Search

Įgimtos dėmės

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi
 

Kaip rodo pats šių dėmių pavadinimas, tai odos spalvos pokyčiai, su kuriais gimstama arba kurie išryškėja netrukus po gimimo. Beveik kiekvienas mūsų turime bent po vieną {gimtą odos žymę. Dėl ko jos atsiranda, nežinoma. Taip pat nenustatyta, ar polinkis į įgimtas dėmes paveldimas.

 Priežastys

 Skiriami du pagrindiniai įgimtų dėmių tipai ir kartu dvejopai aiškinamas šių dėmių atsiradimas:

 • Rusvos ar tamsios, juodo atspalvio dėmės - pigmento pertekliaus rezultatas.

 • Raudoni apgamai, kurių atspalvis įvairuoja nuo skaisčiai rožinio iki violetinio, yra tankus plonyčių kraujagyslių tinklas. Kai kurie kraujagysliniai apgamai vadinami hemangiomomis.

 Įgimtų dėmių tipai

Dėmės Požymiai Kada atsiranda ir išnyksta Paveiksliukas
Gandro grybšniai arba Saliamono dėmės

Nedidelės raudonos akių vokų, kaktos ir kaklo žymės.

Šių dėmių atsiranda ką tik gimusiems kūdi­kiams. Dažniausiai jos išnyksta per kelias savaites.

Salimono dėmė
Mongoliškos dėmės Tai melsvai juodos, pavienės ar grupėmis išsidėsčiusios dėmės. Jų būna apatinėje nugaros dalyje ar ant sėdmenų.

Su šiomis dėmėmis gimstama. Jos būdingos Azijos gyventojų ar juodao­džių kūdikiams. Mongoliškos dėmės gali išnykti per keletą pirmųjų gyvenimo metų.

Pigmentinės dėmės

Tai šviesiai ar tamsiai rudos dėmės. Paprastai jos būna nedidelės, bet jų skersmuo gali siekti ir keletą centimetrų.

Susiformuoja iki gimimo. Dauguma įgimtų pigmentinių dėmių lieka visam gyvenimui.

Pigmentinė dėmė
Liepsniniai apgamai

Ryškesni nei kitos įgimtos dėmės. Dažniausiai būna skaisčiai raudoni, iškilūs, dėmės paženklintas odos paviršius - akytas. Pirmosiomis kūdikio gyvenimo savaitėmis sparčiai plečiasi. Ilgainiui liepsninis apgamas pradeda mažėti, tampa ne toks ryškus ir iškilus.

Atsiranda tuoj po gimimo ir galutinį dydį įgyja, kai kūdikiui sueina maždaug trys mėnesiai. Maždaug pusė liepsninio apgamo išnyksta vaikui sulaukus penkerių metų, o iki dešimtųjų gyvenimo metų lieka tik 10 procentų buvusio apgamo.

Liepsninis apgamas
Purpurniai apgamai

Rečiau pasitaikančios, bet labiausiai pastebimos įgimtos dėmės. Jos būna lygios ar truputį iškilios, mėlynai raudonos spalvos. Dažniausiai mažos, bet būna ir labai didelių.

Su purpuriniais apgamais gimstama arba jie išryškėja tuoj po gimimo. Savaime neišnyksta.

Purpurinis apgamas

 Įgimtų dėmių šalinimas

 Daugeliu atvejų įgimtos dėmės visiškai nekenksmingos ir nekelia pavojaus sveikatai. Ilgainiui jos tampa beveik nepastebimos arba ir visiškai išnyksta be jokių specialių priemonių. Ypač reikėtų palikti ramybėje kūdikio odą, juo labiau kad daugelis įgimtų dėmių nėra amžinos.

 Kartais dėl menkiausio paspaudimo hemangiomos kraujuoja, ypač kol vaikas mažas. Jei dažnai pastebite kraujavimą, pasitarkite su gydytoju dėl raudono apgamo šalinimo. Žmonės, turintys didelių įgimtų dėmių, ypač gerai matomose kūno vietose, pavyzdžiui, ant veido ar rankų, dažnai kenčia dėl savo išvaizdos ir ryžtasi jas šalinti. Pažymėtina, kad įgimtos dėmės maskuojamos ar I šalinamos išimtinai kosmetinėmis priemonėmis.

 • Storesnis nei įprasta dekoratyvinės kosmetikos sluoksnis gali puikiai paslėpti įgimtas dėmes. Kai kada šios paskirties kosmetikos priemones pagal receptą skiria gydytojas.

 • Ilgalaikio poveikio priemonės- įvairūs chirurgijos metodai, pavyzdžiui, krioterapija ar odos abrazija. Konkretūs metodai taikomi pagal įgimtos dėmės tipą ir atsižvelgiant į tai, kokia kūno vieta ja paženklinta.

 • Tamsiai raudonos dėmės dažnai šalinamos lazeriu. Tačiau yra ir kitų efektyvių metodų, be to, labai tamsias dėmes retai pavyksta visiškai pašalinti. Čia verta prisiminti, kad pats lengviausias ir kartais veiksmingiausias būdas paslėpti odos trūkumus- makiažas.

Taip pat skaitykite: