Search

Nagų problemos

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi
 

Straipsnio rodyklė

 Nagai, tai lyg langas į patologiją. Apžiūrint juos galima diagnozuoti įvairias ligas, susijusias ne tik su nagu, bet ir visu organizmu. Nagas atlieka skirtingas funkcijas: kaip pincetas sugriebiant smulkius daiktus, kasymo, apsaugo galinę falangą, amortizacinę, kosmetinę.

Iš nagų būklės kartais sprendžiama apie socialinę padėtį. Nagų patologija yra įvairi, sudėtingai diagnozuojama ir kartais sunkiai gydoma.

 Onichija - yra terminas, apimantis visus uždegiminius ar infekcinius susirgimus, tiesiogiai susijusius su nago plokštele. Paronichija - būklė, kai pažeidžiamas odos volelis, esantis apie nagą.

 • Nagas - kompaktiška raginė plokštelė: lygi, nedaug išlenkta, skaidri, bespalvė. Per ją persišviečia nago kraujagyslės, todėl atrodo rausva.

 • Nago plokštelę sudaro pagrindinės dalys: kūnas, du šoniniai, priekinis ir užpakalinis kraštai, šaknis.

 • Nago augimą lemia matricos onichoblastai. Pirštų nagai atauga per 4- 6, o kojos nykštys per 9- 18 mėnesių (greičiausiai- vaikams, lėčiau- suaugusiems, pagyvenusiems žmonėms).

 • Nago matrica, kuri yra proksimaliniame nago gale, mėnulėlio projekcijoje, gamina nago plokštelę, kuri auga ant nago guolio, rausvos spalvos struktūros, matoma per visą nago ilgį.

 • Dėl matricos pakenkimo, nago plokštelė būna distrofiška, o kai pažeidžiamas nago guolis, tada plokštelė atskyla (atsisluoksniuoja) ir/ar sustorėja ponaginiai audiniai.

 • Nagas sudarytas iš baltymų (~80 proc), drėkinančių medžiagų (15- 18 proc), mineralinių druskų (2 proc). Trijų rūšių proteinai sudaro tris nago plokštelės sluoksnius. Ši struktūra užtikrina jo atsparumą suskilinėjimui. Kai trūksta proteinų, nagai tampa trapūs. Drėkinančios medžiagos yra svarbios sveiko nago augimui. Intra- ir ekstraląsteliniai lipidai užtikrina nago lankstumą ir plokštelės sluoksnių tvirtą tarpusavio sukibimą. Svarbiausia nage esanti mineralinė medžiaga- kalcis, kuris užtikrina tvirtumą.

 Matricos pažeidimas ir nago plokštelės pakitimai

 Trapūs nagai

 Dažniausia žmones varginanti problema yra trapūs nagai. Tai sukelia diskomfortą kasdieniame gyvenime. Serga- 20 proc. populiacijos, labiausiai moterys. Terminas apima trapius, sutrūkusius, atsisluoksniavusius, plonus, minkštus nagus. Šie pakitimai gali būti kaip atskiros būklės ar susiję su įvairiomis ligomis.

 Pagrindinės priežastys yra egzogeninės: nuolatinis rankų drėkinimas, kontaktas su cheminėmis medžiagomis (rūgštimis, šarmais, druskomis), traumavimas (naudojimasis nagais kaip įrankiu). Retai kada tai būna susiję su sisteminėmis ligomis (plokščiąja kerplige, amiloidoze).

 Pagrindinis gydymas susijęs su nago apsauga ir tausojimu, ką kartais būna sunku įgyvendinti. Reikia stengtis nešioti dvigubas pirštines (medvilnė+lateksas), tai padeda apsisaugoti nuo nuolatinio nago mirkimo dirginančiose medžiagose. Plauti rankas su apsauginiais muilais, dildyti nagus tik išilgai, jokiu būdu ne vertikaliai, siekiant nesukelti nagų suskeldėjimo. Nagus reikia stengtis kuo mažiau lakuoti, naudoti riebesnį rankų kremą, nagus lakuoti gydomaisiais lakais, kurie pagerina nago stangrumą bei apsaugo nuo aplinkos poveikio. Teigiamu poveikiu nagui pasižymi vitaminas H (biotinas), cisteinas.