Search

Niežai

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi
 

Straipsnio rodyklė

Niežai skirstomi į žmonių, gyvulių, paukščių, javų ir grudų erkių sukeltus niežus.

Žmonių niežai.

Niežų sukėlėjas - niežinė žmogaus erke. Plinta tiesiogiai kontaktuojant - šeimoje, kolektyvuose, darbovietėse, viešbučiuose, pirtyse, dušuose, taip pat per užkrėstus žaislus, sporto inventorių, drabužius. Niežams plisti padeda blogos higienos sąlygos, nešvara, maži butai, perpildyti bendrabučiai.

Niežinė erkėDeja, pastaraisiais metais vėl pagausėjo sergančiųjų niežais. Tai siejama su socialiniais veiksniais: turizmu, gyventoju migracija,  sezoniniais  darbais, mokinių, sportininkų stovyklomis, komandiruotėmis ir kt. Tam įtakos turi ir kitos priežastys: sumažėjęs atsparumas niežams, į muilą nededama heksachlorano, sukėlėjas atsparus vaistams, ligoniai pavėluotai kreipiasi į gydytoją, nustatoma klaidinga diagnozė, nepakankama dezinfekcija, gyventojams trūksta žinių apie niežus, paplitęs promiskuitetas (daug lytinių partnerių).

 Žmonių niežų simptomai

Užsikrėtus niežais, ligos simptomai išryškėja po 1-2 savaičių. Niežų simptomai:

1) niežėjimas;

 2) mazgeliai ar pūslelės būdingose vietose;

3) niežų erkių takai.

 Žmonių niežų erkių patinėliai yra 0,2x0,15, o  patelės - 0,3x0,4 mm didumo. Patelės rausia urvelius odoje ir per keletą savaičių sudeda iki 50 kiaušinėlių. Iš kiaušinėlių išsiritusios lervos subręsta per 14-17 dienų. Erkės odoje ir sukelia svarbiausią simptomą- niežėjimą, sustiprėjantį atsigulus į lovą ir sušilus. Bėrimai dažniausiai lokalizuojasi ant plaštakų (tarpupirščiuose, riešo odoje, apie bambą, juosmens srityje, šlaunų vidinių paviršių, sėdmenų odoje ir krūtų spenelių bei genitalijų odoje. Vaikams, jaunoms moterims pažeidžiami delnai ir padai. Tose vietNiežaiose formuojasi mazgeliai ir pūslelės, o juos nukasius - kraujingi šašai. Erkių takai yra nuo 3 iki 20 mm ilgio. Jie geriausiai matyti plaštakos šonuose, pirštų odoje, ant delnų ir padų, kur storesnis raginis odos sluoksnis. Patepus rašalu pažeistas vietas ir po to nuvalius spiritu, išryškėja erkių takai, nes erkių urvelyje susikaupia dažai ir jie aiškiau matyti. Odos bėrimų gali būti daug ir gali būti pažeista visa oda (norvegiški niežai esant imuniniam deficitui) arba bėrimu labai mažai, net sunku rasti. Deja, net 45% žmonių yra mažasimptominė niežų forma. Jiems niežti tik truputį arba visai neniežti (15-20%). Tokiems ligoniams būna nepažeistos plaštakos, rankų tarpupirščiai, krūtų speneliai. Ypač sunku diagnozuoti niežus vaikams, sergantiems alerginėmis ligomis (egzema, dilgėline, atopiniu dermatitu), nes kartais ir įsisenėję niežai gali komplikuotis kitomis odos ligomis. Kita svarbi niežų komplikacija - piodermijos (impetiga, šunvotes, limfiniu mazgų uždegimas, abscesai.

Žmonių niežus galima supainioti su odos niežėjimu, utėlėtumu, gyvulių ir paukščių niežais, maisto produktų erkių sukeltais niežais, vabzdžių ir parazitų įkandimais, įvairiais odos alerginiais bėrimais.

Žmonių niežų gydymas

 Žmonių niežai gydomi įvairiais vaistais: 20% benzilbenzoatu,   heksachlorcikloheksanu,   5% permetrmo kremu ir seniai naudojamais vaistais - 33% sieros tepalu, Vilkinsono tepalu, Demjanovičiaus metodu.

 Aprašysime gydymo metodus: Jakutino kremas arba žele yra nedažantis ir bekvapis vaistas, sunaikinantis erkes   ir  lervas,   bet  nesunaikinantis kiaušinėlių. Todėl siūloma po 3 dienų gydymą kartoti. Ligonis prausiasi muilu ir pašalina nuo odos riebalus. Poto nusišluosto odą ir kruopščiai Jakutinu įtrina visą kūną nuo kaklo iki padų. Po 12-24 vai. nusiprausia vonioje arba po dušu. Tokia procedūra kartojama po 3 dienų. Drabužiai ir patalynė turi būti virinami, o jeigu negalima virinti, plaunami ir lyginami_ karstu lygintuvu. Viršutiniai drabužiai arba baltiniai, kurių negalima virinti ir lyginti, 5 dienas laikomi atskirai. Jakutinu būtinai gydomi ir nesergantys, bet su ligoniais bendraujantys asmenys.