Search

Nagų grybelis

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi
 

Straipsnio rodyklė

Nagų grybelis viena dažniausių infekcinių ligų pasaulyje. Ji sukelia sunkių medicininių komplikacijų, psichologinių bei profesinių bėdų. Norintieji ateinančią vasarą avėti atvirą avalynę ir puikuotis gražiomis pėdomis nagų grybelį privalo gydyti dar rudenį.

 Su nagu grybeliu yra susidūręs maždaug kas ketvirtas Žemės gyventojas. Ši liga vis dažniau diagnozuojama ir Lietuvos žmonėms (2000 m, Vilniaus visuomenės sveikatos centro duomenimis- 57 proc. daugiau nei 1999-metais).

 Liga

 Nagu grybelis (onichomikozė) sudaro trečdalį visų grybelinių odos ir apie 50 proc. visu nagų ligų. Paliestas grybelio nagas pamažu ima keistis. Iš pradžių liga (įžeidžia jo kraštus, paskui nagas netenka blizgesio, atsiranda dėmelių. Dar vėliau sustorėja ir ima trupėti.

 Nagų grybelis- greitai plintanti infekcinė liga. Sergantis žmogus gali užkrėsti aplinkinius, šeimos narius. Negydoma infekcija greitai išplinta į kitas kūno vietas. Neretai nagų grybelis diagnozuojamas gana vėlai, nes žmonės nesikreipia į medikus ligos pradžioje. Netinkamai gydomas grybelis atsinaujina, todėl reikalingi pakartotiniai kursai. Kai liga progresuoja, sutrinka periferinė kraujotaka, lėtai gyja žaizdos, paūmėja diabetinės opos.

 Gydymas

 Pastebėjus bet kokius pėdos odos, tarpupirščių ar nagu pakitimus reikia nedelsiant kreiptis į specialistus. Laiku pastebėtas nagų grybelis išgydomas greičiau ir pigiau. Pas specialistą derėtų apsilankyti ne tik susirgusiajam, bet ir kitiems šeimos nariams. Medikas apžiūrės ir, jei reikės, pasiūlys gydytis visiems namiškiams vienu metu.

 Žmonės, sergantys nagų grybeliu, turi naudoti atskirą patalynę, šlepetes, avalynę, rankšluostį, kempinę, šukas, kitus higienos reikmenis.

 Dezinfekcija

 Gydytojai rekomenduoja ligonio dėvėtą avalynę, kojines bei pirštines išmesti. Jei tokios galimybes nėra, šiuos daiktus būtina dezinfekuoti. Avalynė dezinfekuojama specialiu skysčiu- vatos tamponas suvilgomas 25 proc. formalino tirpalu ir dedamas į batus. Paskui juos reikia sukišti į polietileno maišelius, sandariai užrišti ir laikyti dvi paras. Po dezinfekcijos batus būtina šiek tiek pravėdinti negyvenamoje patalpoje. Avalynė dezinfekuojama du kartus: pirmąsyk baigus vartoti vaistus, antrą- po trijų mėnesių.

Drabužius, patalynę, kojines reikta 15 min. pavirinti 1 proc. sodos ar skalbimo miltelių tirpale. Taip pat 15 min. rekomenduojama virinti ligonio naudotas žirkles bei kitus metalinius instrumentus, prausimosi kempines.