigos uždegiminiais spuogų bėrimo elementais. Kartu pasireiškia karščiavimas, silpnumas, svorio netekimas, anoreksija ir išplitę kaulų bei sąnarių skausmai, žymi leukocitozė ir lizinės kaulų pažaidos. Kartais šią retą būklę sukelia Epstein- Barr virusas, anksčiau ji buvo siejama su gydymu testosteronu. Tokia forma dažniausiai gydoma geriamuoju izotretinoinu, o sisteminiai simptomai- prednizolonu.

 Ar spuogai vystosi dėl to, kad oda per riebi?

 Nors spuogai pasireiškia asmenims, kurių riebalinių liaukų ekskrecija stipri, riebalų sluoksnis ant odos paviršiaus nesukelia spuogų. Paradoksas: pavieniai plauko- riebalinės liaukos maišeliai, kuriuose atsiranda komedonai ir kiti pakitimai, palaipsniui užsikemša ir nebeišskiria riebalų į odos paviršių. Pagrindinė riebalų gamybos ir ekskrecijos varomoji jėga yra androgeniniai hormonai, kurių kiekis nebūtinai yra padidėjęs. Plauko- riebalinės liaukos maišelis esant spuogams yra jautresnis normaliems cirkuliuojančių androgenų kiekiams nei esant normaliai odai ir gamina daugiau riebalų. Latakai užsikemša dėl per didelio epitelio augimo ir atsisluoksniavusių keratinocitų kaupimosi. Latako užakimas ir padidėjęs riebalų kiekis sukuria puikią aplinką augti P. acnes bakterijoms, dėl to vystosi uždegimas ir kaupiasi pūliai.

 Ar dieta veikia spuogus?

 Medicinos mokslas ir pacientų nuomonė šiuo klausimu dažnai nesutampa. Nors 1950 m. buvo plačiai mokoma, kad spuogų atsiradimą sąlygoja maistas, ypač tam tikri riebalai ir šokoladas, todėl dar ir šiandien daugybė kenčiančių nuo spuogų žmonių yra tuo įsitikinę, tačiau nėra patikimų įrodymų, kad angliavandenių, lipidų vartojimas ar bet kokie kiti mitybos ypatumai apskritai yra svarbu.


 

 Kokie yra spuogų sąlygoti pažeidimai?

 Pirminį pažeidimą (kamščio susidarymą) žymi mikrokomedonai, jie gali didėti arba praplyšti ankstyvoje stadijoje sukeldami uždegiminių pažaidų formavimąsi. Komedonai gali būti arba uždari (baltagalviai), arba atviri (juodagalviai). Atvirų komedonų juodumas neturi nieko bendra su nešvara-jj lemia odos pigmentas melaninas, esantis latakėlyje. Uždegiminės pažaidos yra papulės arba pustulės. Papulės atsiranda, kai užsikimšęs latakėlis praplyšta ir riebalai patenka j aplinkinius audinius. Kai trūksta mikrokomedonai, papulės matomos be įprastai spuogus lydinčių gausių komedonų. Pustulės formuojasi dėl infekcijos latakėlio viduje.

 Iš mazgelių ir „cistų" paprastai vystosi gilesnės pažaidos, pereinančios ir į tikrąją odą, - dėl to atsiranda randų. Mazgeliai yra kietesni ir uždegimiški, o išsivysto tokiu pačiu būdu kaip ir papulės, t. y. praplyšus didesniam komedonui. Vadinamosios „cistos" iš tikrųjų yra dviejų ar trijų mazgelių susiliejimas, kai jie irdami susisiekia tarpusavyje formuodami pūlių maišelius.

 Ar yra atsparumo vaistams problema?

 Kai P. acnes bakterija tampa atspari antibiotikams, o tada gydymas gali nebepadėti. Kadangi infekcijos reišmė spuogų išsivystimui nėra pati svarbiausia, todėl tai dažnai nėra tokia problema, kokia galėtų būti. Kitokie gydymo būdai taip pat gali skatinti bakterijų žūtį, ypač benzoilo peroksidas, todėl vienas iš būdų įveikti rezistentiškumą - naudoti jį kartu su geriamaisiais antibiotikais. Net jei pacientas nenori naudoti benzoilo peroksido nuolat, vienos savaitės kursas kas 4 savaitės sunaikins rezistentiškas bakterijas ir pagerins antibiotikų veiksmingumą. Į kai kurių vietinių antibiotikų sudėtį įeina cinkas, kuris, manoma, taip pat padeda įveikti rezistentiškumą.

