Search

Utėlėtumas

Narių vertinimas: 4 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė neaktyvi
 

Ligos sukėlėjai - utėlės, kraują siurbiantys parazitai. Jų ilgis- nuo 2 iki 5 mm. Skiriamos 3 utėlių rūšys:

1)      galvinė utėlė;

2)      drabužinė ir

3)      kirkšninė.

Visos 3 rūšys yra tik žmonių parazitai, todėl užsikrečiama nuo kito žmogaus, taip pat per užkrėstus drabužius, patalynę. Patelės padeda kasdien po 5-12 kiaušinėlių (glindų), kuriuos pritvirtina prie galvos, lytinių organų plaukų, drabužių raukšlėse. Po 1-2 savaičių išsirita jaunikliai.

Galvos utėlėtumas.Galvinė utėlė

Pagerėjus higienai, pasitaiko rečiau, gal šiek tiek dažniau užsikrečia vaikai ir moterys. Jei žmonės dažnai plauna galvą ir gerai prižiūri plaukus- diagnozuoti sunku. Svarbiausi simptomai:

 1) niežėjimas įkandimo vietoje;

2) nukasymai, hemoraginiai šašai, o supūliavus - piodermijos židiniai;

3) randama glindų ar net pačių utėlių;

4) dėl antrinės infekcijos būna padidėję limfmazgiai;

5) ilgai sergant, gali išsivystyti galvos odos egzema ir susidaryti kaltūnas- susivėlę, sulipę galvos plaukai, kurių negalima iššukuoti.

Drabužinė utėlėGydymui naudojama 10-20% benzilbenzoato emulsija. Ji sunaikina ne tik utėles, bet ir glindas. Iš senesnių priemonių tinka Tinctura veratri, taip pat žibalo ir aliejaus mišinys (lygiomis dalimis). Suvilgius šiuo skysčiu plaukus, galva aprišama sviestiniu (vaškiniu) popieriumi arba ant galvos uždedama plaukimo kepurėlė (vengti ugnies!). Glindos pasišalina, kai galvos plaukai po plovimo suvilgomi silpnu acto tirpalu ir šukuojami tankiomis šukomis, ant kurių dantukų užmaunama vatos. Glindos prie plaukų yra tarsi priklijuotos ir be acto išrinkti jas visas labai sunku.

Drabužių utėlėtumas

 Drabužinės utėlės randamos pas apsileidusius žmones. Jos yra 1/3 didesnės negu galvinės utėlės. Utėlių įkastose vietose kai kuriems žmonėms atsiranda pūkšlių, labai niežti. Yra ūmus ir lėtinis utėlėtumas. Vienkartinis daugelio utėlių užpuolimas,- kai kūno odoje, ypač nugaroje, juosmens srityje, pažastyse atsiranda gausių, dažnai grupėmis, raudonos spalvos pūkšlių .Ūmaus pažeidimo atveju utėlių ir glindų nėra. Ilgai sergant utėlėtumu, anksčiau aprašytose vietose oda esti su įkandimo žymėmis, nukasyta, infiltruota, sustorėjusi, pigmentuota. Nukasymai yra linijiniai, gilūs. Tokia oda vKirkšninė utėlėadinama "valkatų oda". Utėlėtumas dažnai komplikuojasi piodermijomis (impetiga, šunvotėmis). Drabužiuose, ypač siūlėse, yra randama glindų ir utėlių. Dezinfekuojama gamaheksachlorcikloheksanu, karštu lygintuvu. Utėlės gali badauti iki 6 savaičių, bet bijo žemesnės negu -12 °C temperatūros.

Kirkšnių utėlėtumas.

Kirkšninė utėlė yra mažesnė negu galvinė ar drabužinė. Ji plokščia, maždaug 1,5- 2 mm ilgio ir beveik tokio pat pločio. Liga dažniausiai perduodama lytinių santykių metu, retai per patalynę ar drabužius. Utėlės yra beveik odos spalvos, tvirtai nagučiais prikibę prie epidermio ir plaukų. Ant plaukų prisitvirtina ir glindos. Veisiasi gaktos, rečiau pažastų, antakių ir blakstienų srityse. Pilvo odoje ir šlaunų srityse, apie pažastis būna melsvų, apvalių (iki žirnio didumo) dėmių. Niežti dažniausiai naktį, sušilus. Sergant utėlėtumu, plaukai kerpami, geriau skutami, dezinfekuojami drabužiai ir patalynė. Į odą įtrinami priešparazitiniai preparatai: 20% benzilbenzoato emulsija, pilkasis gyvsidabrio tepalas arba 5% baltasis gyvsidabrio tepalas. Patariama tikrinti ir gydyti lytinius partnerius.