Search

Kandidamikozė

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi
 

Straipsnio rodyklė

 Tai odos, gleivinių ir vidaus organų pažeidimai, kuriuos sukelia balkšvagrybių (Candida genties) grybeliai. Nustatyta, kad balkšvagrybiai, pažeidžiantys žmogaus odą, vegetuoja ant vaisių ir daržovių. Ypač daug jų būna ant pradėjusių gesti obuolių ir kriaušių. Net vaisių masėje, iš kurios gaminama karamelė ar uogienės, buvo rasta šių grybelių. Baltųjų balkšvagrybių randama daugiau negu ant 20% sveikų žmonių odos, gleivinės, išmatose. Susergama tuomet, kai sumažėja organizmo atsparumas ir susidaro palankios sąlygos grybeliui daugintis.

Kandidamikozių formavimąsi skatina traumos, padidėjusi drėgmė, odos maceracija prausiantis voniose ("vonios mikozės"), po dažnų kompresų. Nustatyta, kad dažniau serga pirčių, plaukimo baseinų darbuotojai, indų plovėjos, gazuoto vandens pardavėjai, namų šeimininkės. Svarbiausi yra endogeniniai veiksniai. Pradėjus gausiai vartoti antibiotikus, gliukokortikoidus, citostatikus vis dažniau pasitaiko lėtinių ir ūminių kandidamikozių ne tik odoje ir gleivinėse, bet ir vidaus organuose. Pastaraisiais metais kandidamikozėmis susidomėjo terapeutai, chirurgai, pediatrai, infekcinių ligų gydytojai ir kt. Labai smarkiai išplinta balkšvagrybis sergant žmogaus imunodeficitu (AIDS). Ligoniui dažnai iššunta kirkšnių ir sėdmenų raukšlės. Tuomet atsiranda ryškių ribų, melsvai rožinės spalvos odos paraudimas. Židinio krašte epidermis būna apsilupęs. Gali būti pažeista oda- raudoni, pleiskanojantys bėrimai, pūslelės, erozijos. Jei suserga žindyvės ar maitinančios motinos, tai jų krūtų speneliuose atsiranda patinimas, oda parausta, pleiskanoja, įtrūksta.

 Jų kūdikiai suserga pienlige- burnos gleivinės kandidamikozė. Iššunta oda lūpų kampučiuose, burnos gleivinė pasidaro maceruota, pilkšva ar balta, su erozijomis. Lūpos paburksta, parausta, pleiskanoja. Pažeistas vietas skauda, degina. Iššutimas gali būti rankų tarpupirščiuose, ypač tarp 3 ir 4 pirštu, nes tos vietos blogiau vėdinasi. Suaugusiems žmonėms gali būti pažeisti nagų kranteliai ir nagai. Nago krantelis parausta, patinsta, o po kelių dienų iš po nago išteka arba išspaudžiama tirštų pūlių. Tuomet nagas pasidaro nelygus, pilkas, minkštas, sustorėja. Procesas trunka keletą mėnesių ar net metų.

 Kandidamikozinis burnos gleivinės uždegimas- labiausiai paplitusi vaikų burnytės pažeidimo forma. Sergant šia liga, mažylio burnos gleivinė parausta, joje matyti baltų taškinių židinėlių - dažnai gausių ir erozinių. Panašūs pažeidimai būna liežuvio, tonzilių srityse.

 Sergant varpos galvutės ir apyvarpės vidinio lapelio uždegimu, pažeistas vietas niežti, degina, jos parausta, apsitraukia pilkai baltomis apnašomis, gali prasidėti erozija. Kartais taip pat pažeidžiamos moterų išorinės genitalijos ir makštis. Balkšvagrybiai gali sukelti šlaplės, šlapimo pūslės uždegimą. Balkšvagrybis yra antigenas sukeliantis alergines reakcijas. Alerginiai bėrimai būna riboti ir generalizuoti (dėmių, pūkšlių, mazgelių, net egzemų pavidalo). Reta, bet sunki yra lėtinė generalizuota vaikų kandidamikozė. Liga prasideda pienlige, o generalizuojasi vaikui gavus daug antibiotikų. Pažeidimas išplinta visoje burnos gleivinėje: liežuvis atrodo tarsi klostėtas, formuojasi lūpų kampų kandidamikozinis uždegimas, pasireiškiantis apatinės lūpos makrocheilija (labai didelė lūpa). Židinių pagrindas infiltruojasi, atsiranda šašais apsitraukusių mazgų. Tokių vaikų dantys būna pažeisti karieso, tamsios spalvos, net juodi. Dantų nuolaužose randama balkšvagrybių. Vėliau ant veido, galvos, kojų ir rankų atsiranda raudonų, infiltruotų, pleiskanojančių dėmių ir gilių granulominių židinių. Taip pat pažeidžiami nagai ir nagų kranteliai. Tokie vaikai dažnai serga plaučių uždegimu, viršutinių kvėpavimo takų kataru, viduriuoja. Gausiai išberti mažyliai karščiuoja (iki 38-39 °C), išsenka, blogai auga.

 Kandidamikozėmis sergantys ligoniai kruopščiai tiriami ir gydomi. Paviršinė odos ir gleivinių kandidamikozė gydoma anilino dažais (1-2% vandeniniais ir spiritiniais tirpalais), klotrimazolio skysčiu ar kremu, nistatino, levorino ir dekamino tepalais. Kai pažeista burnos gleivinė, patartina ją skalauti vandeniu su soda, čiulpti dekamino tabletes, tepti anilino dažais.