 Kiek ilgai turi trukti gydymas?

 Lengviausia atsakyti dėl geriamojo izotretinoino: dauguma žmonių vartos jį 4—6 mėnesius, o po to tolesnio gydymo gali nebereikėti. Gydant vietiškai, žmogus pats nusprendžia, kada reikėtų baigti, ir jei po to spuogai vėl atsiranda, gydymas tęsiamas. Dabar geriamieji antibiotikai nebeduodami tokiais ilgais kursais kaip anksčiau, todėl juos paskyrus paciento būklė turėtų būti iš naujo vertinama vėliausiai po 6 mėnesių.

 Kelia nerimą ilgalaikis kociprindiolio (Dianette) vartojimas - šis preparatas daugiau neberekomenduojamas vartoti kaip kontraceptikas, nes gali sąlygoti didesnę smegenų kraujagyslių komplikacijų riziką nei mažesnė „standartinių" geriamųjų kontraceptikų dozė.

 Dabartinė nuostata - nutraukti kociprindiolio vartojimą praėjus 3- 4 mėnesiams po to, kai spuogų nelieka, ir pereiti prie alternatyvaus kontraceptiko, jei toks poveikis taip pat buvo pageidautinas, nors prireikus gali vėl būti skirtas gydymo kursas.

 Jei minociklinas vartojamas ilgą laiką, rekomenduojama kas 3 mėnesius tikrinti kepenis ir antinuklearinius antikūnus (dėl galimo hepatotoksiškumo ir vaistų sukeltos raudonosios vilkligės), taip pat apžiūrėti odą siekiant nustatyti, ar neatsirado melsvai pilka pigmentacija.

 Kokie skirtingi gydymo būdai taikomi ligoninėje?

 Jungtinėje Karalystėje išrašyti geriamojo izotretinoino receptą gali tik konsultuojantis dermatologas, nors kai kuriose kitose šalyse tvarka kitokia. Konsultantai taip pat turi daugiau patirties, kaip naudoti didesnes antibiotikų dozes ir kai kuriuos retesnius antibiotikus, pvz., trimetoprimą.

 Prie kitų galimimų gydymo būdų, prieinamų antriniame pagalbos lygmenyje, priklauso steroidų injekcija siekiant išvengti randų ir gydyti izoliuotas mazgines-cistines pažaidas, didelių komedonų prideginimas elektra, kosmetinio maskavimo patarimai, odos paviršiaus atnaujinimas lazeriu, cheminis odos atsluoksniavimas, dermabrazija ir užpildų injekcijos į įdubusius randus.

 Ar yra kokie nors randų gydymo būdai?

 Uždegimui nurimus gali likti įvairių tipų randų. Perteklinė kolageno sankaupa sąlygoja hipertrofinį randą (šis palaipsniui suplokštėja) ar keloidą (šis ne tik neišnyksta, bet laikui bėgant gali didėti toliau). Audinio netektis gali sąlygoti vadinamąjį ledo kirtiklio randą, kitokius odos paviršiaus nelygumus, baltus plokščius randus ir židinines baltas perifolikulines (aplink plauko maišelio angą) pažaidas. Randai laikui bėgant gali tapti ne tokie žymūs.

 Įsitikinus, kad hipertrofinis randas ar keloidas negerėja, keletą savaičių patartina naudoti stiprų vietišką steroidą, o jei poveikio nėra, dažnai padeda steroidų injekcija į pažaidos vietą. Kraujagysliniai keloidai gydomi impulsiniu dažo lazeriu.

 Kelių ryškių ir gilių ledo kirtiklio randų išvaizdą galima pagerinti juos išpjaunant. Plokščius ar beveik plokščius randus galima sušvelninti paviršių atnaujinančiais lazeriais (pvz., ultrapulsinis anglies dioksidas, neodimiumas:YAG ir erbiumas:YAG). Patyrusiomis rankomis galima sėkmingai išmėginti ir senesnius gydymo būdus, pvz., cheminį atsluoksniavimą ir dermabraziją, nors šie metodai patys gali sukelti randėjimą ir pigmentacijos problemas. Banguotas įdubas galima pripildyti kolageno ar kokių nors naujesnių medžiagų, tačiau injekciją reikia kartoti, o kai kurios tam naudojamos priemonės sukelia nepageidaujamus šalutinius reiškinius.

