Search

Pigmento nykimas

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi
 

 Kartais dėl įvairių priežasčių atskiri odos plotai praranda įprastą spalvą. Pigmentą melaniną gaminančių ląstelių veikla gali sutrikti dėl įvairių sužeidimų- gyjant žaizdai, oda aplink ją tampa šviesesnė. Tas pat gali atsitikti dėl nudegimų, infekcijų ar odos ligų, pavyzdžiui, sunkios formos egzemos ar žvynelinės. Tačiau daugeliu atvejų pigmentas pradeda nykti susirgus baltme (vitiligu).

  Baltmė

 Baltme serga vienas iš maždaug 200 žmonių. Kūdikiai baltų odos dėmių niekada neturi. Dažniausiai baltme susergama iki 20 metų, nors ši liga gresia įvairaus amžiaus žmonėms. Šis pigmentacijos sutrikimas vienodai būdingas visoms rasėms ir etninėms grupėms.  Susirgus baltme odoje atsiranda baltų ar šviesiai rausvų dėmių. Baltų dėmių dažniausiai atsiranda ant veido (ypač apie akis, nosį ir burną), kūno (ypač pažastyse ir kirkšnyse) bei plaštakų. Kai kuriais atvejais nyksta ir plaukų pigmentas - pabąla atskiros plaukų sruogos.

 Priežastys

 Baltmės priežastys nežinomos. Manoma, kad įtakos turi paveldimumas, nes baltme dažnai serga keli tos pačios šeimos nariai. Dėl tam tikrų priežasčių odos ląstelės melanocitai nustoja gaminti melaniną. Šis reiškinys aiškinamas įvairiai. Kai kurie specialistai mano, kad melanino gamyba sutrinka dėl odoje vykstančių cheminių procesų, kiti daro prielaidą, kad pigmentas pradeda nykti, kai melanocitus pažeidžia toksinės medžiagos. Pagal trečiąją teoriją, baltmė prasideda dėl streso, hormonų pokyčių ir kitų kenksmingų veiksnių.

 Populiariausias aiškinimas- kad baltmė yra organizmo imuninės reakcijos rezultatas. Jei imuninė sistema į melanocitus pradeda reaguoti kaip į kenksmingą svetimkūnį, organizmas pradeda juos naikinti.

 Kartais baltmė gali būti kitos ligos- pavyzdžiui, diabeto, mažakraujystės ar Addisono (bronzinės) ligos simptomas, todėl atsiradus baltų dėmių reikia išsitirti bendrą sveikatos būklę.

 Gydymas

 Efektyvių baltmės gydymo metodų kol kas nėra. Maždaug 30 procentų baltme sergančių žmonių pigmentas vėl pradeda gamintis savaime. Baltmė sveikatai nepavojinga, tačiau baltų dėmių išmarginta oda atrodo neestetiškai, todėl įvairiais būdais stengiamasi dėmes bent laikinai užmaskuoti arba atkurti išbalusių odos vietų spalvą.

 Trumpalaikės dėmių maskavimo priemonės- dekoratyvinė kosmetika ir toninis kremas. Yra patvarių kosmetikos priemonių, tinkamų ne tik moterims, bet ir vyrams. Baltas dėmes galima paslėpti ir įdegį imituojančiais kremais.

 Kortikosteroidiniai kremai ligos pradžioje stabdo baltų dėmių plitimą ir gali net grąžinti prarastą odos spalvą. Kadangi šių preparatų poveikis labai stiprus, jais galima gydytis tik ribotą laiką ir tik su gydytojų priežiūra.

 Baltmė taip pat gydoma vaistais, kurių sudėtyje yra psoraleno, didinančio odos jautrumą šviesai. Gydantis šiais preparatais oda jautriau reaguoja į ultravioletinius A spindulius, kurie skatina pigmento gamybą baltuose odos plotuose. Dažniausiai psoralenu gydoma ligoninėje.

Baltmės pažeistuose odos plotuose visiškai nėra melanino, natūraliai apsaugančio organizmą nuo kenksmingo saulės spindulių poveikio, taigi pigmentą praradusi oda labai jautriai reaguoja net trumpai pabuvus nekaitrioje saulėje. Nuo saulės gali atsirasti dar daugiau baltų dėmių. Dėvėkite visą kūną dengiančius drabužius, nešiokite skrybėlę ir tepkite odą stipraus poveikio nuo saulės apsaugančiu kremu.

Taip pat skaitykite: