Search

Vėjaraupiai

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi
 

Straipsnio rodyklė

Žodžių junginys „vaikiška liga“– senas kaip pasaulis. Daugelis iš mūsų mano, kad šioje srityje nieko naujo būti negali ir vaikus gydo pagal prosenelių receptus. Vis dėlto jie klysta. Dėl mokslo laimėjimų per pastaruosius metus supratimas apie daugelį vaikų ligų ir jų gydymą stipriai pakito. Viena tokių ligų– vėjaraupiai.

 Kad užsikrėstum vėjaraupiais, užtenka praeiti pro kambarį, kuriame yra ligonis, - štai kodėl šios ūmios virusinės ligos pavadinime yra žodis „vėjas“, o beria papulėmis, kaip sergant raupais, tik pastaroji liga yra nepalyginti sunkesnė.

Inkubacinis laikotarpis, kai vaikas jau nešiojasi ligą, tik ji dar nepasireiškė, trunka 14 – 16 dienų. Praėjus maždaug dviem savaitėms nuo užsikrėtimo pakyla temperatūra ir apima bendras silpnumas. Dar po poros dienų pasirodo išbėrimas: ant veido, plaukuotos galvos dalies, vėliau jis išplinta po visą kūną. Vietoj raudonų dėmelių atsiranda pūslelės, kurios greitai plyšta ir iš jų išteka skystis. Puslelės pasidengia šašais, kurie per savaite nukrinta.

Paprastai ant vaiko odelės būna apie 300 pūslelių, retai mažiau (kartais ne daugiau kaip dešimt, kartais būna ir daugiau (net 1000 ar 1500 pūslelių). Išbėrimas trunka keletą dienų, o temperatūra normalizuojasi po dviejų ar keturių dienų nuo išbėrimo pradžios.

Gydymas

Jei ligos eiga normali, vėjaraupiai nereikalauja jokio gydymo. Svarbiausia– higiena ir gera priežiūra. Pūsleles niežti, todėl vaikas gali pradėti draskytis ir žaisdeles užkrėsti. Tada jos pradeda pūliuoti– tokiu atveju ant žaizdos susidarę šašai laikysis ilgai, o jiems nukritus liks randai.

Pas mus priimta vėjaraupių pūsleles tepti briliantine žaluma. O štai užsienyje apie tokį gydymo būdą ir apie pačią briliantinę žalumą niekas net nenutuokia. Ten pūslelių niekuo netepa, o iškilus būtinybei vartoja tepaliukus su antibiotikais. Taigi rinktis jums, tačiau specialistai pataria prieštvaninio šios ligos gydymo metodo atsisakyti.

Užtat būtina laikytis švaros. Dažniau keiskite vaiko pižamą ir patalynę, pasirūpinkite, kad jo rankos visą laiką būtų švarios, o nagai nukarpyti. Užpuliavusius šašus tepkite sintomicino emulsija – jį puikiai slopina mikrobus ir netepa drabužių.

Jeigu išberia burnos gleivinę, tegul vaikas skalauja burną ramunėlių nuoviru. Pasitaiko, kad pūslelės atsiranda ant akies junginės – nesijaudinkite, regėjimui tai nepakenks. Valykite vokus ramunėlių nuoviru ir į akis lašinkite fiziologinio tirpalo.

Ko jokiu būdu negalima daryti sergant vėjaraupiais ? Gerti aspiriną (acetilsalicilo rūgštį). Tai ypač pavojinga, nes gali sukelti ypač sunkių kepenų ir smegenų pažeidimų (Rejė sindromą). Jei temperatūra pakilo daugiau kaip 39 laipsnius Celsijaus, naudokite kitus karštį mažinančius medikamentus.

Sukurta keletas medikamentų nuo vėjaraupių viruso. Žinomiausias yra acikloviras, tačiau jei ligos eiga normali, kaip tai paprastai ir būna, jo vartoti nėra prasmės.