 Ar galima gydytis šviesa arba lazeriais?

 Lazeris spinduliuoja vienodo ilgio koherentinės šviesos bangas. Lazeriai ir kai kurie kiti ne-koherentinės šviesos šaltiniai yra naudojami gydant spuogus, daugiausiai komerciniame sektoriuje. Taikoma ir fotodinaminė terapija (iš pradžių porfirino pirmtakas, paskui šviesos ekspozicija). Kai kurie iš šių gydymo būdų buvo įvertinti kontroliuojamuose tyrimuose, bet yra tik keletas adekvačių palyginimų su kitais gydymo būdais.

 Lengvo/vidutinio sunkumo spuogus veiksmingai pamėginta gydyti impulsiniu dažo lazeriu, 1450 mm diodiniu lazeriu, mėlyna šviesa, mėlyna ir raudona spalva ir fotodinaminė terapija. Tikriausiai šių gydymo būdų veikimo mechanizmai yra skirtingi, todėl prieš rekomenduojant juos taikyti plačiai reikalingi papildomi tyrimai. Daug sunkesnio laipsnio spuogų atvejų nebuvo įtraukta į tyrimus arba neparodė aiškaus atsako į tokį gydymą.

 Lazeriais (impulsiniu dažo, ultrapulsaciniu anglies dioksido, neodimiumo:YAG ir erbiumo:YAG) mėginama gydyti kai kuriuos randus, galinčius atsirasti po aknės.

 Ką bendrosios praktikos gydytojas turi omenyje sakydamas, kad mano spuogai yra „vidutiniai"?

 Yra keletas skirtingų spuogų sunkumo vertinimo skalių; kai kurios jų labai sudėtingos ir naudojamos mokslo tikslais vertinant gydymo naudą. Labai apibendrintai galima įvardyti keturis spuogų sunkumo laipsnius. Laipsnis atspindi spuogams būdingų pažaidų rūšį ir skaičių, taip pat bet kokį randėjimą, kuris sąlygos pigmentacijos pokyčius tamsesnėje odoje. Tie patys spuogai skirtingose kūno dalyse gali būti vertinami skirtingu laipsniu (pvz., lengva ant veido, bet sunki ant nugaros). Psichologinis sutrikimas taip pat turėtų būti įvertintas. Jei esate labai nusiminęs dėl savo spuogų, tas nusiminimas vienu laipsniu pasunkina jūsų spuogus, palyginti su ta situacija, jeigu vertintumėte spuogus tik pagal poveikį savo išvaizdai.

 Ar spuogų eiga sunkesnė esant tamsiai odai?

 Svarbus spuogų skirtumas tamsioje odoje yra tas, kad uždegiminis komponentas ne toks ryškus, bet pasekmės - použdegiminė hiperpigmentacija, pasireiškianti juodais lopeliais, yra labai ryški. Kitas skirtumas yra dažnesnis keloidinis randėjimas. Plaukų priežiūros priemonės taip pat gali būti spuogų priežastis, todėl apie tai reikėtų pagalvoti, jei ant kaktos ir smilkinių atsiranda spuogų.

 Dėl pigmentacijos ir keloidinio randėjimo tamsios odos spuogai turėtų būti gydomi agresyviau ir kaip vienu „laipsniu" sunkesni.

 Mano spuogai visada pablogėja kaip tik prieš menstruacijas - kaip šito išvengti?

 Spuogai gali atsirasti ir išnykti kartu su menstruacijomis, todėl jums vertėtų pasitarti su savo gydytoju apie galimybę pabandyti hormoninį vaistą

 Jei retinoidai gaunami iš vitamino A, ar galiu tiesiog gerti vitamino A tabletes?

 Retinoidai kildinami iš natūralaus ar sintetinio vitamino A, bet vartoti patį vitaminą A nerekomenduojama. Kaip ir dauguma „natūralių" medžiagų jis gali būti gana toksiškas ir gali pažeisti jūsų kepenis. Tai ypač svarbu vaikams ir nėščioms moterims. Buvo atlikta keletas bandymų su mažomis vitamino A dozėmis, bet įtikinama jų nauda nebuvo įrodyta.

 

Dar apie spuogus...

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi

Visi svajojame turėti lygią, švelnią odą, kurią nereikėtų atidžiai prižiūrėti. Tačiau daugeliui oda kelia įvairiausių problemų. Šį kartą - apie spuogus ir spuogelius. Vienos moterys sielvartauja dėl nuolat skausmingais spuogais nusėto veido, kitos - dėl kartais atsirandančių nežinomos kilmės spuogelių. Visais atvejais pirmiausiai reikėtų kreiptis į gydytoją dermatologą ar kosmetologą, nes į spuoguota oda - serganti.

Spuogai ir jų atsiradimo priežastys

Spuogai yra odos reakcija, sąlygota riebalinių liaukų uždegimo. Jie gali būti paveldėti arba atsirasti sutrikus vidaus sekrecijos liaukų, skrandžio ir žarnyno veiklai, persirgus infekcine liga, mažakraujyste, pervargus, esant riebiai, porėtai veido odai, o ypač - sergant seborėja.

Seborėja - tai odos riebalų apykaitos sutrikimas. Riebalų liaukos išskiria per daug riebalų, kurie būna chemiškai pakitę. Seborėja serganti oda greitai rausta, riebaluojasi, blizga, yra jautri uždegimams ir infekcijoms. Be to, dažnai patologiškai pakinta: per lytinį brendimą išsiplečia poros, atsiranda baltųjų ir juodųjų inkštirų, jaunatvinių spuogų; vyresniame amžiuje prasideda seborėjinė egzema, išberia pūlingieji ir raudonieji spuogai. Seborėja būtina gydyti.

Juodieji inkštirai

Juodieji inkštirai išmargina visą veidą arba atskiras jo dalis, linkusias labiau riebaluotis - kaktą, nosį, smakrą. Kartais jų būna ir ant kūno. Juodieji inkštirai atsiranda dėl sustiprėjusios riebalų liaukų sekrecijos. Odoje išsiskiria chemiškai pakitę riebalai, kurie užpildo išsiplėtusias poras, dirgina epidermio ląsteles. Jų šerpetos susimaišo su riebalais bei dulkėmis ir užkemša riebalų liaukų latakus. Spaudžiant inkštirą pirštais, odos paviršiun išlenda balzgana masė. Juoda viršūnėlė - ne vien nešvarumai, o daugiausia oksiduota epidermio ląstelių raginė medžiaga. Jeigu atsiradus juodiesiems inkštirams odą tinkamai prižiūrėsite (reguliariai lankysitės kosmetikos kabinete, laikysitės higienos), neįeisite spuogams plisti arba jų visiškai atsikratysite.

Baltieji inkštirai

Baltųjų inkštirų dažniausiai atsiranda ant smilkinių, skruostų, akių vokų. Baltieji inkštirai - soros grūdo dydžio iškilę su-kietėjimai. Jie susidaro užsikimšus riebalų liaukų ištekamiesiems kanalams. Baltuosius inkštirus galima pašalinti tik mechaniškai valant veidą kosmetikos kabinete.

Pūlingi spuogai

Negydant seborėjos, nešalinant juodųjų inkštirų, ima formuotis spuogai, kurie greitai supūliuoja. Jie dažniausiai kyla labai riebioje ir storoje odoje. Daugelis turi blogą įprotį pūlingus spuogus krapštinėti, kasytis - tada jie dar į labiau išplinta.

Spuoguotos odos priežiūra

Įsidėmėkite: negalima dainai liesti odos pirštais, spaudyti iškilusių pūlingų spuogų, nes užkrėsite visą veido odą.

Odą, kurioje dažnai atsiranda spuogų, labai rūpestingai prižiūrėkite. Dabar vaistinėse ar kosmetikos parduotuvėse galite įsigyti specialiai spuoguotai odai skirtų dezinfekcinių priemonių. Bet atsiminkite: jeigu veido oda neišvalyta mechaniniu būdu (o tai gali atlikti tik specialistas), netgi labai gera ir brangi priemonė į odą neįsiskverbs ir jos neveiks. Naudojant tinkamas kosmetines priemones, odos neberia, mažiau išsiskiria riebalų, poros neužkemšamos. Vakare veido odą valykite dezinfekciniu tonizuojančiu pieneliu, losjonu ar želė. Jais suvilgytus tamponus keiskite tol, kol paskutinysis bus visiškai švarus. Jokiu būdu negalima naudoti labai stiprių spiritinių valiklių, nes jie dar labiau   dirgina riebalines liaukas. Valiklio sudėtyje turi būti ne daugiau kaip 10- 15% alkoholio (optimaliausia- 7%).